شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سرگيجه در بازار خودرو / شکاف اروپایی – عربی بر سر احیای روابط با اسد

به گزارش احسن نیوز روزنامه های مختلف امروز به مطالبی با موضوعات گوناگون پرداختند. در ادامه به اهم مطالب، سرمقاله ها و یادداشتهای مهم روزنامه های صبح کشور می پردازیم.

۱- روزنامه تجارت

این روزنامه صبح روز کشور در یادداشتی در مورد بازار خودرو و نابسامانی های آن نوشت:

بازار خودرو در چند ماه گذشته يکي از پر حاشيه‌ترين بخش‌هاي اقتصادي بوده است. بازاري که از يک سو با ممنوعيت ورود خودروهاي خارجي مواجه است و از سوي ديگر تب تند دلالي و واسطه گري در بازار خودروهاي داخلي باعث شده تا اختلاف قيمت خودرو در بازار آزاد و کارخانه در مواردي به بيش ۱۰۰ ميليون تومان برسد. در اين ميان خروج شرکاي خارجي خودروسازان که بدون عمل به تعهدات خود به بهانه اعمال تحريم‌هاي آمريکا خودروسازان … داخلي را با انبوهي از مطالبات معطل مانده و خريداران بلاتکليف تنها گذاشتند هم به آشفتگي در بازار خودرو دامن زده است. تير خلاص به اين بازار اشفته هم نوسانات بازار ارز و رشد قيمت دلار و افزايش ۳ برابري هزينه توليد بود که سبب شد تا در چند نوبت قيمت‌ها افزايش يابد و موجي از نارضايتي را در بين مشتريان به وجود بياورد. آنچه در اين ميان به آشفتگي و سردرگمي‌خريداران و فروشندگان دامن زده است وجود فضاي مه آلود و دورنمايي تاريک در اين بازار است که سبب شده تا هم خريداران و هم فروشندگان در نوعي بلاتکليفي و سردرگمي‌دست و پا بزنند و معاملات در اين فضا تقريبا به صفر برسد. انتشار شايعات فراوان در خصوص نبود قطعه در کارخانه‌ها و موج سواري روي خبرهاي سياسي سبب شده تا اين روزها مدام شايعه گران شدن دوباره خودرو و تحويل ندادن خودروهاي ثبت نامي‌در فضاي مجازي و جامعه به گوش برسد.

۲- روزنامه خراسان

روزنامه خراسان یادداشت روز خود را به موضوع آشفتگی در بازار گوشت و مشکلات حال حاضر جامعه در ارائه خدمات به مردم اختصاص داد. در بخشی از این یادداشت آمده است:

آشفتگی توزیع گوشت یارانه ای در روزهای اخیر نشان داد که کُمیت خدمات دولتی و رفاهی به مردم همچنان از بعد کیفی و سیاست گذاری مناسب  لنگ می زند. هر چند گفته می شود که راه چاره در این گونه موارد، پیاده سازی دولت الکترونیک است و برای آن هم صدها یا شاید هزاران میلیارد منابع لازم است اما به نظر می رسد در این زمینه، کارهای نکرده و تدابیر مغفولی که بودجه زیادی را طلب نکرده و در عین حال می تواند موجب ارتقای رضایتمندی مردم از خدمات دولتی شود، روی زمین مانده است. در اولین سطح موضوع، باید به کم توجهی دولت به فناوری اطلاعات به عنوان ضمیمه سیاست های حمایتی اشاره کردکه نمونه آن را در توزیع گوشت شاهد بودیم. به طوری که دیروز  و پس از انتشار تصاویر زشت صف های طولانی در جلوی فروشگاه ها، مسئولان وزارت جهاد از راه اندازی سیستم فروش اینترنتی برای توزیع گوشت و محدود کردن آن به دهک های پایین خبر دادند.

۳-روزنامه وطن امروز

وطن امروز در مورد موضوع کوتا در ونزوئلان یادداشت خود را منتشر کرده است. قسمتی از یادداشت امروز روزنامه وطن امروز را با هم مرور می کنیم:

دولت ایالات متحده برای تغییر ساختار قدرت در ونزوئلا راهبردی همه‌جانبه، متنوع و چند بعدی را در عرصه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دنبال می‌کند. واشنگتن که همواره آمریکای لاتین را به عنوان بخشی از حیاط خلوت خود قلمداد کرده، این بار برای حذف دشمن استراتژیک خود در ونزوئلا سیاست‌هایی همچون ایجاد خیزش مصنوعی در داخل ونزوئلا، تحریک همسایگان و ایجاد اجماع بین‌الملل را در دستور کار قرار داده است.

۴- روزنامه کیهان

این روزنامه صبح کشور در یادداشتی پیرامون موضوع تحریم های آمریکا و سخنان ترامپ در مورد عراق نوشت:

سخنان اخیر «دونالد ترامپ» درباره ایران، واکنش تند مقامات عراقی را در پی داشته است. رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش با نادیده گرفتن توانایی آمریکا در اقدامی که از آن سخن می‌گوید و نیز با نادیده گرفتن حاکمیت ملی عراق گفت «نیروهای نظامی کشورش برای زیرنظر داشتن ایران در عراق می‌مانند. تمام آن چیزی که من می‌خواهم این است که نظارت کنم. ما یک پایگاه غیرقابل باور و گران قیمت در عراق ساخته‌ایم. این پایگاه به خوبی برای کنترل و نظارت بر نقاط مختلف منطقه پر از مشکل خاورمیانه تعبیه شده است. ایران کشوری شرور است که افراد زیادی را می‌کشد. می‌خواهیم حواسمان به ایران باشد چون ایران مشکل واقعی است بنابراین در عراق می‌مانیم تا آن‌ها را زیرنظر داشته باشیم».

۵- روزنامه جوان

روزنامه جوان در یادداشت صفحه اول امروز خود در مورد سیاست های عربی اروپایی برای شروع روابط این کشورها با سوریه نوشت. در این یادداشت آمده است:

بروکسل روز دو شنبه میزبان نشستی میان اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا بود؛ نشستی که مسائل مختلفی در آن بحث و بررسی شد که موضوع سوریه یکی از اصلی‌ترین آن‌ها بود. گزارش‌های رسانه‌ای قبل از این نشست حاکی از آن بود که دولت‌های اروپایی از تلاش بعضی دولت‌های عربی برای احیای روابط خود با سوریه خشمگین هستند و این نشست با هدف منصرف کردن این کشور‌ها برگزار می‌شود، هرچند به نظر می‌رسد تلاش کشور‌های اروپایی برای منزوی کردن دولت سوریه به بن‌بست خورده است. خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع دیپلماتیک از بروکسل گزارش داد، حداقل هشت کشور لبنان، الجزایر، عراق، تونس، مصر، سودان، امارات و بحرین خواهان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هستند.

۶-روزنامه جمهوری اسلامی

این روزنامه با اشاره به صحبت های ترامپ در مورد عراق نوشت:

ناگفته پیداست که چنین مسائلی از دیدگاه مقامات مسئول و مراکز تصمیم گیرنده عراق مخفی نمانده و آنها با خشم و اعتراض نسبت به عملکرد اشغالگرانه و توهین آمیز آمریکا واکنش نشان می‌دهند. این روزها دولت، مجلس ملی، گروه‌های مقاومت و فعالان سیاسی عراق همسو با مردم این کشور خواستار خروج کامل و همیشگی نظامیان، عناصر اطلاعاتی و جاسوسان آمریکائی از عراق هستند و معتقدند اگر آمریکا ادعا می‌کند که نظم و امنیت و ثبات را با حضور نظامی در عراق ایجاد کرده، واقعیت‌ عینی دقیقاً عکس این ادعا را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد که حضور اشغالگرانه آمریکا بزرگترین عامل بی‌ثباتی و ناامنی در عراق است و تا آمریکا در عراق حضور دارد، این بی‌ثباتی و ناامنی ادامه خواهد داشت. نظامیان آمریکائی مدعی اجرای توافقنامه امنیتی، در جریان اشغال موصل و سایر مناطق شمالی عراق توسط داعش و سایر تروریستها فقط نظاره گر بودندو نه تنها کمترین اقدامی در جهت مقابله با داعش صورت ندادند بلکه به عکس به تقویت آنها می‌پرداختند. اما پس از ورود مستشاران ایرانی به سوریه و عراق، در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در این باره ناگهان آمریکا ادعا کرد که رهبری مبارزه با داعش در عراق و سوریه را برعهده گرفته است!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری