شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اعلام جرم علیه نتانیاهو در پرونده‌های فساد؛ آیا «بی‌بی» باید استعفا کند؟

تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد دادستان کل رژیم صهیونیستی تأیید کرده که قصد دارد «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر این رژیم را رسماً متهم کند. رسانه‌های صهیونیستی می‌گویند علیه نتانیاهو در سه پرونده اعلام جرم خواهد شد.

«آویخای مندلبیت»، دادستان کل رژیم صهیونیستی در حالی علیه نتانیاهو اعلام جرم خواهد کرد که حدود ۴۰ روز به برگزاری انتخابات ۹ آوریل (۲۰ فروردین) در اراضی اشغالی باقی مانده است.

در حال حاضر، چهار پرونده فساد مالی تحت عنوان پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ علیه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح است و او در ماه‌های گذشته، درباره این پرونده‌ها مورد بازجویی قرار گرفته است.

یکی از پرونده‌هایی که دادستان کل رژیم صهیونیستی رسماً نتانیاهو را آن متهم خواهد کرد پرونده موسوم به «۴۰۰۰» است. او در این پرونده متهم است به «شائول ایلوویچ» مالک شرکت «بِزِک» میلیون ها دلار تسهیلات مالی پرداخت کرده تا پایگاه خبری «واللا» وابسته به این سرمایه دار صهیونیست از او و همسرش حمایت رسانه‌ای بهتری داشته باشد.

روزنامه هاآرتص نوشته انتظار می‌رود نتانیاهو در پرونده «۱۰۰۰» نیز رسماً متهم شود. این پرونده، اتهامات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره دریافت غیرقانونی هدیه از بازرگانان خارجی را شامل می‌شود.

دیگر پرونده مفتوح علیه نتانیاهو که علیه او اعلام جرم خواهد شد، پرونده ۲۰۰۰ است. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این پرونده متهم است با روزنامه «یدیعوت آحارونوت» زد و بند کرده تا در ازای پوشش مثبت از فعالیت‌‌هایش در این روزنامه، رقیب آن یعنی روزنامه «اسرائیل هیوم» را تحت فشار قرار دهد.

گمانه‌زنی‌ها درباره اعلام جرم علیه نتانیاهو از مدت‌ها بیش به مباحثاتی در این باره دامن زده که آیا او بایستی از سمتش استعفا کند یا خیر. تحلیلگران می‌گویند که فعلاً ضرورتی برای این استعفا وجود ندارد، اما این وضعیت ممکن است بین ۳ تا ۱۲ ماه آینده تغییر کند.

فعلاً مندلبیت تنها قصدش را برای اعلام جرم علیه نتانیاهو تأیید کرده؛ بایستی منتظر ماند و دید آیا وکلای نتانیاهو در جلسات استماعی که در دادگاه برگزار خواهد شد می‌توانند مندلبیت را مجاب کنند پرونده را مختومه اعلام کند یا خیر.

با فرض اینکه دادستان کل رژیم صهیونیستی پرونده را مختومه اعلام نکند، چالش‌های حقوقی اصلی در زمانی پدیدار خواهند شد که بیانیه نهایی اعلام جرم علیه نتانیاهو، منتشر شود. انتظار می‌رود این اتفاق اواخرسال ۲۰۱۹ یا اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی رخ بدهد.

آن‌طور که از شواهد امر برمی‌آید و رسانه‌های صهیونیستی هم گزارش داده‌اند در نهایت، دست‌کم در یکی از پرونده‌ها (پرونده ۴۰۰۰)، علیه نتانیاهو اعلام جرم صورت خواهد گرفت.

در مصوبه‌های قانونی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به صراحت به این موضوع اشاره نشده که آیا نخست‌وزیر بایستی بعد از متهم شدن از سمتش کناره‌گیری کند یا خیر. تنها گفته شده که اگر نخست‌وزیر بعد از بررسی تمامی موارد تجدیدنظر مجرم شناخته شود، بایستی از سمتش کناره‌گیری کند.

مندلبیت پیش از این گفته که اگر علیه نتانیاهو اعلام جرم کند، این دیوان عالی دادگستری است که بایستی تصمیم بگیرد که او بایستی از سمتش استعفا کند یا خیر.

منابع نزدیک به دادستان کل رژیم صهیونیستی پیش از این گفته‌اند در صورتی که او علیه نتانیاهو به اتهام دریافت رشوه اعلام جرم کند در دیوان عالی دادگستری از نتانیاهو دفاع نخواهد کرد و در این صورت لازم خواهد بود که نتانیاهو از سمتش استعفا کند.

دیوان عالی دادگستری رژیم صهیونیستی می‌تواند با استناد به تصمیم‌های گذشته‌ای که استعفای چند وزیر را به همراه  داشته از نتانیاهو هم بخواهد از سمتش کناره‌گیری کند.

نتانیاهو، گفته که او هرگز از سمتش استعفا نخواهد کرد؛ اما از امروز به بعد، آینده سیاسی او با واقعیت‌های تازه‌ای مواجه شده است.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری