شما اینجا هستید
آخرین اخبار » حرکتی بدون وابستگی

چهل سال قبل، تمام ایران پر بود از مستشارانی که کوچکترین رخداد و فعالیت در ایران را کنترل می کردند. از مستشارانی در صنعت نظامی گرفته تا مستشاران صنعتی، اقتصادی، کشاورزی، آموزش و پرورش و حتی هنر و سینما. در واقع تمام امورات ایرانِ پهلوی پر بود از مستشارانی که از امریکا و سایر کشورها اراده تمام ملت را در کنترل داشتند.

اما پس از ۴ دهه و تغییر مهم سیاسی و تشکیل جمهوری اسلامی و مهمتر از آن خروج مستشاران و پشت سر آن، تحریم های ضالمانه علمی و اخراج دانشمندان و دانشجویان ایرانی از مراکز تحقیقاتی غرب؛ به ناگاه شاهد رشد علمی در ایران هستیم. به طوری که ایران ظرف مدت چهار دهه به بالاترین سرعت رشد علمی در منطقه و جزء چند کشور برتر دنیا در حوزه نانو فناوری و باشگاه هسته ای شد. مسالا پلاسما، تکنولوژی کشاورزی، صنعت موشکی و دفاعی،صنعت تجهیزات پزشکی و بسیاری از علوم دیگر، ایزان حائز رتبه شد و جزو کشورهای مطرح دنیا گردید. اما سوال اینجاست، ایران چگونه و چطور با این جایگاه رسید:

الف) پیش از انقلاب اسلامی، نخبگان ایران صرفا خدمات محور بودند. در واقع آنان وظیفه ای جز خدمات پذیری از مستشاران علمی نداشتند و سطح همکاری آنها صرفا در مقام شاگرد باقی می ماند. اما پس از انقلاب دستگاه های رها شده و ذوق و علاقه نخبگان موجب شد بسیاری از صنایعی که تا دیروز بدون مستشاران حتی اجازه روشن کردن نداشتند، تحت نظارت انها اداره می شد. به عبارت دیگر اولین قدم جمهوری اسلامی ایران بیدار کردن خود باوری در درون ملت بود. خودباوری که با تزریق ان در لبنان و سوریه و عراق موجب ایستادگی ملت ها بر پای خود شد. به تاریخچه حزب الله نگاه کنید. پیش از این لبنان جولانگاه یک دولت تروریستی بود اما حالا شهرک نشینان صهیونیستی حتی جرات نمی کنند خواب تسلط بر بیروت را ببینند‌.

ب) شاید مهمترین عامل این دگرگونی، ایمان و توکل به خدا بود. اگر به گذشته و گفته های مقامات ایرانی در ۴ دهه قبل برگردیم، خواهیم دید تمام مسائل حل شده و قله های فتح شده، صرفا با توکل و امید به خدا انجام شد. این روحیه ایدئولوژیک در بسیاری از کارها نتیجه داد. در بسیاری از آزمایش ها، شکست ها و ضعف ها موجب انگیزه دینی شد تا دوباره با تلاش و توکل به خدا از آن پیروز بیرون بیایند.

ج) اعتماد به ملت دیگر دلیل رسیدن جمهوری اسلامی ایران به این جایگاه است . در این سالها، جمهوری اسلامی ایران با حفظ اعتماد عمومی و سرمایه ملی و اعتماد به ملت بهترین دستاوردها را به دنبال داشته است. از منظر رهبران جمهوری اسلامی ایران، اعتناد به ملت تنها سرمایه ای است که بدون ان حتی نمی توان یک قدم برداشت. در بسیاری از تحریم ها هدف جلوگیری از علم و دانش بود. صنعت هسته ای نمونه واضحی از این فشارهاست. هدف عدم دست یابی ایران به دانش هسته ای بود و وضع تحریم های فلج کننده در همین راستا طراحی شد. با این حال مردم ایران شعار ” هسته ای حق مسلم ماست” دادند و ار صنعت و دانش بومی هسته ای دفاع کردند. نتیجه ان نیز با اعتماد عمومی به ثمر نشست و ایران با اعتماد مردم به باشگاه هسته ای وارد شد.

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری