شما اینجا هستید
آخرین اخبار » جواب دندان شکن سفیر ایران در لندن به سفیر انگلیس در تهران

عصر امروز حمیدرضا بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن توییتی در مورد بی بی سی در صفحه خود درج نمود. این توییت به شرح زیر است:

BBC فارسی نمیتواند یک شبکه خبری مستقل باشد، چون بودجه آن از بودجه عمومی کشور و لذا فعالیت آن تحت نظارت دولت انگلیس است.کمیته ای از مجلس بریتانیا نیز سه سال قبل از تشکیل این شبکه،موکدا به شبکهBBC توصیه کرده بود که برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران به ایجاد سرویس فارسی اقدام نماید.

پس از این توییت سفیر انگلیس در ایران، راب مکیر در جواب توییت وی نوشت:

بی بی سی یعنی: آزاد، قابل اعتماد و مورد احترام. کسانی که به بی بی سی حمله می کنند اعتبار خود را افزایش نمی دهند بلکه بی بی سی را با خبرگزارهای ایران مقایسه می کنند.

بعیدی نژاد در جواب وی در توییت هایی نوشت:

جناب آقای سفیر احتراما بحث ما پیرامون بودجه ی دولتی BBC و به تبع آن دخالت دولت بود که سند آن ارائه شد. اما در خصوص اعتماد عمومی به این شبکه، چنانچه جنابعالی بهتر می دانید، بر اساس بررسیهای رسانه ای در انگلیس، از هر ۶ نفر در انگلیس فقط یک نفر به اخبار و تحلیلهای BBC اعتماد دارد.شبکه BBC از حق اشتراک تامین میشود ولی حق اشتراکی که توسط هر انگلیسی دارنده تلویزیون باید پرداخت شودو فعلا برای هر شخص ۱۴۵پوند در سال است.بودجه BBC توسط دولت تعیین،توسط مجلس تصویب و توسط عموم مردم پرداخت میشود.طبیعتا هزینه کرد بودجه بر اساس سیاستهای کلان کشور تحت نظارت دولت است.

از سال ۲۰۱۴ سرویس جهانیBBC شامل شبکه زبانهای خارجی از جمله فارسی نیز هزینه های خود را از همین بودجه دریافت می کنند.لذا مسئولیت نظارت بر هزینه کرد اموال عمومی برعهده دولت است که البته گزارشات نظارتی خود را به مجلس می فرستد. توصیه مجلس به ایجادBBC فارسی هم به همین علت بوده است.

البته بغیر از این حق اشتراک همگانی که از هر دارنده تلویزیون دریافت میشود، منابع مالی دیگر شامل کمک مستقیم دولت انگلیس، کمکهای حامیان و بنیادهای بین المللی و البته حق آگهی و دریافتهای خاص دیگر هم به بودجه BBC کمک می کند.

در ایران، فعالیت رادیو BBC فارسی ابتدا با هدف مقابله با نفوذ نازیسم آغاز گردید که بعدها برای مقابله با نفوذ کمونیسم ادامه یافت.اما برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی، ماموریت این رادیو سریعا به دخالت در امور داخلی ایران تعمیم یافت که نمونه های روشنی در دوره های مختلف ایران دارد.

در اسناد محرمانه منتشره توسط بریتانیا به بهره برداری مستقیم بولارد سفیر وقت انگلیس از این رادیو از یکطرف و نارضایتی مسئولین BBC از دخالتهای زیاد مستقیم نمایندگان وزارتخانه های دولتی در تنظیم مطالب در دوره های متفاوت تاریخی ایران از جمله سالهای ملی شدن صنعت نفت اشاره شده است.

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری