شما اینجا هستید
آخرین اخبار » دردسری که برای «ترزا می» گران تمام می شود

یکی از چالش هایی که این روزها اتحادیه اروپا با آن دست و پنجه نرم می کند بحث خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست. این موضوع که در رسانه ها با نام برگزیت نیز ار آن یاد می شود مخفف جمله(Britain exits the EU) است و در حقیقت به عنوان خروج مجموعه کشورهای بریتانیا یعنی انگلیس، اسکاتلند، ایرلندشمالی و ولز از آن یاد می شود.

انگلیس کشوریست با حدود ۵۵ میلیون جمعیت و تولید ناخالص ملی حدود دو ترلیون دلار که یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در اتحادیه اروپا به شمار می رود. این کشور که صحبت خروجش از اتحادیه اروپا دو سال پیش و در زمان نخست وزیری کامرون مطرح شد و قبل از انتخابات ۲۰۱۵ وعده داد که این موضوع را به همه پرسی خواهد گذاشت. عمده مشکلات بریتانیا بخاطر مهاجران کشورهای فقیر اروپایی و مشکلات اقتصادی دیگر بود. با همه پرسی در سال ۲۰۱۶میلادی مشخص شد که ۵۳ درصد از مردم بریتانیا خواهان خروج از اتحادیه اروپا هستند و کامرون که خودش می خواست بریتانیا را در اتحادیه نگه دارد از پست نخست وزیری کنار رفت. پس حزب محافظه کار انگلیس در انتخاباتی درون حزبی ترزا می را به عنوان مسئول حزب انتخاب نمود.

پس از انتخاب شدن ترزا می نیز برگزیت به جریان افتاد اما تاکنون با توجه به مذاکرات اتحادیه اروپا هنوز نتیجه کسب نشده است. این عدم نتیجه گیری باعث شده تا مردم بریتانیا در سردرگمی عمیقی فرو رفته است. با توجه به طول کشیدن موضوع دوباره پیشنهاداتی از حزب کارگر برای همه پرسی دوباره در مجلس انگلیس مطرح شده که این موضوع مغایر با اهداف حزب محافظه کار است. البته طرحی دیگر در پارلمان انگلیس تصویب شده که فعلا به خانم می اجازه می دهد تا فرصت بیشتری برای مذاکره داشته باشد. البته علاوه بر آن اصلاحاتی نیز باید بر طرح خروج انجام دهد که همین اصلاحات باعث شد تعدادی از وزیران خانم می تهدید به استعفا نمایند. مشکل دیگر خانم می، خارج نشدن ایرلند با بریتانیا از اتحادیه اوپا است که این موضوع و به طور کلی مدیریت وی بر برگزیت انتقادات زیادی را بر وی ایجاد نموده است. مشکلی که با خروج ایرلند شمالی و عدم خروج ایرلند از اتحادیه اروپا این است که ایرلند به عنوان مرز اتحادیه اروپا شناخته می شود که با خارج شدن بریتانیا و خارج نشدن ایرلند جدالی قدیمی که بین ایرلند و ایرلند شمالی سایقه دارد احتمال شدت گرفتن دارد.

با توجه به پیچیده بودن مذاکرات و اینکه طرح سه مرحله ای خانم می مورد تایید پارلمان قرار گرفته به نظر می رسدحزب کارگر و پارلمان به نحوی با تصویب این طرح می خواهد موضوع به درازا کشیده شده تا خانم می قبل از موعد مقرر از قدرت کنار برود. اگر خانم می موفق به خروج از اتحادیه اروپا نشود با همه پرسی مواجه می شود که اگر مردم مخالف خروج از اتحادیه اروپا شوند او شکست می خورد و اگر موافق باشند نیز وقت آنچنانی با توجه به قانون تصویب شده ندارند.

البته اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود نیز اول راه مشکلات برای دولت این کشور خواهد بود. چرا که با توجه به ایجاد بحران احتمالی میان ایرلند و ایرلند شمالی، مشکلات مرزی به وجود آمده برای بریتانیا با توجه به درخواست مهاجران برای ورود به بریتانیا و اینکه تاکنون نگهداری مرزها با اتحادیه اروپا بوده این ها همه مواردی است که تازه باید در رفع آن تدبیر شود. روابط تجاری بریتانیا نیز تحت تاثیر خروجش از اتحادیه قرار خواهد گرفت. چرا که اولا مرزهای تجاری بریتانیا از مرزهای اتحادیه اروپا به مروپرزهای جغرافیایی بریتانیا تبدیل می شود و دوما بریتانیا باید روابط تجاری خود را با کشورها دوباره تعریف کند چرا که روابز قبل اش در غالب اتحادیه اروپا بوده است.

البته بریتانیا می خواهد ۲۱ ماه از اتحادیه اروپا به عنوان دوران پسا برگزیت فرصت بگیرد تا بتواند علاوه بر اینکه تحت پوشش اتحادیه اروپا مسائل گمرکی خود را پیگیری کند، فرصتی برای مذاکره با کشورهای دیگر نیز داشته باشد.

طرحی به نام چکرز که شامل دو شرط است نیز کار را برای بریتانیا سخت تر می کند. شرط اولی که اتحادیه اروپا برای بریتانیا وضع کرده روابط تجاری آزاد انگلیس با اتحادیه بوده و شرط دوم روابط تجاری آزاد میان ایرلند و ایرلند شمالی است که هردوی این شروط محدودیت هایی برای بریتانیا قرار می دهد.

در مجموع باید ببینیم مذاکرات آینده بروکسل با لندن چه سرانجامی خواهد داشت

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری