شما اینجا هستید
آخرین اخبار » چشم انداز مذاکرات آمریکا با طالبان بدون حضور دولت مرکزی افغانستان چیست؟!

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در پیامی تلویزیونی از طالبان خواست که گفت و گوی رو در رو با دولت این کشور را آغاز کرده و از شرکت در طرح دشمنان خودداری کند.رئیس جمهور افغانستان در این پیام افزود: طالبان دو انتخاب دارد یا به ملت افغانستان بپیوندد یا در راستای اهداف دشمنان افغانستان بجنگد که ادامه آن اقتدار را دولت مرکزی را می‌گیرد و از این خواسته دشمنان خارجی است.

گفتنی است که پیشتر روزنامه نیویورک تایمز خبر داده بود که آمریکا و طالبان پیش نویس توافقی را ارائه کردند که دو طرف را به سمت پایان دو دهه جنگ در افغانستان سوق می‌دهد. این توافق شامل تعهدی از سوی طالبان است مبنی بر اینکه افغانستان میزبان تروریست‌ها یا شبکه‌های تروریستی نباشد و آمریکا نیز خروج نیروها را در ازای مذاکرات آتی و یک آتش بس آغاز می‌کند. این در حالی است که طالبان مکرراً از گفت‏وگو با دولت کابل سر باز زده است و آن را دست نشانده و ایادی آمریکا و غیرمشروع می‌داند.

با اين حال اشرف غني نسبت به اين معاهده صلح ابراز نگراني كرده است. او در صحبت‌هاي خود به معامله صلح قبلي و تقسيم قدرت در اين كشور در اواخر دهه ۸۰ ميلادي و پس از عقب‌نشيني شوروي در اين كشور اشاره كرد. گفتني است در آن دوره با وجود صلح ميان گروه‌هاي افغانستاني، موجي از هرج و مرج را در اين كشور به وجود آورد كه چند سال بعد رييس‌جمهور مستقر يعني محمد نجيب‌الله توسط طالبان از دفتر كار خود بيرون كشيده شد و در ميدان اصلي كابل به ‌دار آويخته شد.

غني در ادامه عنوان كرد: ما خواهان صلح در افغانستان هستيم و به زودي به آن خواهيم رسيد اما با احتياط به آن نگاه مي‌كنيم زيرا محتاط بودن مهم است و ما اشتباهات گذشته را تكرار نمي‌كنيم. اشرف غني در ادامه نيز تاكيد كرد، حضور نيروهاي خارجي در كشور بر اساس يك توافق بين‌المللي است و ديگر نيازي نيست كه آنها براي مدت طولاني در افغانستان بمانند.

در همین رابطه یک مقام رسمی آمریکایی به خبرگزاری رویترز اعلام کرده در شرایطی که گفتگوهای اخیر با طالبان پیشرفت قابل توجهی داشته باشد واشنگتن نظامیان خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. مقام رسمی آمریکایی در عین حال به رویترز گفته است، پیش از خروج از افغانستان به‌دنبال برقراری آتش بس دائمی در این کشور هستیم.این مقام آمریکایی همچنین هرگونه تصمیمی را برای ایجاد پایگاه نظامی دائمی آمریکا در افغانستان رد کرده است.

اما نکته قابل تامل در مذاکرات صلح طالبان با ایالات متحده آمریکا عدم دخالت دولت مرکزی افغانستان در این نشست ها و همچنین دخالت در حوزه هایی است که اصولا ارتباطی به امریکا ندارد بوده است.

بر همین اساس است که پیش‌تر شورای عالی صلح افغانستان هشدار داده بود که نشست اخیر دوحه، آخرین نشست بدون حضور دولت این کشور باشد. هرچند نماینده ویژه امریکا پس از هر بار مذاکره با نمایندگان طالبان، به کابل سفر کرده و رهبران دولت افغانستان را در جریان محتوای این مذاکرات قرار می‌دهد و تأکید می‌کند که تلاش آن‌ها تنها زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم طالبان و این دولت است، اما هر بار محتوای افشا شده مذاکرات توسط برخی رسانه‌ها و منابع طالبان، بیانگر گفت‌وگو‌های فشرده دو طرف در مورد سرنوشت افغانستان است که خارج از صلاحیت‌های امریکا می‌باشد. به عنوان مثال، در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مورد دیدار یک شنبه شب (۷ بهمن) زلمی خلیل‌زاد با محمد اشرف غنی، آمده که نماینده ویژه امریکا تأکید کرده که صحبت در مورد مسائلی، چون تشکیل دولت موقت، خارج از صلاحیت‌های امریکا و تصمیم‌گیری در مورد آن، از صلاحیت دولت افغانستان است. اما جدای از این سخنان تشریفاتی، کلیشه‌ای و گمراه‌کننده امریکا، محتوای افشا شده مذاکرات امریکا با طالبان و همچنین نگرانی دولت افغانستان نشان می‌دهد که مذاکره‌کنندگان امریکایی در حال گفت‌وگو پیرامون طیف وسیعی از موضوعات مربوط به آینده افغانستان، چون تشکیل دولت موقت و چگونگی نظام سیاسی این کشور با نمایندگان طالبان بوده‌اند. این در حالی است که دولت و جریان‌های سیاسی افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمادگی می‌گیرند، ولی امریکا و طالبان در مورد تشکیل دولت موقت مذاکره می‌کنند. از سوی دیگر، هرچند امریکا پایه اصلی حضور این کشور و ناتو در افغانستان است، اما برای خروج نیرو‌های خود، بر اساس پیمان‌های سیاسی و امنیتی که با دولت افغانستان امضا کرده، نمی‌تواند به صورت خودسرانه عمل کند. با این وجود، هرچند امریکا به ظاهر نشان می‌دهد که برای توافق با طالبان جدی است، اما دولت افغانستان با بیان اینکه آن‌ها نیز به دنبال صلح فوری هستند، ولی این نگرانی را مطرح می‌کند که صلح فوری به چه بهایی؟ با چه تضمینی؟ و با چه تدبیری؟! این توافق صلح بدون حضور دولت افغانستان، چه توافقی خواهد بود؟ امریکا چه تصمیمی در پشت پرده به جای مردم افغانستان خواهد گرفت؟
این در حالی است که موضع‌گیری‌های رهبران دولت افغانستان در حاشیه نشست جهانی اقتصاد در سوئیس نیز بیانگر افزایش بی‌اعتمادی آن‌ها به امریکا و طالبان در روند گفت‌وگو‌های صلح است. آنچه مشخص است، توافق‌های پنهانی و پشت پرده در مورد افغانستان همواره با شکست یا ناکامی و به میان آمدن شرایطی بدتر و وخیم‌تر نسبت به گذشته در این کشور، همراه بوده است. یک نمونه برجسته تلاش امریکا و سازمان ملل برای ایجاد یک افغانستان جدید، به کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ در آلمان برمی‌گردد. طرحی که امریکا در این کنفرانس به گروه‌های مختلف افغان تحمیل کرد، بار دیگر افغانستان را در ورطه جنگ و کشتار فرو برد، اما آیا باز شرایطی بدتر و وخیم‌تر در انتظار افغانستان است؟

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری