شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نقش خبرنگار شبکه ضدانقلاب در غیرفعال‌شدن نرم‌افزارهای ایرانی روی محصولات شرکت آمریکایی اپل

دسترسی به برنامه‌های ایرانی روی سیستم عامل اپل، برای کاربران آن قطع شده است.

از روز گذشته اغلب برنامه‌های مطرح ایرانی برای کاربران IOS از دسترس خارج شده‌اند و مالکین این اپلیکیشن‌ها نسخه جایگزینی را برای کاربران معرفی کرده‌اند.

صاحبان این اپلیکیشن‌ها، محدود شدن اپلیکیشن‌های ایرانی توسط اپل را علت قطع دسترسی عنوان کرده‌اند و برخی آن را تحریم جدید اپل برای کاربران ایرانی دانسته‌اند.

این موضوع که با واکنش زیادی همراه بوده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌از سوی ‌‌‌‌متخصصان و فعالان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صنعت IT بررسی شده است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

میلاد جهاندار، یک فعال بازار کسب  و کار اینترنتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این باره توضیح داد و گفت: دو راه برای ارائه اپلیکیشن‌ در IOS وجود دارد؛ نخست اینکه قبلاً اپلیکیشن در اپ‌استور اپل بارگذاری شود و دوم اینکه لایسنس سازمانی (Enterprise License) (گواهی توسعه‌دهنده سازمانی) دریافت کند که پس از قطع لایسنس اپلیکیشن‌های ایرانی در سال گذشته آنها برای ادامه فعالیت به روش دوم متوسل شدند که البته همه به ریسک استفاده از این روش آگاه بودند، زیرا اپل صراحتاً در قوانین خود اعلام کرده که اگر از لایسنس سازمانی استفاده غیرمجاز شود، آن را باطل می‌کند.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همان طور که این امکان توسط هر شرکتی در هر کشوری قابل استفاده بود، می‌توانست مورد استفاده غیرقانونی و مورد برخورد احتمالی اپل قرار بگیرد اما در اغلب شرکت‌ها نیاز به استفاده غیرمجاز از لایسنس سازمانی نبوده و در ایران سرویس‌دهنده‌ها به دلیل تحریم ناگزیر به استفاده از این روش بودند. البته برخی فعالان حوزه IT معتقدند در نتیجه اعمال مقررات اخیر اپل بعضی از شرکت‌ها ازجمله فیس‌بوک نیز از محدودیت شدید دسترسی متأثر شده‌اند.

بنا بر اطلاعات قبلی در هفته‌های گذشته برخی رسانه‌های خارجی گزارش‌هایی از استفاده‌های غیرمجاز از گواهی سازمانی اپل منتشر کرده بودند و اپل در واکنشی اعلام کرده بود که نسبت به دسترسی‌های غیرقانونی عکس‌العمل نشان خواهد داد.

به گفته امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی‌ها از محدودسازی‌های اخیر اپل نشان می‌دهد خبرنگار یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای ضد ایرانی [شبکه من‌وتو]، لیستی از اپلیکیشن‌های ایرانی را برای محدود‌سازی تهیه کرده و در اختیار اپل قرار داده است.

وی از اینکه برخی از ایرانیان، این طور زندگی هموطنان خود را تحت فشار مضاعف قرار می‌دهند، اظهار تأسف کرده است.

همچنین محمدجعفر نعناکار، معاون حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام اخیر اپل درباره محدودسازی برنامه‌های پرداخت را امری فراتر از تحریم‌های غیرقانونی دانسته و آن را شروع جنگ تجاری مبتنی بر فضای سایبری قلمداد کرده است؛ وی با محکوم‌کردن این جریان گفته که حتماً پیگیری‌های حقوقی بین‌المللی مربوط به نقض حقوق متصوره در مراجع ذی‌ربط انجام خواهد شد.

پیش از این نیز که سال گذشته اپل به دلیل تحریم به طور علنی سرویس‌دهی به اپلیکیشن‌های ایرانی را قطع کرده و اپلیکشن‌های ایرانی از اپ‌استور اپل حذف شده بودند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام پیگیری این موضوع در بعد بین‌المللی وعده داده به طور قانونی حذف برنامه‌های ایرانی از اپ استور را پیگیری خواهیم کرد.

پس از این وعده، به‌رغم گذشت مدت‌ها، با توجه به شرایط کشور هیچ‌گاه نتیجه خاصی از این پیگیری‌ها اعلام نشد.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری