شما اینجا هستید
آخرین اخبار » چرا امارات وارد بازی کثیف عربستان شد؟

امارات یکی از کشورهای نفتی خوزه خلیج فارس است. این کشور حدود ۱۰ میلیون جمعیت دارد. بیشترین مساحت ۸۳۶۰۰ کیلومتری این کشور از ماسه تشکیل شده و عملا کشوری بیایانی است. با شروع طرح تحول در دبی، با ورود خارجی ها خصوصاشرکت های اروپایی این کشور رنگ و روی دیگری به خود گرفت و با توجه به توسعه تاسیسات و زیرساخت هایش خصوصا بندرها، هتل ها، مراکز تفریحی، تجاری، اقامتی و … امارات متحده عربی به کشوری توریستی تجاری تبدیل شد. البته همواره فراز ها و فرودهایی در این عرصه ها داشته اما در مجموع امارات توانست نگاه کشورهای غربی را با توجه به شرایط جغرافیایی و توسعه تجاری به خود جلب کند.

از نظر سیاسی نیز امارات از جمله شرکا و همپیمانان عربستان بوده و هست. شاید یکی از دلایل خصومت امارات با عربستان را همین موضوع می توان دانست.به همین خاطر آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی با توجه به دلارهای نفتی امارات، در عرصه سیاسی و نظامی حمایت های زیادی از امارات می نمایند.

از سال ۲۰۱۵ و با حمله عربستان به مردم مظلوم یمن، امارات از ابتدا عربستان را در قالب ائتلافی با کشورهای دیگر حمایت نمود. هرچند برخی دیگر از کشور ها از ائتلاف خارج شدند اما امارات متحده عربی پای کار ثابت حمله به یمن بود. تجهیزات آمریکایی مثل بمب ها و جنگنده های آمریکایی و اروپایی را به کار میگیرد و چند میلیون نفر از مردم یمن را بی خانمان می کند.

سوال اینجاست که چرا این تسلیحات امارات که شمار آن ها کم نیست و از بروز ترین سلاح های دنیا نیز هست علیه مردم یمن استفاده می شود؟ امارات متحده عربی چه منافعی برای حضور شانه به شانه با عربستان برای یتیم کردن کودکان یمنی دارد؟

از گذشته تاکنون و با توجه به اینکه امارات کشوری کم جمعیت است، وجود یک ارتش منسجم در امارات، دغدغه امرای این کشور بوده است. علاوه بر این با توجه به اینکه غالب جمعیت امارات، بومی این کشور نبوده و بومی ها نیز متمول هستند، عملا کسی زیر بار رفتن به ارتش نمی رود. هر چند که دولت این کشور در تلاش است که مردم را با حقوق های زیاد به عضویت در ارتش راضی کند اما این موضوع تاحدی توانسته نیاز این کشور را برای نیروهای نظامی اش مرتفع نماید. از طرفدیگر کمبودها موجب این شده تا در ارتش این کشور از نیروهای غیر بومی استفاده شود. هر چند به نحوی صف و ستون و به طور کلی چارت سازمانی ارتش با این کار پر می شود، اما واضح است که ارتش کشوری که نیروهایش عاشق آب و خاکش نباشند کارامد نیست.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، وجوه انبوه تجهیزات در انبارهای ارتش امارات است. از گذشته و با توجه به اینکه دلارهای نفتی اش کشورهای تولید کننده تسلیحات پیشرفته را وسوسه می کند بهترین و فراوان ترین سلاح ها را از آن ها خریداری کرده است.

کارشناسان معتقدند با توجه فرارسیدن تاریخ انقضای سلاح ها و ارتش غیر بومی و ناکارامد در امارات، تصمیم سازان امارات برای آزمودن ارتش در عرصه ای جدی سعی دارند ارتش کشور خود را مجرب نموده و به نحوی محکی بر نیروی پر هزینه خود بزنند تا نتایج آن را بتوانند در سیاست گذاری های آینده خود استفاده نمایتد.

از طرفی عربستان، امارات را رقیبی برای خود می داند که این رقیب ممکن است از او پیشی بگیرد. همین موضوع جایگاه امارات را در منافع احتمالی عاید شده از جنگ متزلزل می نماید. با توجه به خودسری های امارات در جنوب یمن با فعال نمودن شورشی های جنوب این کشور جهت تجزیه جنوب یمن و از طرف دیگر عدم موفقیت امارات در تسلط بر عدن به مشکلات امارات در این عرصه اضافه می نماید. کارشناسان افازیش اختلاف امارات و عربستان را برای ادامه همکاری در یمن پیش بینی نموده اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری