شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سیاست یک بام و دو هوای آمریکا در قبال عربستان

کشته شدن خاشقچی در اکتبر ۲۰۱۸ در ترکیه جنجال رسانه ای بزرگی را در سطح جهان بر پا کرد. موضوع از این قرار بود که فعال ضد سعودی و روزنامه نگار عربستانی ، جمال خاشقچی، برای کاری پیرامون امور ازدواجش به کنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرده بود. تیم تروری حرفه ای منتظر او بودند تا پس از ورود وی به مکان جنایت او را دستگیر کنند. طبق اسنادی که بعدا به صورت صوتی و… منتشر شد ابتدا او را شکنجه نموده و سپس می کشند. قاتلان حرفه ای جسد او را تکه تکه می کنند و به مرور در پوشش های مختلف از محل جنایت خارج می کنند. حدود ۱۷ روز بعد رسانه ها خبر فوت وی را منتشر می کنند. ابندا گفته شد که وی تصادفا و بر اثر مشاجره کشته شده است. اما چندی بعد موضوع بر ملا شد. آمریکا در مجلس سنا جلسه ای تشکیل داد. نگرانی ها ابراز شد! و…

تعداد زیادی از رسانه های جهان و حتی رسانه های عربی با قطع پخش برنامه های عادی خود در قالب برنامه های مختلف به این موضوع پرداختند. این موضوع تنها به خاطر قتل یک نفر بود اما نکته قابل توجه اینجاست که از سه سال قبل از این حادثه در یمن یعنی از سال ۲۰۱۵ عربستان به نحوی شروع به قتل عام مردم یمن نمود. در ابتدای حمله به یمن در هر روز بیش جنگنده های عربستان بیش از ۱۰۰ پرواز انجام می دادند. مردم یمن خصوصا زنان و کودکان بیگناه زیادی هر روزه به خاطر خباثت سعودی ها کشته می شدند. سوالی که پیش می آید این است که تفاوت این موضوعات در چه چیز است؟ قاتل در هر دو موضوع عربستان است! هر دو در کشوری خارجی اتفاق می افتد! حتی تعداد انسان هایی که کشته می شوند بیشتر است! اما چرا بیشتر باید به موضوع قتل خاشقچی پرداخته شود؟

نه تنها این کشتار سعودی ها در یک روز بلکه هم اکنون بیش از ۴ سال است که این بحران در حال وقوع است. بحرانی که موجب قحطی، گرسنگی، شیوع بیماری های واگیردار خصوصا وب، آواره شدن چند میلیون نفر انسان و… شده است. ۵۷ هزار نفر کشته شده اند. ۱۴ میلیون نفر قربانی قحطی هستند و هر هفته ۱۰ هزار نفر به وبا مبتلا می شوند. چیز کمی نیست که در این چهار سال حدود ۸۵ هزار نفر کودک جان خود را به خاطر گرسنگی از دست داده اند. ۲۲ میلیون نفر اکنون در یمن نیاز به کمک های انسانی داشته و حدود ۸ میلیون نفر در قحطی کامل به سر می برند.

جالب است بدانید اکنون و پس از چهار سال جنایت های روزانه در یمن که دست سعودی ها را از خون یمنی ها خونین نموده سنای آمریکا به خاطر قتل خاشقچی توسط عربستان، آن هم نه به خاطر مردم بمن خواهان قطع حمایت های آمریکا از عربستان و خروج نیروهای آمریکایی از یمن شده است.

آمریکا در زمینه های مختلفی با سعودی ها در جنگ علیه مردم مظلوم یمن همکاری می کند. فقط ۳۳۱ میلیون دلار برای سوخت رسانی به جنگنده های ائتلاف علیه یمن از عربستان و امارات طلب شده است. از طرف دیگر یک یگان از کماندو های زبده آمریکایی که تعداد آن ها حدود ۱۰۰ نفر تخمین زده می شود، برای عملیات ضد انصارالله و ارتش یمن مامور شده اند.

واضح است که عربستان و امارات، این دو شریک آدم کش، بدون حمایت آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی توان جنگ با یمنی ها را نداشته و ندارد. اما هم اکنون با مطرح شدن موضوع قتل خاشقچی آمریکا قصد دارد با این بهانه آرام آرام خود را از این باتلاق فضاحت کنار بکشد تا بتواند کمی دست های خود را که آلوده به خون مردم یمن است، با بازی های رسانه ای از دید افکار عمومی دنیا و حقیقت طلبان پنهان نماید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری