شما اینجا هستید
آخرین اخبار » زیباسازی قبور شهدا عملی است؟

دکتر عباس سید نژاد فعال فضای مجازی در مورد نظر رهبر انقلاب پیرامون یکسان سازی قبور شهدا در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
زیبایی و زیباشناسی در هنر، برای تغییر اندیشه و نگرش است‌ و جنبه کاملا معنایی دارد. این هنر بعد از دوره رونسانس تحت تاثیر نظام انسان شناختی قرار گرفت و تا حدودی فرم طبیعی خود را از دست داد و بیشتر به صورت هندسی در آمد. حتی امروزه دیگر نگاه کلاسیک به زیبا سازی هم جایگاه خود را ندارد.

دلیل اصلی این تحول را می شود، نگاه انسان ساختیِ صرفِ بشر امروزی به هنر دانست که اولا هدفش تاثیر گذاری عجولانه بر عواطف و احساس مخاطب است و ثانیا همین هدف او را واداشته تا به تولید نماد روی بیاورد.

اینکه رهبر انقلاب فرمودند” زیباسازی هر جا به حسب خودش است” در واقع ناظر به نسبی بودن هنر است که صرفا نگاه دو دو تا چهار تا یا نظام مهندسی به هنر نیست . بلکه عوامل طبیعی، توحیدی و عرفی در ناخودآگاه و خودآگاه هنر و هنرمند دخیل است و به آن جهت و معنا می دهد.

حتی اگر فرض ما بر زیباسازی قبور شهدا باشد، قطعا با نگاه هنری متفاوت و حتی متضاد است؛ چون اصل در زیباسازی چیستی است نه کیستی!
و صد البته چیستی هر پدیده ای با گونه ها و تفاوت ها موضوعیت و معنی پیدا می کند نه یکسان سازی آن پدیده یا نگاه ماهوی به اثر هنری.
مثل آنجایی که فرضا دست پیکاسو به قوطی رنگ ها خورده و روی کاغذ ریخته، یکی بگوید حتما وی نگاه هستی شناسی به این اثر داشته(!) چون پدید آورنده اش پیکاسو است.(پیشنهاد می کنم در همین رابط فیلم سینمایی مستربین که در آن مامور نگهداری تابلوی مشهور مادر ویسلر است را ببینید)
در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز ما نمی توانیم یک خط آرمانی را در خلع ترسیم کنیم و بگوییم الا و لابد حتما شهدا به همین دلیل جبهه رفتند و شهید شدند و همه آنها یک خط فکری داشتند. خیر، زیبایی دفاع مقدس وجود همین تنوع افکار و اقشار است که هر کدام در یک هیبت در گلزار شهدا جلوه گری می کنند.

همانطور که فلاسفه نگاه معنایی به زیبایی دارند(نه روانشناختی و جامعه شناسی)، اولین الهام از حضور در مزار شهدا، حضور گونه های متفاوت از توده و خواص و اقشار و… در جبهه و جهاد و شهادت است. این در حالی است که یکسان سازی ناخودآگاه دقیقا در مقابل این نظام معنایی و زیبایی قرار گرفته است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری