شما اینجا هستید
آخرین اخبار » «گام دوم و مسئولیت رسانه‌ها»| مقدم‌فر:«جوان» و «امید» ۲ نکته مهم بیانیه/برخی رسانه‌ها با «جنگ شناختی» دشمن آشنا نیستند

«حمیدرضا مقدم‌فر» استاد دانشگاه و مشاور فرهنگی رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در نشست علمی – تخصصی «محورهای رسانه‌ای بیانیه گام دوم انقلاب و مسئولیت رسانه‌ها» که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و به میزبانی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه این دانشگاه برگزار شد، درخصوص بیانیه گام دوم انقلاب  اظهار داشت: انتشار این بیانیه به منزله آغاز فصل جدیدی از انقلاب اسلامی است.

وی  با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی از مدت‌ها پیش عنوان کرده بودند که انقلاب اسلامی به چهل سالگی نخواهد رسید و برای اینکه انقلاب اسلامی، جشن چهل سالگی خود را برگزار نکند، برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های بسیاری انجام دادند، تصریح کرد: در این راستا از ابزار رسانه به صورت قدرتمند و هدفمند استفاده کردند؛ اما مشاهده کردیم که مردم کشورمان در روز ۲۲ بهمن در سراسر کشور پرجمعیت‌تر از سال‌های گذشته به خیابان‌ها آمدند و چهل سالگی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند. امام خامنه‌ای نیز ۲ روز پس از برگزاری این جشن در سراسر کشور، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را منتشر فرمودند.

مقدم‌فر خاطرنشان کرد: لازم است ماهیت، مفاد و جزئیات بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی توسط رسانه‌ها تبیین و بررسی شود. متاسفانه این بیانیه به خوبی در رسانه‌ها انتشار نیافت، به خصوص اینکه در بخش خبری صدا و سیما، پخش این بیانیه ۵۵ دقیقه به طول انجامید که از حوصله مخاطب خارج بود و جذابیت‌های لازم را نداشت. لازم بود برای انتشار این بیانیه از طرح‌های نو و جذاب استفاده می‌شد و تنها به خبر اکتفا نمی‌شد و حتی باید از تحلیل و سایر قالب‌های خبری هم استفاده می‌شد. امیدواریم که تبیین این بیانیه مانند انتشار آن نشود و در محیط‌های علمی و آکادمیک نیز تبیین و بررسی این بیانیه صورت بگیرد.

این مدرس دانشگاه در ادامه به بررسی فعالیت‌های رسانه‌ای دشمنان و رسانه‌های خارجی پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره داشته‌اند که «…شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید». این جمله رهبری نشان می‌دهد که ما اکنون در محاصره تبلیغاتی دشمن قرار داریم. دشمنان سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های بسیاری را برای راه‌اندازی و تهیه و تولید برنامه‌های مختلف رسانه‌ای انجام می‌دهند که یکی از اهداف اصلی‌شان مقابله با انقلاب اسلامی است. راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی به زبان فارسی با هزینه‌های هنگفت به دلیل علاقه به مردم ایران نیست، بلکه آنان به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و مقابله با آن انقلاب اسلامی هستند.

وی با اشاره به اینکه چند ماه پس از راه‌اندازی شبکه بی‌بی‌سی فارسی سفری به گرجستان داشتم، یادآور شد: در آنجا یکی از اساتید دانشگاهی به من گفت که شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی ادعا می‌کند که برای فارسی‌زبانان برنامه تولید و پخش می‌کند، اما ما هرچه به برنامه‌های این شبکه نگاه می‌کنیم و دقیق می‌شویم، می‌بینیم که مخاطب هدفش فارسی زبانان نیستند، بلکه ایرانی‌ها هستند و قطعاً این‌ها برای شما برنامه‌ای دارند. ضمن اینکه چند ماه زودتر از موعد مقرر که اعلام کرده بودند، شبکه‌شان آغاز به کار کرده است.

مقدم‌فر متذکر شد: انقلاب اسلامی در طول چهل سال عمر خود شاهد هجمه‌ها و حملات گوناگون و مختلفی بوده است که یک نوع از این هجمه‌ها رسانه‌ای بوده و دشمنان در جنگ رسانه‌ای به نوعی رشد یافته‌اند. امروزه دشمن از عملیات روانی و جنگ روانی عبور کرده و وارد جنگ شناختی و ادراکی شده است. «جنگ شناختی» موضوعی است که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده و حتی در دانشگاه‌هایشان به عنوان واحدهای درسی ارائه می‌شود. لازم است کارشناسان و دست‌اندرکاران رسانه‌های داخلی یا جنگ شناختی، با ماهیت، اجزا و تاکیتک‌های آن آشنا شوند. متاسفانه به دلیل آشنا نبودن برخی از رسانه‌های داخلی با جنگ ادراکی، گاهی به دلیل ناآگاهی همسو با رسانه‌های خارجی عمل می‌کنند.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در ادامه به تشریح یکی از تکنیک‌های رسانه‌ای دشمنان پرداخت و گفت: یکی از تکنیک‌های رسانه‌ای دشمنان این است که با خبرهای صحیح و درست، پیام دروغ به مخاطب القا کنند. به طور مثال در جریان جنگ ۲۲ روزه غزه، در سه روز نخست این جنگ تنها تصویری که از سوی رسانه‌های جهان مخابره شد، تصویری از خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) بود که این تصویر مربوط به بمباران یک پایگاه پلیس در نوارغزه توسط صهیونیست‌ها بود. این تصویر این پیام را به ذهن مخاطبان جهان القا می‌کرد که این جنگ، درگیری بین دو ارتش است و مردم در آن نقشی ندارد.

وی ادامه: بنده آن زمان مسئول یکی از رسانه‌های داخلی بودم. با خبرنگارمان در غزه تماس گرفتم و گفتم وضعیت چگونه است. او گفت صهیونیست‌ها خانه‌های مردم را ویران کرده‌اند و حجم ویرانی‌ها نیز به شدت زیاد است. بنده از او خواستم که دوربینی تهیه کند و تصویری از این خرابی‌ها را برای ما بفرستد که با ارسال و انتشار آن عکس عرصه رسانه‌ای عوض شد و مردم به پیام صحیح و واقعیت دسترسی پیدا کردند.

مقدم‌فر در ادامه سخنان خود عامل سلطه رسانه‌های غربی در جهان را برخورداری آنان از امکانات و تجهیزات بسیار دانست و عنوان کرد: در ماجرای غزه، آسوشیتدپرس حدود ۲۴ نفر خبرنگار و عکاس در آن منطقه جنگی داشت که تمامی آنان هم از بهترین امکانات و وسایل خبری برخوردار بودند.

مشاور فرهنگی رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: امروز در جنگ نامتقارن رسانه‌ای قرار داریم و امکانات و توانمندی‌های حرفه‌ای نابرابر است. البته به برخی از سیاست‌ها و تاکتیک‌های رسانه‌ای در داخل نقد وارد است، اما واقعیت این است که دشمنان از بیشترین و حرفه‌ای‌ترین امکانات برخوردارند. امروزه بخش عظیمی از رسانه‌های بزرگ دنیا در دست ثروتمندان صهیونیستی است که برای تحقق اهداف خود از هر تکنیک و تاکتیکی استفاده می‌کنند.

وی تصریح داشت: مزیت انقلاب اسلامی در حوزه رسانه و آن چیزی که می‌تواند عامل برتری ما باشد، محتوای پیام‌ انقلاب اسلامی است که منطبق با فطرت‌های بیدار آزادی‌خواهان جهان است.

این استاد دانشگاه در ادامه به موضوع استقلال رسانه‌ای پرداخت و گفت: بسیاری از رسانه‌های خارجی جهان مستقل نیستند و ارتباطات آنان با جریان سلطه و استکبار و ثروتمندانی که صاحب منافع هستند، مشخص است. بسیاری از آنان نیز با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف سیاسی ارتباط دارند که به دنبال نفوذ و اعمال سیاست‌های خود هستند، اما در ظاهر اینگونه نشان می‌دهند که این رسانه‌ها مستقلند و وابسته به جایی نیستند.

مقدم‌فر اضافه کرد: بسیاری از رسانه‌های خارجی قدمت طولانی و بیش از ۱۰۰ سال دارند و طی این سال‌ها توانسته‌اند حجم زیادی از امکانات و تجهیزات را فراهم آورند و از تکنیک‌های مهم رسانه‌ای هم بهره ببرند، اما خبرگزاری‌های داخلی ما تلاش دارند علیرغم تمامی کمبودها، در منطقه و جهان دیده شوند که این حاکی از جنگ نامتقارن رسانه‌ای است.

وی درباره رسانه‌های منطقه نیز گفت: برخی از رسانه‌های منطقه همچون العربیه و الجزیره به دلیل پشتیبانی‌ها و وابستگی‌هایی که دارند، از سرعت عمل و قدرت نفوذ و تاثیرگذاری بالایی برخوردارند، اما در جریان جنگ سوریه دیدیم که علیرغم تلاش این رسانه‌ها، به دلیل علاقه مردم سوریه به حافظ اسد و بشار اسد و البته دلایل دیگر، دولت سوریه پابرجا ماند و تروریسم و حامیان آن شکست خوردند.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین مفهوم استقلال پرداخت گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مستقل در جهان است که در برابر نظام سلطه ایستاده است. رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران نیز همچون این نظام مستقل هستند و وابسته به لابی‌ها و صاحبان منافع قدرت و ثروت در جهان نیستند. هرچند برخی همچون سریع‌القلم‌ها عنوان می‌کنند که نباید به دنبال استقلال بود، اما واقعیت این است که انقلاب اسلامی با استقلالش پابرجا مانده و رو به جلو و پیشرفت حرکت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب به واقعیت‌های انقلاب اسلامی اشاره فرموده‌اند که در این بیانیه دو نکته یعنی «جوان» و «امید» بسیار برجسته است، به طوری که روح این بیانیه حاکی از امید است. امروزه اصلی‌ترین سرمایه کشور جوانان هستند که باید با امید رو به جلو حرکت کنند و امید است که رسانه‌های داخلی به خوبی به تبیین این بیانیه بپردازند.

مقدم‌فر در پایان با بیان اینکه جوانان امروز پای کار انقلاب اسلامی هستند، گفت: همانطور که در دوران دفاع مقدس، جوانان نقش آفرین و حماسه آفرین بودند، امروز نیز جوانان می‌توانند نقش‌های مهمی را در جهت پیشرفت کشورمان ایفا کنند. در ماجرای سوریه و عراق، اگر حججی‌ها نبودند، امروز دشمنان به مرزهای ایران اسلامی رسیده بودند و باید در داخل شهرهای‌مان با آنان می‌جنگیدیم.

منبع: تسنیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری