شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ساخت رآکتورهای هسته ای برای سعودی و خطری که جهان را تهدید می کند

ایالات متحده آمریکا به فکر انتقال انرژی اتمی به عربستان سعودی افتاده است. البته که قبل از دولت ترامپ هم خاندان سعودی به شدت به دنبال دستیابی به انرژی اتمی بوده اند اما تا امروز دولت های مختلف ایالات متحده امریکا مخالفت خود با انتقال این تکنولوژی استراتژیک را اعلام کرده بودند.

حال اما دولت دونالد ترامپ با پول های هنگفتی که عربستان سعودی در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرده است به دنبال انتقال انرژی هسته ای به عربستان است، عملی که به باور بسیاری با حمایت مستفیم جرد کوشنر داماد ترامپ در حال انجام است. در همین رابطه است که جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر به ریاض و دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره برنامه هسته‌ای و کمک‌های ایالات متحده به این کشور گفتگو کرده است.

از سوی دیگر همچنین شرکت‌های خصوصی که در تماس نزدیک با ترامپ و دولتش هستند، با توجه به درآمد چند میلیارد دلاری ساخت و راه اندازی این فناوری ها، فشار زیادی برای انتقال آن به عربستان وارد می‌کنند. ترامپ و کوشنر و پسران بزرگتر ترامپ به عنوان افرادی نامتعادل شناخته می‌شوند. به نظر می‌رسد آن‌ها برای به دست آوردن پول و برتری سیاسی هر کاری می‌کنند.

همچنین ‘توماس باراک’ دوست سرمایه دار و میلیاردر ترامپ که پیشتر از کارنامه نقض حقوق بشر عربستان حسابی دفاع کرده بود نیز یکی دیگر از شخصیت های محوری این معامله است.

باراک در دفاع از کارنامه حقوق بشر عربستان گفته بود: آمریکا هم جنایاتی مشابه و یا حتی بدتر از عربستان مرتکب شده است.

باراک حین مذاکرات پنهانی اتمی با عربستان تصمیم داشته در کمپانی ‘وستینگهاوس’ که رآکتورهای اتمی می ساخته است سرمایه گذاری کند که این امر نشان از نگاه اقتصادی صرف به پروژه انتقال انرژی اتمی به عربستان دارد.

حالا فارغ از چرایی انتقال این تکنولوژی به عربستان سوال اساسی آنجاست که خاندان سعودی با وجود دارا بودن منابع سرشار محیطی چرا به دنبال دستیابی به راکتورهای هسته ای و عموما انرژی اتمی است؟

عربستان می گوید که انرژی هسته ای را برای تولید برق و برای مصارف داخلی و توسعه ذخایر نفتی کشور و نه برای توانمندی ساخت سلاح هسته ای می خواهد اما به سختی می توان این مدعا را باور کرد.

عربستان دشمن ایران است و شاهزاده محمد بن سلمان در صحبتی در سال ۲۰۱۸ گفته بود: ‘بدون شک، اگر ایران بمب هسته ای بسازد، ما هم بلافاصله آن را خواهیم ساخت’.

بعد از امضا توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵، ایران هرگز سلاح هسته ای نساخته است. اما ترامپ از توافق خارج شده و سرنوشت توافق به مویی بند است.

در واقع فروش راکتورهای هسته ای به عربستان سعودی با وجود نقض وسیع حقوق بشر در این کشور و حمایت های همه جانبه از تروریسم نشان از نگاه ۲ گانه امریکا به کشورها دارد. این موضوع برای افکار عمومی جهان ثابت می کند که دلیل اصلی مشکل آمریکا با ایران نه انرژی هسته ای بلکه ماهیت و ساختار استعماری او در قبال این کشور است که با مقاومت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران مواجه شده است.

حال باید صبر کرد و دید که آیا امریکا با وجود تهدید رژیم اشغالگر قدس با به دست آوردن احتمالی بمب اتم توسط عربستان نسبت به انتقال این تکنولوژی تن خواهد داد یا خیر، شاید دولتی تاجر در آمریکا بر سر کار باشد اما به نظر نمی رسد که لابی های صهیونیست و حتی دموکرات ها اجازه انتقال انرژی اتمی را به خاندان فاسد سعود بدهند.

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری