شما اینجا هستید
آخرین اخبار » زندگی مخفیانه «ملاعمر» نزدیک پایگاه نظامیان آمریکایی در افغانستان

به‌نوشته یک کتاب جدید، ملا عمر رهبر طالبان هیچگاه در پاکستان زندگی نکرده بلکه وی در نزدیکی یک پایگاه نظامی آمریکا در ولایت زابل افغانستان روزگار می‌گذرانده است.

«بتی دم» نویسنده در کتاب «زندگی پنهانی ملاعمر» می‌نویسد: رهبر طالبان در نزدیکی یک پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان زندگی کرده و هیچگاه در پاکستان پنهان نشده بود.

براساس این گزارش، ملاعمر در خانه خود در نزدیکی یک پایگاه نظامی و تنها در ۳ مایلی این پایگاه در زابل زندگی کرده است.

این کتاب حاصل تحقیقات تام خبرنگار هلندی بوده که با بسیاری از اعضای طالبان از جمله محافظ شخصی ملاعمر که بعد از سقوط طالبان همراه وی بوده، مصاحبه‌های زیادی را انجام داده است.

بنا بر تحقیقات خانم دم، ملاعمر تا زمان مرگ وی بر اثر بیماری در خانه خود در ولایت زابل زندگی کرده و هیچگاه در پاکستان مخفی نبوده است.

آمریکا برای یافتن رهبر طالبان جایزه‌ای در حدود ۷ میلیون دلار تعیین کرده بود. این درحالی است که وی در ۳ مایلی یک پایگاه نظامی در افغانستان زندگی پنهانی داشته است.

براساس این کتاب، حتی نظامیان آمریکا یکبار به صورت تصادفی خانه وی را مورد بازرسی قرار داده اما نتوانستد وی را پیدا کنند.

به نوشته خانم بتی دم، وی بعد از سقوط و پنهان شدن در این خانه دیگر گروه طالبان را رهبری نکرده، اما دفتر سیاسی این گروه در قطر مورد تایید وی است.

انتشار این خبر، یکی از ادعاهای نیروهای اطلاعاتی آمریکا مبنی بر کشته شدن ملاعمر توسط نیروهای این کشور را زیر سوال برده و به قابلیت این گروه در مبارزه با تروریسم شبهات زیادی وارد کرده است.

این درحالی است که «هارون چاخانسوری» سخنگوی غنی در واکنش به انتشار گزارشی در مورد زندگی رهبر سابق طالبان در نزدیکی یک پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان ضمن رد آن، گفت این گزارشات تنها با هدف هویت‌سازی به طالبان است.

چاخانسوری تاکید کرد: ما شواهد کافی داریم که ملا عمر در خاک پاکستان زندگی کرده و کشته شده است.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری