شما اینجا هستید
آخرین اخبار » انقلاب اسلامی، سرمنزله آزادی خواهی در منطقه

به هژمونی ایران در چهل سال گذشته نگاه کنید، تمام منطقه در یک دیکتاتوری کاریکاتوری خلاصه بود. هر ایستادگی ای با لشگر کشی ژاندارم منطقه ای آن [ایران] سرکوب می شد و رژیم صهیونیستی به پشتیبانه نفت ایران، تحریم اعراب را دور میزد. و کمتر از ۱۰ ماه قبل از انقلاب اسلامی و اخراج پادشاه ایران، جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا، ایران را جزیره ثبات و دوست و همپیمان راهبردی آمریکا نامید.

اما کمی نگذشت که با خواست و اراده مردم ، جمهوری اسلامی در ایران تشکیل شد و ایران به یک دشمن سرسخت آمریکا و دیکتاتورهای منطقه تبدیل شد‌. پس از سه دهه موج اسلام خواهی منطقه ای که آمریکا در راهبردهایش آن را بالقوه مستعد برای جذب کمونیست میدانست، در نوردید. اسلام خواهی مطالبه اولیه منطقه شد و هدف اصلی اخراج امریکایی ها از آن. روزی که آمریکایی ها با پول ملت های منطقه، آن ها را سرکوب می کردند به جایی رسیده که رییس جمهور حال حاضر مدعی است، با هزینه ۷ تریلیون دلاری مجبور است غرب آسیا را ترک کند و از این باتلاق سریعتر خارج شود. آمریکایی ها نه تنها با شکست از عراق خارج شدند بلکه با جدی بودن عزم ملت سوریه، مجبور شده است تا طرح خروج زودهنگام را استارت بزند.

آمریکایی ها با تشکیل نهضت انقلاب اسلامی در ایران، مجبور شدند از این کشور خارج شوند و در سال ۲۰۰۳ برای مهار موج اسلام خواهی و تسلط مجدد به عراق و افغانستان حمله ور شوند. در افغانستان، یک میلیون شهروند غیرنظامی و بی گناه را کشتند با معلول ساختند‌. در عراق آمارها بهتر نیست و بسیاری از زیرساخت های عراق را نابود کردند. در سوریه نیز در مدت ۸ سال گذشته هر کجا را خواستند و میتوانستند نابود ساختند، با این حال تنها یک سناریو در مقابل خود دارند. خروج اجباری از منطقه برای جلوگیری از هزینه های فراوان و پذیرش شکست در پرونده غرب اسیا.

روزگاری رییس جمهور امریکا هر تصمیمی که دلش میخواست، می گرفت به سر آمده است. آمریکا ها مجبورند این خروج را دستور کار قرار دهند. حقیقت امر این است که واشنگتن در سوریه با محور مقاومت و پیروزی ارتش عربی سوریه بر اهداف تروریست ها و بازپس گیری مناطق اشغال شده مواجه اند‌ . در عراق آمریکایی ها تلاش کردند این کشور تجزیه شود اما نتیجه ای برایشان نداشتند. مساله تروریسم در عراق به جایی اینکه بغداد را تضعیف کند به تشکیل بزرگترین گروه مقاومت در منطقه با انگیزه ی الهی و اسلامی شد. عراقی ها به فتوای مرجعیت، حشدالشعبی را تشکیل دادند و بر عضویت در آن اهتمام نشان دادند. براوردها نشان میدهد این نیروی چند میلیونی با انگیزه اسلامی کاملا بر مخالفت با حضور امریکا در عراق تشکیل شده و هر تلاشی را برای از بین بردن پایگاه های امریکا در عراق بکار خواهند گرفت. در یمن نیز وضع برای آمریکایی ها اشفته است. نه تنها از جنایت عربستان حمایت کردند بلکه مستقیما در این جنگ مشارکت داشتند و بسیاری از یمنی ها را به شهادت رساندند. با این حال نتوانست دستاوردی داشته باشد و مجبور به پذیرش انصار الله در مداکرات سیاسی شد.

به عبارت دیگر،چهل سال است هر طرح امریکا در منطقه غرب اسیا با شکست مواجه شده و آمریکایی ها چاره ای جز خروج از این منطقه ندارد‌

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری