شما اینجا هستید
آخرین اخبار » بازی سعودی-صهیونیستی این بار در کشمیر

۱- کشمیر، سرزمینی است که چندین سال است به دلیلی برای منازعه بین دو کشور هند و پاکستان تبدیل شده. این سرزمین که بسیاری از مردم آن (حدود۹۵ درصد) مسلمان هستند هر ساله شاهد درگیری هایی میان جدایی طلبان هندی و ارتش هند بوده است. تاکنون هند و پاکستان سه جنگ با هم به راه انداخته اند که دو جنگ از این جنگ ها به خاطر این منطقه بوده است.

۲- آخرین عملیاتی که منجر به این درگیری های میان ارتش هند و پاکستان شد بخاطر یک حمله انتحاری بود که نیروهای جدایی طلب هندی آن را علیه ارتش هند طراحی کرده بودند. این حمله انتحاری موجب کشته شدن ۴۰ سرباز هندی شد. پس از این عملیات جنگنده های ارتش هند در عمق ۸۰ کیلومتری خاک پاکستان نفوذ نموده و به بمباران برخی از مناطق پرداختند. در این حملات چند صد نفر کشته شده و دو هواپیمای هندی نیز توسط ارتش پاکستان منهدم شد. پاکستان نیز حملات هند را تجاوز به تمامیت ارضی کشورش دانسته و حملات علیه هندی را بیشتر و شدیدتر نمود.

۳- بنابر نظر کارشناسان نظامی این جنگ به نفع هند پیش بینی خواهد شد چرا که هم از نظر قوای نظامی، هم از نظر تسلیحات و هم از نظر ارتش کلاسیک، هند، به نحوی برتری های بیشتری در برابر پاکستان دارد. حتی هند سلاح اتمی نیز در دسترس دارد. از طرف دیگر همانطور که گفته شد عملیات نظامی در خاک پاکستان اجرا شده نه هند. واصح است که این موضوع نیز به ضرر هند است.

۴-با توجه به اینکه دو کشور، خصوصا هند از نظر اقتصادی با آمریکا و چین و برخی دیگر از کشورهای دنیا در حال رقابت تنگاتنگ بوده، قطعا پیگیری جنگ به صلاح این کشور نخواهد بود. ۹٫۴۴۹ ترلیون دلار رقم درامد ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۱۷ براورد شده که قطعا با توجه به جنگ به اقتصاد، صنعت و تجارت هند ضربه خواهد خورد.

۵-حملات علیه هند را گروهی به نام ارتش محمد انجام می دهد. این گروه که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون در حال فعالیت است قطعا از کانال هایی تغذیه می شوند که صلاح دو کشور با مبارزه با آن هاست. حامیان آن ها اتحاد و پیوستگی میان دو کشور را نمی خواهند و برای همین با تحریک این گروه تروریستی به سرکردگی مسعود اظهر قصد ایجاد تشنج در مرزهای پاکستان با هند را دارند. می توان از عربستان به عنوان حامی این گروه تروریستی نام برد.

۶- با توجه به حوادث اخیر در کشور ایران یعنی حمله تروریستی به اتوبوس حامل مرزداران سپاه پاسداران که موجب شهادت و مجروحیت حدود ۴۰ نفر از این عزیزان شد و همجنین حادثه اخیر کشته شدن سربازان هندی و مشکلات مشابه در افغانستان به نظر می رسد تلاش های پاکستان برای مبارزه با تروریسم منطقه ای اصلا کافی نبوده و به نحوی این کشور پایگاهی برای حضور تروریست ها و انجام عملیات های خرابکاری شده است. دستگاه های اطلاعاتی پاکستان نیز به استفاده ابزاری از تروریست ها برای مقاصد خاص خود متهم شده که شاهدی بر این مدعاست.

۷- با توجه به نکات بالا و اینکه وقوع جنگ بین دوکشور باعث بحرانی جدید در منطقه شده و موجب ناامنی در غرب آسیا و منطقه شبه قاره هند خواهد شد، هم آرامش دو کشور و برخورد منطقی با موضوع و هم میانجیگری دیگر کشورها، خصوصا کشورهای منطقه را می طلبد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری