شما اینجا هستید
آخرین اخبار » بازگشایی دولت آمریکا در سایه شکست ترامپ / رویای فروریخته دونالد

ترامپ روز جمعه از کاخ سفید اعلام کرد که بر اساس توافق موقتی حاصل شده، دولت فدرال به‌مدت سه هفته از تعطیلی خارج می‌شود تا مذاکرات بر سر دیوار مرزی بدون تأثیرات ویران‌کننده تعطیلی بخشی از دولت ادامه یابد.

دولت فدرال آمریکا که از پنج هفته پیش به‌خاطر لجبازی بین کاخ سفید و کنگره تعطیل شده است، در حالی بازگشایی خواهد شد که بحث‌های مربوط به بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری موردنظر رئیس جمهور برای دیوار مرزی، همچنان حل‌نشده باقی مانده و به زمان دیگری موکول خواهد شد.

پیشتر رهبران کنگره تلاش زیادی کرده بودند تا ترامپ را به موافقت با توافق کوتاه‌مدت برای بازگشایی دولت مجاب کنند، چرا که تعطیلی طولانی دولت و تأخیر زیاد پروازها در فرودگاه‌های سراسر آمریکا، باعث ایجاد شرایط نزدیک به اضطراری شده است.

ترامپ گفته بود تا زمانی که بودجه لازم برای ساخت دیوار و حصار مرزی در طول مرزهای ایالات متحده و آمریکا تصویب نشود، نهادهای دولت فدرال همچنان تعطیل خواهند ماند. وی در زمان تبلیغات انتخاباتی خود متعهد شده بود که این دیوار را خواهد ساخت. او اما در نهایت تحت فشار شدید مجبور به عقب نشینی شد و به ناچار قبل از از سرگیری هر گونه مذاکره بر سر دیوار مد نظر، مجبور به خروج از بن بست بودجه شد.

این توافق نتیجه افزایش آثار و تبعات منفی ادامه تعطیلی دولت فدرال است که بر زندگی ۸۰۰ هزار کارمند دولت تأثیر گذاشته است که مدتها حقوق نگرفته اند کما اینکه ادامه این تعطیلی، برخی از مهمترین بخش های خدماتی کشور مثل امنیت فرودگاه ها و مراقبت پرواز و کنترل هوایی را مختل کرده است. کما اینکه نظرسنجی های صورت گرفته نیز نشان داده اند که اغلب امریکایی ها ترامپ و جمهوری خواهان را مسئول پیامدهای تعطیلی دولت و تشدید ابهام و نابسامانی در اوضاع اقتصادی کشور می دانند. علاوه بر این تعدادی از دستگاه های دولتی نیز به دلیل تعطیلی و توقف کار، قادر به ارائه آمار و داده های اقتصادی نیستند و همین امر باعث تشدید نگرانی بابت کندی رشد اقتصادی آمریکا شد. همه این دردسرها به خاطر لجاجت بچه لجبازی است که سعی می کند خواسته خود را به هر ترتیبی که شده به پدر و مادر تحمیل کند. اما وقتی که سرسختی پدر و مادر را می بیند به ناچار رام می شود و دست از لجبازی بر می دارد.

از سوی دیگر به رغم آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با طرح بازگشایی موقت دولت موافقت کرده، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اظهار کرد، هیچ برنامه‌ای برای برگزاری سخنرانی سالانه ریاست جمهوری در روز سه‌شنبه وجود ندارد.

پلوسی در کنفرانسی خبری به خبرنگاران گفت: فعلاً برنامه‌ای برای سخنرانی سالانه وجود ندارد. چیزی که من به رئیس جمهور گفتم این بود که وقتی دولت بازگشایی شد درباره تاریخی که مورد توافق باشد صحبت می‌کنیم و من به دنبال این کار هستم و وقتی که به طور مشترک درباره تاریخ سخنرانی توافق کردیم، از رئیس جمهور برای حضور در مجلس نمایندگان استقبال خواهم کرد.

پلوسی در واکنش به اظهارات ترامپ درباره برگزاری این سخنرانی در مجلس نمایندگان گفت، این اتفاق باید پس از بازگشایی دولت صورت گیرد.

بسیاری از تحلیلگران دست آورد تعطیلی دولت آمریکا توسط ترامپ را “هیچ” می دانند.

در همین رابطه روزنامه “دی‌ولت” آلمان در مطلبی در این باره نوشت: این شاید سخت‌ترین شکست دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. ترامپ در حالی به تعطیلی دولت در کشور خود پایان می‌دهد که هیچ پولی برای ساخت دیوار مدنظر خود در مرز مکزیک دریافت نکرده است، به این ترتیب این اسطوره معامله‌گر ماهر نابود شده است.

نویسنده در ادامه این پرسش‌ها را مطرح کرد که “این مردی که خود را به‌عنوان معامله‌ساز مطرح کرده بود در پایان چه به‌دست آورد؟، وی در پایان و بعد از اینکه طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخچه آمریکا را ایجاد کرد چه به‌دست آورد؟ این چه دستاوردی برای ترامپ داشت که صدها هزار نفر از کارکنان دولت حدود ۳۵ روز بدون دستمزد کار کردند؟ پاسخ این سؤالات در یک کلام هیچ است.

نویسنده در ادامه با ابراز اینکه ترامپ به‌عنوان مردی سرگردان که در نهایت تسلیم شد خود را نشان داد همچنین نوشت: این شاید سخت‌ترین شکست دوران ریاست جمهوری ترامپ بود. وی می‌خواست تنها بودجه‌ای را امضا کند که حدود ۶ میلیارد دلار برای ساخت دیوار مدنظرش پیش‌بینی کند.

اما دموکرات‌ها به‌رهبری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا این طرح ترامپ را رد کردند.

ترامپ سرمایه‌دار به‌صورت ماهرانه با شرکای خود مذاکره نمی‌کرد بلکه همواره سعی می‌کرد آن‌ها را تهدید و سرکیسه کند. وی می‌خواست این استراتژی را به‌عنوان رئیس جمهور هم در پیش گیرد و در مناقشات بودجه‌ای به‌شدت شکست خورد.

بعد از ۳۵ روز تعطیلی دولت حالا ترامپ سیاه‌رو در صحنه قرار دارد. اگر ترامپ این طور فکر می‌کرد که ملت، دموکرات‌ها را مسئول این تعطیلی دولت می‌دانند اشتباه کرده است.

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری