شما اینجا هستید
آخرین اخبار » منطق گنگ وعده های امریکا به طالبان چیست؟

نشست ابوظبی در امارات متحده عربی در حالی برگزار شد که برای اولین بار، نمایندگان مورد تایید طیف طالبان افغانستانی، در آن شرکت ورزیده بودند. گروهی که تا به امروز تقریبا تمام آجنداهای موجود پیرامون صلح در افغانستان را بایکوت کرده و هیچ کدام از آن ها را به رسمیت نشناخته اند.

پیش از این؛ شورشیان طالب برای پذیرش مذاکره با محوریت صلح، یک شرط را مطرح کرده بودند. نشست مستقیم با مقامات کاخ سفید و تضمین وعده هایی که در چنین جریان هایی به این گروه سپرده می شود. نشست ابوظبی یک نکته برجسته و دلخوش کننده – البته نیم بند _ برای طالبان داشت. وعده امریکا برای “خروج کامل” از خاک افغانستان.
طالبان با این وعده قرار است روی صلحی توافق کنند که بیش از یک و نیم دهه چالش اصلی دولت مرکزی افغانستان را تشکیل داده است. صلحی که ضامن آن ایالات متحده امریکاست با این پیش نویس خام و غیرقابل تضمین: ما از افغانستان خارج می شویم؛ مطابق شرطی که شما روی آن تاکید داشتید.

سوال اینجاست!
آیا عقل سلیمی است که بتواند این وعده را عملی بپندارد و برای آن منطقی جستجو کند؟! آیا امریکا با بزرگترین سرمایه در اختیار داشته یعنی حاکمیت بر افغانستان، قمار خواهد کرد؟! آیا صلح طالبان برای امریکا تا این اندازه اهمیت دارد که کاخ سفید چنین بهایی را برای آن بپردازد؟! برای جواب این سوال ها باید منتظر ماند.

منبع: کانال مطالعات افغانستان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری