شما اینجا هستید
آخرین اخبار » احتمال دو برابر شدن صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی در فوریه نسبت به ژانویه

پس از اینکه چین و هند خرید نفت از ایران را کم کردند، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه ژانویه به کمتر شد.

رویترز به نقل از آمارهای موسسه تامسون رویترز نوشت خریداران آسیایی نفت ایران، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در مجموع روزانه ۷۱۰ هزار و ۶۹۹ بشکه نفت از ایران در ماه ژانویه خریدند که ۴۹ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۸ است.

خریداران مجبور هستند تا بر مشکلات مربوط به کشتیرانی و پرداخت که ازسرگیری واردات نفت از ایران از سوی کشورهای ژاپن و کره جنوبی را با تاخیر مواجه کرده است، فائق آیند. ایران چهارمین تولیدکننده نفت در سازمان اوپک است.

ژاپن در ماه ژانویه نخستین محموله نفتی از ایران از زمان اعمال مجدد تحریم ها را خریداری کرد و این محموله قرار است تا در ماه فوریه تحویل این کشور شود.

بر اساس آمارهای شرکت نفت کره جنوبی، این کشور در ماه ژانویه پس از ۴ ماه وقفه، واردات نفت از ایران را از سرگرفت اما محموله هایش ۷۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

این کشور که سومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیاست، خرید نفت خود را تنها به خرید میعانات گازی، نوعی نفت بسیار سبک که برای تولید نفتا استفاده می شود، محدود کرده است.

به گفته منابع تجاری، واردات ژاپن و کره جنوبی نیز به علت حداکثر حجمی که آنها می توانند در دوره معافیت ها از ایران بخرند، قرار است تا ماه می افزایش یابد.

بر اساس آمارهای ریفینیتیو، انتظار می رود واردات نفت کشورهای آسیایی در ماه فوریه تقریبا دو برابر شده و به ۱٫۳۸ میلیون بشکه در روز برسد.

بزرگ ترین مشتری نفت ایران یعنی چین، در ماه ژانویه ۳۷۷ هزار و ۳۸ بشکه نفت از این کشور خریده است که از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر کمتر است. خرید نفت پکن از تهران در ماه ژانویه هنوز بیشتر از میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روزی که تحت معافیت اجازه دارد از ایران خرید کند.

هند در ماه ژانویه، خرید نفت از ایران را به ۲۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داده که از روزانه ۳۰۰ هزار بشکه که اجازه دارد تحت و معافیت وارد کند، کمتر است.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری