شما اینجا هستید
آخرین اخبار » وزارت دفاع انگلیس شواهد ارائه کرد: تاراج آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی

رسانه‌های انگلیسی تصریح کردند، وزارت دفاع انگلیس به پنتاگون شواهدی را درباره غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی ارائه کرده است.

بر اساس این شواهد نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۹ میلادی در شهرستان «میوند» در ولایت قندهار آثار باستانی متعلق به جنگ تاریخی میوند در قرن هجدهم را غارت کردند.

در سال ۱۸۸۰ میلادی جنگ شدیدی بین مجاهدین به‌رهبری «محمد ایوب خان»  و نیروهای انگلیسی به‌فرماندهی «باروز» ژنرال انگلیسی در شهرستان میوند در می‌گیرد که بزرگترین شکست تاریخ نیروهای انگلیسی را رقم می‌زند.

در این درگیری مجاهدین افغان در آستانه شکست قرار می‌گیرند اما در نتیجه اشعار حماسی یک زن جوان موسوم به ملالی نورزی نیروهای انگلیسی با شکست روبه‌رو شده و منجر به بازپس‌گیری قندهار توسط مجاهدین می‌شود.

روزنامه «دیلی‌میل» نوشت: تسلیحات و اموال شخصی کسانی که در این جنگ کشته شدند همراه با اجسادشان در شهرستان میوند ولایت قندهار دفن شده بودند که از سوی نیروهای آمریکایی غارت شدند.

در شواهدی از سوی وزارت دفاع انگلیس آمده است که نیروهای آمریکایی با حفاری و برداشتن تسلیحات و اموال قربانیان جنگ میوند قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

نیروهای آمریکایی بسیاری از اموال غارت‌شده را که بسیار قدیمی هستند به کلکسیونرها و یا در وب‌سایت‌های آن‌لاین به‌فروش رسانده‌اند.

روزنامه «سندی‌تایمز» تأکید کرد که وزارت دفاع انگلیس مدارکی را در این مورد به وزارت دفاع آمریکا سپرده و خواستار تحقیق درباره این غارتگری شده است.

بر اساس شواهد تاریخی مجاهدین افغان پس از پیروزی در نبرد میوند اجساد انگلیس‌ها را همراه با وسایل آنها در محل نبرد دفن کرده و اموال آنها را غارت نکرده‌اند.

نیروهای آمریکایی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم به این منطقه اعزام شدند با حفاری این اموال تاریخی را غارت کردند.

یک کلکسیونر تأیید کرد که اشیاء عتیقه مانند سکه، قسمت‌های باقی‌مانده از تفنگ، زنجیر ساعت را از یک سرباز آمریکایی که آنها را در افغانستان بر اثر حفاری به دست آورده بود خریداری کرده است.

این اشیاء عتیقه از نبرد تاریخی میوند که در کتاب‌های «شرلوک هولمز» به آن اشاره شده بسیار ارزشمند تلقی می‌شوند.

پیش از این نیز برخی از رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور خبر داده بودند.

«راشاتودی» نیز چندی قبل در گزارشی از قاچاق آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای خارجی به‌ویژه انگلیس افشاگری کرده بود.

افغانستان از نظر فرهنگی و تاریخی دارای میراث پرباری است اما بسیاری از آثار باستانی افغانستان به‌دلیل حمله نیروهای خارجی در گذشته یا به‌تاراج رفته‌اند و یا تخریب شدند.

منبع: تسنیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری