شما اینجا هستید
آخرین اخبار » «محمد اشتیه» نخست‌وزیر دولت جدید فلسطین کیست؟

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، محمد اشتیه را روز یکشنبه مأمور تشکیل دولت جدید فلسطین کرد؛ او جای رامی حمدالله را گرفته است که از سمت نخست‌وزیری استعفا کرده بود.

حمد الله علاوه بر عنوان نخست‌وزیر دولت تشکیلات خودگردان فلسطین، عنوان نخست‌وزیر دولت وفاق ملی فلسطین را نیز به یدک می‌کشید اما پس از اوج‌گیری دوباره اختلافات فتح و حماس، با عدم حضور نمایندگان چند گروه فلسطینی مثل حماس، جهاد اسلامی، الجبهة الشعبیة و حزب الشعب در جلسات دولت، عملا دولت وفاق ملی وجود نداشت و دولت تشکیلات خودگردان فلسطین بود.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی (وفا)، «محمد ابراهیم اشتیه» سیاستمدار و اقتصاددان فلسطینی متولد سال ۱۹۵۸ در روستای تل از توابع استان نابلس در کرانه باختری است. وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در همین روستا به پایان رسانده و پس از اخذ مدرک دیپلم به دانشگاه دولتی بیرزیت (نزدیک رام الله در سرزمین‌های فلسطینی) راه یافت.

اشتیه در سال ۱۹۷۶ با مدرک کارشناسی ارشد  اقتصاد و مدیریت کار از بیرزیت فارغ التحصیل شد و سپس مدرک دکتری خود در رشته مطالعات توسعه اقتصادی را از دانشگاه ساسِکس انگلیس دریافت کرد.

اشتیه پست‌های متعدد مدیریتی در زمینه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در فلسطین را تجربه کرده است که مهم‌ترین آن سردبیری روزنامه الشعب، استاد دانشگاه بیرزیت، رئیس شورای اقتصادی توسعه و بازسازی فلسطین (بکدار) و وزیر مسکن است. وی همچنین در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ به عنوان عضو کمیته مرکزی جنبش آزادی بخش ملی فلسطین برگزیده شد.

او در حال حاضر هم رئیس شورای امنای دانشگاه عربی آمریکایی، عضو شورای امنای دانشگاه قدس، عضو شورای امنای دانشگاه الاستقلال و رئیس شورای اداری «قری الاطفال» و رئیس بانک توسعه اسلامی و رئیس مرکز «جائزه مهندسی حسیب الصباغ و سعید خوری» است.

اشتیه در بسیاری از طرح‌های سیاسی و توسعه در فلسطین مشارکت داشته و بخش اعظم برنامه‌های مربوط به توسعه و بازسازی فلسطین هم با وی در ارتباط است، وی همچنین در تاسیس صندوق توسعه فلسطین و شورای مسکن فلسطین و انجمن ملی فناوری اطلاعات فلسطین مشارکت داشته است تا در توسعه مهارت‌های بومی و تامین نیازهای توسعه فلسطین شریک باشد.

اشتیه همچنین مرکز مطالعات منطقه‌ای و انجمن ملی مدیریت را به منظور آموزش کارکنان تشکیلات خودگردان  و بهبود عملکرد و مشارکت در روند اصلاحات در فلسطین  تاسیس کرد، او عضو هیات سازمان آزادی بخش فلسطین در مذاکرات مادرید و گفت‌وگوهای واشنگتن و نماینده فلسطین در نشست‌های کشورهای اعانه دهنده به فلسطین و بانک بین المللی هم بوده است.

اشتیه همچنین ریاست هیات فلسطین در مذاکرات چند طرفه مربوط به همکاری اقتصادی و منطقه ای را برعهده داشت که به موضوعات مربوط به تجارت، اقتصاد، زیر ساخت‌ها و گردشگری در منطقه خاورمیانه پرداخته بود، او همچنین ریاست کنفرانس اقتصادی و اجتماعی گروه ۷۷ و چین در سال ۲۰۱۹ را نیز عهده دار بود.

 اشتیه مجموعه کتب و مقالات اقتصادی، توسعه و سیاسی را به رشته تحریر درآورده است که تازه‌ترین آن «فلسطین من منظور التنمیه»، «موسوعه المصطلاحات الفلسطینیه»، «المختصر فی تاریخ فلسطین»، «تآکل حل الدولتین» و کتابی درباره شهرداری‌ها و هیات‌های دولت محلی و نقش آن در توسعه اقتصادی است. علاوه بر این، مجموعه داستان‌ کوچکی با عنوان «اکلیل من شوک» هم از وی به چاپ رسیده است.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری