شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اشتباه محاسباتی عربستان و امارات در رابطه با آمریکا

  1. پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷، آمریکا که حالا ژاندارم و بزرگترین حامی منطقه ای خود را از دست داده بود در تلاش بود تا با تقویت کشوری به جز ایران، هم علیه ایران و هم در جهت منافع خودش کشورهایی را به اصطلاح توانمند نموده تا در جهت منافعش در منطقه قدم بردارند. البته این تقویت حمایت به نحوی یک بازی دو سر برد برای آمریکا ایجاد کرده بود. چرا که آمریکا با فروش تجهیزاتش به این کشورها، یعنی قبل از انقلاب ۱۹۷۹ به ایران و بعد از آن به عراق، عربستان و …. درامد زیادی از این کار کسب می نمود.
  2. در چند سال گذشته، خصوصا بعد از روی کار آمدن ترامپ شاهد این هستیم که مقامات و مسئولین امارات و عربستان دائما به آمریکا سفر نموده و ترامپ نیز پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در زمانی که چندماه بیشتر از انتخاب شدنش نگذشته بود به عربستان سفر کرد. این سفرها هم برای عربستان و امارات به عنوان یک سر ماجرا و هم برای آمریکا به عنوان طرف دیگر ماجرا فوایدی داشته است. این فوائد بیشتر برای آمریکاست چرا که همانطور که گفته شد بخشی از هزینه های نظامی این کشور با فروش تسلیحات جبران می شود. به طور مثال یکی از بزرگترین قرارداد های تسلیحاتی تاریخ به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار در خردادماه سال گذشته با عربستان منعقد شد که رهبر انقلاب پس از این موضوع عربستان را به گاو شیردهی توصیف کردند که ترامپ شیر آن را می دوشد.
  3. تسلیحاتی که در قالب قرار داد سال ۱۳۹۶ به عربستان فروخته شد غالبا تسلیحات انفرادی یا تسلیحات سطوح پایین نبوده و تسلیحاتی هستند که از تکنولوژی بالایی برخوردارند. تسلیحاتی مانند موشک، ناو جنگی، ماهواره و… همه و همه از جمله این تسلیحات نظامی مدرن هستند که استفاده از آن ها نیاز به آموزش های سطح بالای علمی و نظامی داشته و هر خصی به راحتی توانایی استفاده از آن را ندارد.
  4. کنت بولاک، یکی از پژوهشگران اندیشکده اینترپرایز اخیرا از روند آموزش نیروهای ارتش کشورهای عربی انتقاد نموده. علاوه بر موضوعاتی که در صحبت های اخیر وی مطرح شده از سطح درک پایین بسیاری از این نیروها خبر داده و آن ها را برای آموزش مستعد نمی دانند.
  5. همانطور که در قبل از انقلاب مرسوم بود، به همراه تسلیحات، مستشاران و کارشناسانی نظامی از طرف سازندگان تسلیحات مامور به حضور در کنار تجهیزات ارسال شده و سرویس دهی بودند. این موضوع هم اکنون در بسیاری از ارتش های کشورهایی همچون کشورهای عربی که از این تسلیات استفاده می کنند مرسوم است.
  6. در صورتی که کشور سازنده به هر علتی از سرویس دهی به کشور خریدار سرباز زند، این تسلیحات چون پاره های آهنی بیش نبوده و هیچگونه ارزشی نخواهند داشت. چرا که از طرفی عدم اطلاع نیروها از طریقه استفاده از تجهیزات و از طرف دیگر تنظیمات خاصی که روی این تسلیحات وجود داشته و آن ها را بلااستفاده می کند باعث شده تا توان عملیاتی آن ها از دست برود.
  7. اگر آمریکا روزی اراده کند که با توجه به شرایط گفته شده، سرویس دهی خود را از تجهیزاتی مانند هواپیماهای اماراتی که سردمداران امارات به آن ها می نازند یا دیگر تجهیزات آمریکایی ارتش عربستان قطع کنند عملا این ارتش ها به صورت کامل فلج خواهند شد. چرا که هیچ ابتکار عمل و نبوغی به جز استفاده از این تجهیزات را ندارند. این موضوع را می توان بزرگترین اشتباه محاسباتی اعراب در دوستی و تکیه بر آمریکا دانست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری