شما اینجا هستید
آخرین اخبار » کودتای یانکی ها در کشور تورم

ونزوئلا کشوریست با منابع طبیعی سرشار از جمله نفت که سالهاست به خاطر مقابله با آمریکا مورد تحریم های ظالمانه این کشور قرار گرفته است. آمریکا همواره در سال های اخیر سعی داشته تا با استقرار نظامی موافق با سیاست های خصمانه اش، ونزوئلا را به پایگاهی برای خودش در آمریکای جنوبی تبدیل نماید. برای همین است که نفت ونزوئلا را کمترین قیمت ممکن می خرد و برای آوردن فشار بیشتر به این کشور، امسال، کمترین میزان نفت را از ونزوئلا نسبت به سال های گذشته خریداری نمود. این موضوع باعث شد تا تولید نفت در ونزوئلا به کمترین مقدار در ۷۰ سال گذشته برسد. هم اکنون تورم ۷۰۰ درصدی ناشی از تحریم ها، سیاست های غلط اقتصادی و… گریبانگیر مردم ونزوئلا است. این وضعیت مطلوب آمریکا بوده و کار را برای تغییر حکومت ونزوئلا آسان تر می کند.

کودتا از کجا شروع شد؟

جرقه کودتا از آن جا زده شد که یک گروهبان که خود را از اعضای گارد ملی ونزوئلا معرفی کرد در پیامی خواستار کناره گیری مادورو، رییس جمهور ونزوئلا از دولت شد. از طرف دیگر تعدادی از اعضای گارد ملی ونزوئلا با حمایت از وی، به شورش علیه دولت مرکزی پرداختند که البته همه شورشیان دستگیر شدند. اما در این بین، معاون وزیر امور خارجه آمریکا با صدور پیامی از شورشیان حمایت نموده و اسم رمز شورش یعنی حمایت از مردم ونزوئلا را در پیام خود به کار برد. تعدادی از شورشیان نیز به همراه مردم پس از این پیام به خیابان ها ریخته و جو سیاسی کشور را متشنج تر از پیش نمودند. به این ترتیب خوان گوایدو رییس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان تحت امر آمریکا اعلام کرد که از این پس من رییس جمهور کشور هستم.

واکنش کشورهای خارجی به ناآرامی های ونزوئلا

در پی این اتفاق، ترامپ به صورت رسمی از وی حمایت نمود. پس از آن سازمان کشورهای آمریکایی و سپس کانادا، برزیل، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی، آرژانتین، پرو و پاناما از روی کار آمدن شورشیان حمایت نمودند. البته مکزیک و بولیوی هنوز دولت قانونی مادورو را به رسمیت می شناسند. از سوی دیگر برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس از مخالفین حمایت نمودند. رژیم صهیونیستی نیز روی خوشی به مخالفین نشان داد و دولت آن ها را به رسمیت شمرد. دبیر کل سازمان ملل نیز دو طرف را به مذاکره فراخواند و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد.

آمریکا از سال ۱۹۹۹ میلادی با روی کار آمدن هوگو چاوز، رییس جمهور سابق این کشور، شروع به فعالیت علیه این دولت چاوز نمود. هرچند در سال های اول مقاومت دولت و مردم این کشور راه گشا بود اما با شدت گرفتن جنگ اقتصادی علیه کاراکاس، از سال ۲۰۱۴ این کشور درگیر تورم شدید و رکود اقتصادی شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری