شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نقش کمرنگ رايزن‌هاي اقتصادي در توسعه روابط تجاري / جای خالی قهرمان ایرانی در سینما

به گزارش احسن نیوز روزنامه های مختلف امروز به مطالبی با موضوعات گوناگون پرداختند. در ادامه به اهم مطالب، سرمقاله ها و یادداشتهای مهم روزنامه های صبح کشور می پردازیم.

۱- روزنامه تجارت

این روزنامه صبح روز کشور در یادداشتی با موضوع نقش رایزن اقتصادی در روابط تجاری نوشت:

معاونت اقتصادي در ساختار وزارت خارجه ايجاد شده به همين دليل رايزن‌هاي اقتصادي تاکنون نتوانسته جايگاه موردنظر را پيدا کند. وزارت خارجه بايد در تمامي‌کشورها در دو حوزه نظامي‌و اقتصادي فعال باشد در واقع ارتباط کشورها با يکديگر براساس محورهاي اقتصادي و نظامي‌شکل مي‌گيرد . در صورتي که کشورها با يکديگر پيمان نظامي‌و دفاعي داشته باشند مسئولان اقتصادي اين کشورها نيز در مبادلات اقتصادي موفق‌تر هستند.

۲- روزنامه خراسان

روزنامه خراسان یادداشت روز خود را به موضوع فعالیت های جدید آمریکا در افغانستان اختصاص داد. در بخشی از این یادداشت آمده است:

چالش پیش روی منطقه، مسئله مبارزه با داعش در سال ۲۰۱۹ است. آمریکایی ها خواهان استقرار داعش در این منطقه هستند تا ضمن مهار محور مقاومت، پایگاه خود را در این کشور تحکیم بخشیده و حضور خودشان را تقویت کنند.بر پایه این تحلیل در می یابیم که چرا جمهوری اسلامی ایران، سیاست دفاع پیش دستانه یا تهاجمی را به عنوان سیاست جدید، در اختیار نیروهای رزمی خود قرار داده است. تمام رزمایش های اعلامی انجام شده در سال جدید، بر پایه سیاست تهاجمی بود.

۳-روزنامه وطن امروز

وطن امروز در مورد موضوعی هنری یادداشت خود را منتشر کرده است. قسمتی از یادداشت امروز روزنامه وطن امروز را با هم مرور می کنیم:

۴۰ سالگی را می‌توان سن بلوغ کامل برای یک انسان دانست؛ رسیدن به نهایت پختگی، افتادن در سرراستی زندگی و به خوب یا بد، به کمترین میزان دچار شدن به انعطاف و تغییر در جریان رویدادهای زندگی. تعمیم دادن این خلق انسانی به پدیده‌های غیرانسانی و تاثیرپذیرفته از مناسبات اجتماعی هرچند که تا حد زیادی دور از عقلانیت است اما می‌تواند بیانگر تغییرات شکل گرفته در طول تطورات اجتماعی باشد. شاید از زمانی که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) در نخستین سخنرانی رسمی پس از بازگشت به ایران با اشاره به عدم مخالفت با پدیده نه چندان خوشنام سینما در آن برهه، چراغ سبزی به ادامه یافتن و در خدمت قرار گرفتن این رسانه در جهت اهداف انقلابی نشان دادند تا امروز که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، کسی فکرش را هم نمی‌کرد که هنوز بخش عمده صحبت‌ها در تعریف کیفیت و اصول اولیه یک سینمای انقلابی و انتقاد از فاصله میان «وضع موجود نامطلوب» با «وضع مطلوب ناموجود» از عمده گلایه‌های معتقدان انقلابی زمانه باشد اما این روزها و در آستانه برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به‌عنوان رسمی‌ترین و بزرگ‌ترین ویترین سینمای پس از انقلاب باز هم می‌توان با ترسیم دوگانه‌های موجود سینمایی به قضاوت پیرامون وضعیت سینمای کشور و نسبت‌سنجی میان «هست»ها و «باید»ها پرداخت.

۴- روزنامه کیهان

این روزنامه صبح کشور در یادداشتی پیرامون سوء استفاده برخی از خانواده ها و مردم از کودکان در فضای مجازی نوشت:

امروز خوش‌بینی و سهل‌اندیشی زمان اعلام توافق برجام، از میان برخی از تصمیم‌گیران رخت بربسته است. اکنون درباره بسته مطالبات FATF و لوایحی مانند CFT و پالرمو، حساسیت مضاعفی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان و شورای عالی امنیت ملی دیده می‌شود. پرسش‌های انتقادی جدی که برخی اعضای «مجمع» از وزیر خارجه و معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره تضمین ملحقات FATF پرسیده و به‌خاطر قانع نشدن، از تایید دو لایحه پرهیز کرده‌اند، نشانه دوراندیشی و واقع‌بینی است.

۵- روزنامه جوان

روزنامه جوان در یادداشت صفحه اول امروز در مورد سینمای پس از انقلاب نوشت: در این یادداشت آمده است:

سینمای ایران از بدو آغاز تا اوایل دهه ۷۰ سینمایی قهرمان‌محور است، اما از آن دوره به بعد قهرمان کم‌کم از سینما حذف شد. چرا سینمای ما به سمت حذف قهرمان رفت؟ در دهه ۶۰، جامعه در فضای دفاع مقدس بود. میان مردم همدلی وجود داشت و آرمان‌های انقلاب اسلامی در جامعه برقرار بود. همین موضوع قهرمان‌پروری را در سینما رواج می‌داد. شور و شوق و نشاط از جامعه به سینما تزریق می‌شد و متقابلاً سینماگر نیز بر اساس همان نشاط به سوی ساخت فیلم قهرمان‌محور می‌رفت. ولی بعد از دوران دفاع مقدس مسئولان با این بهانه که دوران جنگ و دفاع تمام شده، دیگر به سینمای دفاع مقدس به طور جدی نپرداختند و از سوی دیگر سینما ظاهر روشنفکرانه به خود گرفت و نگاه فیلمسازان ایرانی به سمت جشنواره‌های خارجی فیلم متمایل شد که ضدقهرمان بودند و به دنبال نمایش فضای سیاه از جامعه بودند.

۶-روزنامه جمهوری اسلامی

این روزنامه با تحلیل حواشی ایجاد شده در دولت آمریکا بخاطر عملکرد وی در موضوع اداره کشور و تعطیلی دولت نوشت:

شکست سنگین ترامپ در دو جبهه جدید، ابعاد آشفتگی و هرج و مرج در کاخ سفید را به نمایش گذاشته است. عقب نشینی ترامپ در برابر کنگره و مخالفت چین و روسیه در شورای امنیت با پیش نویس قطعنامه مورد نظر ترامپ، یکبار دیگر بی‌کفایتی اطرافیان ترامپ را ثابت کرده است. با این حال، کاخ سفید همچنان در هر ۲ مورد بر موضع تهاجمی و شرورانه خود پافشاری می‌کند. از یکطرف کنگره با راه اندازی دولت بدون تصویب هرگونه بودجه‌ای برای دیوار مرزی با مکزیک موافقت و سه هفته مهلت برای مذاکره با کاخ سفید را تعیین کرد. از سوی دیگر پیشنهاد آمریکای ترامپ برای واگذاری غیرقانونی دولت به مخالفان مادورو با مخالفت روسیه و چین به شکست انجامید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری