شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نگاه کاسبکارانه غرب به حقوق بشر و عربستان سعودی!

عربستان سعودی که توسط آل سعود اداره می شود به باور بسیاری از سیاستمداران غربی و شرقی بزرگترین ناقض حقوق بشر است. حکومت پلیسی، کشتار مخالفین در خارج و یا داخل مرز های جغرافیایی عربستان و در آخر محروم نمودن مردم از اصلی ترین حقوق انسانی که شامل عدالت اجتماعی و آزادی های مدنی می شود شاید معدود مواردی هستند که می توان درباره نقض حقوق بشر توسط خاندان سعود نام برد.

اما از سوی دیگر عربستان سعودی یکی از حامیان اصلی تروریسم در جهان است، این کشور همچنان درگیر سرپوش گذاشتن بر روی اسنادی می باشد که طی آن ارتباط عاملین عربستانی حمله به برج های تجارت جهانی در آمریکا افشا شده است. عربستان سعودی پول خرج می کند تا بتواند آدم بکشد و دست به کشتار جمعی زند، یمن نمونه بارز این ماجراست، خاندان سعودی طی جنگی خانمانسوز بر علیه ملت مظلوم یمن دست به کشتار تعداد زیادی از زنان، مردان و کودکان بی گناه در یمن زده اند. عربستان سعودی در یمن فقط موشک و بمب نمی ریزد بلکه با تحریم های فلج کننده دریایی و هوایی و زمینی بر علیه این کشور سبب بروز قحطی و بیماری های وحشتناک انسانی شده است. با وجود همه این ها خاندان سعودی درآمد های هنگفت حاصل از فروش نفت را به سویی برده اند که با تطمیع سیاستمداران، رسانه ها و گروهها از درز اطلاعات و بروز سوالات بی پایان بر علیه فعالیت های غیر قانونی و غیر انسانی این خاندان در جهان جلوگیری کنند.

اکنون اما بعد از آمریکا و خرج پول های هنگفت برای در خدمت گرفتن سیاست خارجی دولت ترامپ آنها مجبور شده اند تا با اتحادیه اروپا نیز بر سر عدم بررسی پرونده های حقوق بشری خاندان سعودی در داخل و خارج از مرزهای جغرافیایی اش معامله کنند.

در همین رابطه است که پادشاه عربستان با ارسال نامه به رهبران اروپایی خواستار تجدید نظر آنها در خصوص گنجاندن نام ریاض در لیست سیاه پولشویی اتحادیه اروپا شده و گویا برخی از کشورها با این درخواست موافقت کرده اند. وی در بخشی از این نامه، افزودن ریاض به فهرست سیاه را «موجب کاهش اعتبار این کشور» و «مانعی برای همکاری عربستان و اتحادیه اروپا در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری» دانسته است. کمیسیون اروپا اخیرا عربستان را در فهرست کشورهایی قرار داده بود که از طریق پولشویی، به تروریسم بین‌المللی کمک می‌کنند.

سال گذشته نیز همین رسوایی در سازمان ملل تکرار شد، هنگامی که قرار بود نام عربستان به عنوان «کودک‌کش» در لیست حقوق بشری سازمان ملل قرار گیرد، ولی یک رشوه مالی و ارسال چک به دبیر‌کل، مسئله را به سادگی حل کرد. این سؤال مطرح است که چرا باج‌خواهی ترامپ از عربستان و دیکتاتوری‌های عربی که دلار‌های نفتی دارند، امری عادی تلقی می‌شود.

در سوی دیگر ماجرا به خوبی پیداست که اتحادیه اروپا و برخی اعضای آن با تحریم تسلیحاتی سعودی و برخی دیگر از اعضا با عدم تحریم، نقش پلیس خوب و بد را در مقابل سعودی بازی می کنند و به دنبال امتیاز گیری از این خاندان هستند. برای نمونه آلمان با تحریم تسلیحاتی عربستان در حال چینش سناریویی برای ایفای نقش پلیس بد در برابر عربستان است تا جایی که تحریم تسلیحاتی دولت عربستان توسط آلمان، به ظاهر درخواست انگلیس برای ادامه دوباره روند صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را سبب شده است.

در مقابل نیز یک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در برلین تاکید کرده است که موضع دولت آلمان واضح است و هیچ موضع جدیدی در این باره وجود ندارد. به گفته وی در حال حاضر هیچ مبنایی برای مجوزی دیگر در این باره وجود ندارد. همزمان دولت انگلیس نیز انتقاد شدیدی به سیاست‌های صادرات تسلیحات آلمان به عربستان سعودی و توقف ارسال تسلیحات به این کشور از طرف آلمان وارد کرده است.

حال سوال اساسی آنجا مطرح می شود که ارزش دلاری حقوق بشر و یا حمایت از دیکتاتورها در برابر کشتار ، نا امنی و حمایت از تروریسم چقدر است؟ پاسخ این سوال را پیشتر دونالد ترامپ به افکار عمومی داده است.

ترامپ به وضوح اعلام کرده بود که در ازای حمایت و تأمین امنیت این دیکتاتورها، باید هزینه حمایت و چهره‌سازی برای این دیکتاتور‌ها و جنایتکاران را دریافت کند. اکنون اروپا هم به تبعیت از ترامپ در همین مسیر گام بر می‌دارد و روشی که اعمال می‌کند یک ماهیت دارد و تفاوتی بین سران اروپایی و ترامپ که برخی وی را یک فرد استثنایی و دیوانه می‌دانند، وجود ندارد. این رشوه‌های چهره‌سازی در ادبیات شرق، نوعی جزیه به قدرت‌های حامی است تا این پادشاهان و امرا، بر سلطه خود باقی بمانند. این وقاحت اروپایی تا حدی است که انگلیس و فرانسه، آلمان را برای تمدید تحریم فروش سلاح به عربستان که متهم به کشتار مردم یمن است، سرزنش کرده، خواستار ادامه فروش سلاح آلمانی به سعودی هستند تا روند جنایت و قتل و ویرانی متوقف نشود. جالب اینکه ثروت‌های عظیم نفتی در یمن که دلیل اصلی این جنگ چهار ساله است، همه ژست‌های اروپایی و غربی را در شعار‌های حقوق بشری و مبارزه با تروریسم و پولشویی و… کنار می‌زند و این شعارها هیچ‌گاه درمورد باج‌دهندگان و دیکتاتور‌های مورد حمایت مطرح نیست.

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری