شما اینجا هستید
آخرین اخبار » زیبنده «گام دوم» / بهترین کارگزاران باشید

به گزارش احسن نیوز روزنامه های مختلف امروز به مطالبی با موضوعات گوناگون پرداختند. در ادامه به اهم مطالب، سرمقاله ها و یادداشتهای مهم روزنامه های صبح کشور می پردازیم.

۱- روزنامه تجارت

این روزنامه صبح روز کشور در یادداشتی در مورد ضرورت اهمیت به مبارزه دستگاه قضا با فساد و وظیفه سنگینی حجت الاسلام رییسی نوشت:

در اينکه فساد همه معادلات را بر هم مي‌زند و ريشه اقتصاد را خشک مي‌کند، شکي نيست. اما نکته مهمتر اين است که چگونه با اين فساد برخورد کنيم تا تمايل به فساد رنگ ببازد. اگر بپذيريم که نقطه آغازين همه اختلاس‌ها و فسادها در دولت است و بخواهيم پيشگيري را بر درمان مقدم بدانيم، بايد قوه مجريه نظارت بيشتري بر زيرساختهايش داشته باشد تا هيچ کس نتواند بخشي از اموال دولتي را به نفع خود تاراج کند اما اگر کار از اين مرحله گذشت، آنگاه کار سخت مي‌شود زيرا مجلس شوراي اسلامي‌به عنوان قوه ناظر بايد در قالبهاي گوناگون نظارت خود را افزايش دهد که از طرح سوال از وزير تا استيضاح و تحقيق و تفحص گسترش مي‌يابد. اما وقتي گند کار درآمد، فساد علني شد و مردم در کوچه و بازار متوجه شدند، آنگاه چاره‌اي نمي‌ماند و بايد دادستان به عنوان مدعي العموم وارد معرکه شود که کار به بازداشت، بازجويي، صدور کيفرخواست، محاکمه، صدور حکم و مجازات مي‌رسد که اين مرحله آخر است.

۲- روزنامه خراسان

روزنامه خراسان یادداشت روز خود را به موضوع ضرورت استفاده درست از آب داد. در بخشی از این یادداشت آمده است:

هزاران سال است که مردم این مرز و بوم با استفاده از دانش کهن بومی نظیر خشکه چین،  آب بند، خوشاب ها یا گورآب ها، موفق شده اند منابع آبی ایران را مدیریت، بهره برداری و باز تامین کنند. کاری که مدیران ما در مدتی بسیار کوتاه نتوانستند انجام دهند و هر روز خودشان و ما را بیشتر در باتلاق خشکسالی فرو می برند. چرا که سوء مدیریت منابع آب طی چند مرحله در سال های اخیر تبعات وحشتناک خشکسالی را چند برابر کرده است. اولین قدم اشتباه به چند دهه قبل برمی گردد که به نام خودکفایی، مجوزهای بی رویه حفرچاه صادر شد و در کنار آن تساهل و تسامح باعث حفر۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز و ۴۰۰ هزار حلقه چاه مجاز در کشور و برداشت های غیرمجاز از چاه های مجاز شد؛ کلاف سردرگمی که هنوز کسی جسارت باز کردن آن را ندارد. قدم اشتباه دوم نیز به اصطلاح نهضت سدسازی بود.

۳-روزنامه وطن امروز

وطن امروز در مورد حواشی مربوط به نازنین زاغری منتشر کرده است. قسمتی از این یادداشت امروز روزنامه وطن امروز را با هم مرور می کنیم:

وزیر خارجه انگلیس سرانجام وعده پیشین این کشور درباره اعطای مصونیت دیپلماتیک به نازنین زاغری، جاسوس دوتابعیتی را عملی کرد. جرمی هانت بامداد جمعه ۱۷ اسفند به وقت تهران، اعلام کرد نازنین زاغری را تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار داده است. در بیانیه جرمی هانت آمده است: «امروز من تصمیم گرفته‌ام انگلیس گامی بسیار غیرمعمول برداشته و [برای زاغری] حمایت دیپلماتیک اعلام کند. بدین ترتیب، دولت انگلیس رسماً اذعان می‌دارد رفتارها با او منطبق با تعهدات ایران ذیل قوانین بین‌المللی نیست و مسأله را به یک مسأله رسمی فی‌مابین دولت‌های ۲ کشور تبدیل می‌کند».

۴- روزنامه کیهان

این روزنامه صبح کشور در یادداشتی پیرامون موضوع مبارزه با فساد در کشور نوشت:

چرا فساد (اینجا اداری و مالی) در دانمارک خیلی کم و در سومالی خیلی زیاد است؟ چرا در ادارات کره جنوبی یا ژاپن، رشوه خیلی کم داده و گرفته می‌شود اما مثلا در سومالی و لیبی و افغانستان زیاد؟ آیا دانمارکی‌ها به دلیل مسائل فرهنگی و اعتقادات دینی است که اختلاس نمی‌کنند؟ و در مصر یا سومالی برعکس، اعتقادات دینی ضعیف است که این کشورها را به شدت درگیر فساد کرده است؟ یا نه، مسائل اقتصادی است که در این موضوع، تعیین‌کننده است. مثلا چون کارمند فلان اداره در سوئد به لحاظ مالی تامین است، نیازی به گرفتن رشوه نمی‌بیند و در سومالی چون کارمند تامین نیست، مجبور می‌شود رشوه دریافت کند؟!

۵- روزنامه جوان

روزنامه جوان در یادداشت امروز در مورد بیانیه گام دوم نوشت. در این یادداشت آمده است:

از جمله فراز‌های مهم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید بر پذیرش نقد و اصلاح اشتباهات در عین تجدیدنظر ناپذیری است. اینکه در چه مواردی تجدید نظر نمی‌شود و در کجا تن به اصلاح رویه‌ها و اشتباهات داده می‌شود باید تبیین و تحلیل گردد. بدون تردید بخشی از ریزش‌های انقلاب اسلامی به همین دلیل صورت می‌گیرد و افرادی که در گرداب تحولات فکری – اجتماعی به این باور می‌رسند که «انقلاب اسلامی امری اشتباه و نظام دینی اشتباه بزرگ‌تری بود» از این فراز بیانیه عصبانی می‌شوند. این جماعت همان کسانی هستند که مقصودشان از اصلاح‌طلبی، تجدیدنظرطلبی است و برای این موضوع صد‌ها کتاب و مقاله و مصاحبه از خود به‌جای گذاشته‌اند. اما اینکه در چه چیزی تجدید نظر نمی‌کنیم باید به مفاهمه مشترک نخبگان کشور تبدیل شود. بدون تردید همه مواردی که کامیابی‌های نظام جمهوری اسلامی را به ارمغان آورد باید استمرار یابد و همه آنچه ایران را نسبت به گذشته معاصر با قامتی بلندتر و مقتدرتر نشان می‌دهد باید مورد تأکید برای آینده قرار گیرد. به‌صورت طبیعی تجدیدنظر‌ناپذیری در اصول و آرمان‌های اساسی است که جنبه هویتی به خود گرفته است.

۶-روزنامه جمهوری اسلامی

این روزنامه با اشاره به بالا رفتن قیمت ها در بازار نوشت:

پیگیری خبرهای مربوط به قیمت کالاهای مورد نیاز مردم، واقعیت عجیب و بسیار تلخی را نشان می‌دهد که اگر مسئولان به آن توجه نکنند، به یک ضایعه بزرگ تبدیل خواهد شد.
در خبرهای این روزها می‌خوانیم و می‌شنویم که فلان وزیر گفته است قیمت هر کیلو مرغ بیش از این مبلغ نیست و هر کسی بیشتر بفروشد باید مجازات شود، ولی بلافاصله بعد از انتشار همین خبر قیمت مرغ چند هزار تومان بیشتر می‌شود و هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد! آن وزیر دیگر می‌گوید خودروهای پیش فروش شده را خودروسازان باید به قیمت فروخته شده در قرارداد فروش تا فلان زمان به خریداران تحویل بدهند و هیچ خودروسازی حق ندارد قیمت خودروها را از آنچه مصوب شده بالاتر ببرد، ولی از فردای همان روز که خبر این صحبت منتشر می‌شود قیمت خودرو بالا می‌رود، خودروسازان نیز به وعده‌ها عمل نمی‌کنند و خریداران در صف‌های طولانی منتظر می‌مانند و باز هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. دولت برای تثبیت نرخ ارز و سکه تلاش می‌کند، رئیس کل بانک مرکزی را عوض می‌کند، مقررات جدیدی توسط سران قوا وضع می‌شود و حتی قیمت ارز و سکه پائین می‌آید ولی در پائین آمدن قیمت کالاها هیچ اثری نمی‌گذارد و قیمت‌ها همچنان سیر صعودی دارند…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری