شما اینجا هستید
آخرین اخبار » توسعه نیافتگی فوتبالی/ «امنیت» اصلی‌ترین عامل افزایش سفر‌های منطقه‌ای به ایران

به گزارش احسن نیوز روزنامه های مختلف امروز به مطالبی با موضوعات گوناگون پرداختند. در ادامه به اهم مطالب، سرمقاله ها و یادداشتهای مهم روزنامه های صبح کشور می پردازیم.

۱- روزنامه تجارت

این روزنامه صبح روز کشور در یادداشتی در مورد افزایش پلکانی حقوق نوشت:

در خصوص افزايش حقوق‌ها در سال بايد گفت با توجه به اينکه فاصله بين پايه حقوق‌ها بسيار زياد است اگر افزايش ۲۰ درصدي بدون روش پلکاني معکوس اعمال شود بر شکاف بين طبقاتي جامعه افزوده مي‌شود.دولت براي سال ۹۷ پيشنهاد افزايش حقوق ۱۰ درصدي را به مجلس ارائه کرده بود که نمايندگان با ايده روش پلکاني معکوس حداکثر و حداقلي براي افزايش حقوق‌ها درنظر گرفتند. بنابراين مصوبه مجلس حقوق‌هاي بالاي ۵ ميليون تومان امسال افزايش پيدا نکرد و منابعي فراهم شد تا آنهايي که حقوق کمتر مي‌گيرند تا ۲۰ درصد افزايش حقوق داشته باشند، دولت براي سال آينده افزايش حقوق ۲۰ درصدي را پيشنهاد داده است.

۲- روزنامه خراسان

روزنامه خراسان یادداشت روز خود را به موضوعی فوتبالی اختصاص داد. در بخشی از این یادداشت آمده است:

شکست دوشنبه ۸ بهمن ۹۷ تیم ملی فوتبال کشورمان در برابر ژاپن، بار دیگر بحث بر سر مقصر یا مقصران احتمالی این شکست را که پس از هر شکستی مطرح می شود به موضوع اصلی فضای رسانه ای کشور تبدیل کرد. این ویژگی البته همواره در ما تکرار می شود. سرخوردگی پس از شکست، بحث احساسی بر سر مقصران و سرانجام یافتن راهی میانبر و کوتاه مدت برای پیروزی در مسابقات بعدی. با این حال مشکل حل نمی شود و شکست بعدی رخ می دهد.

۳-روزنامه وطن امروز

وطن امروز در مورد موضوعی بین المللی یادداشت خود را منتشر کرده است. قسمتی از یادداشت امروز روزنامه وطن امروز را با هم مرور می کنیم:

از روز ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ تاکنون فرانسه شاهد تظاهرات و نارضایتی جریان موسوم به جلیقه‌زردهاست. تا پیش از این، جنبش‌‌های اعتراضی و تظاهرات‌‌های مردمی در این کشور توسط احزاب و بویژه سندیکاها سازماندهی می‌شد، بنابراین دولت فرانسه برای کاهش نارضایتی‌ها با سران سندیکاها وارد گفت‌وگو می‌شد و از این طریق و با دادن امتیازات و تامین مطالبات آنان به اعتراضات اجتماعی پایان می‌داد. اما  جلیقه‌زردها برای نخستین‌بار این سنت تاریخی نارضایتی در فرانسه را تغییر دادند و دیگر سندیکاها به عنوان موتور محرک و معمار نارضایتی‌ها مطرح نبودند، بلکه این بار بخش‌‌های قابل توجهی از مردم و اقشار مختلف در تظاهرات شرکت کردند و همین موضوع کار دولت «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را برای مدیریت بحران و کنترل موج نارضایتی‌ها دچار اختلال کرد.

۴- روزنامه کیهان

این روزنامه صبح کشور در یادداشتی پیرامون موضوع جهانی اف ای تی اف نوشت:

داستان‌سرایی درباره لزوم تصویب لوایح FATF به سطح جالب و بی‌سابقه‌ای رسیده است. حامیان اوایل مدعی بودند اینکه برجام دستاوردی ندارد اصلاً به همین خاطر است و تا وقتی به دستورات FATF عمل نکنیم چیزی عایدمان نمی‌شود و حل مشکلات و مبادلات بانکی در گرو عمل به دستورات آن و پذیرش و تصویب لوایح مربوطه است. البته این نکته هم گفتنی است که اصل کار مانند اغلب کارهای دولت در خفا و محرمانه انجام شد و آقای طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم خرداد ۹۵ با هدایت وزارت امورخارجه سند دستورات ۴۱ گانه این نهاد بین‌الدولی را امضا کرد.

۵- روزنامه جوان

روزنامه جوان در یادداشت صفحه اول امروز در مورد کاهش سفرهای خارجی نوشت. در این یادداشت آمده است:

گرانی ارز در سال ۹۷ هزینه سفر خارجی را برای ایرانی‌ها به شدت افزایش داده است، ضمن اینکه تهیه آن در بازار آزاد نیز دارای ریسک است، زیرا در دوره‌ای اعلام شد خرید و فروش آزاد ارز در بازار ممنوع است. از سوی دیگر تهیه ارز دولتی هم دشوار شد. بدون تردید این عوامل در کاهش میزان سفر خارجی مؤثر بودند. همچنین عوارض خروج از کشور نیز امسال نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشت. این عوارض برای سفر‌های اول، دوم و سوم مسافران عادی در سال جاری ۲۲۰، ۳۳۰ و ۴۴۰ هزار تومان بود، در حالی که این رقم در سال ۹۶ برای سفر‌های هوایی که سه برابر سفر‌های زمینی بود تنها ۷۵ هزار تومان بود.

۶-روزنامه جمهوری اسلامی

این روزنامه با تحلیل برخی از مشکلات کشور نوشت:

استمرار گرانی لجام گسیخته در جامعه، آحاد مردم را نگران کرده است. واکنش‌ها در قبال گرانی‌ها عموماً انفعالی و نامتناسب با ابعاد فراگیر مسئله است و معمولاً بسیار دیرهنگام و در نتیجه بی‌تاثیر است و این ذهنیت را در جامعه ایجاد کرده که اصولاً مسئولین امور، به کار خود مسلط نیستند و اوضاع را به حال خود رها کرده‌اند. در این زمینه تردیدی نیست که کشور در مقیاس وسیعی درگیر یک جنگ اقتصادی همه جانبه است ولی به مسئولیت‌های اصلی و تعطیل ناپذیر در مواجهه با وضعیت کنونی و تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌های موثر و متناسب با ابعاد مخاطرات حال و آینده عمل نمی‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری