شما اینجا هستید
آخرین اخبار » گزارش نیویورک تایمز درباره دست برتر و نفوذ ایران در عراق در برابر آمریکا

یک روزنامه آمریکایی در یادداشتی درباره سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق ضمن تحلیل اهداف این سفر، به نفوذ ایران در عراق اذعان کرده و به دلایل ناکامی واشنگتن برای کاهش نفوذ ایران در این کشور می‌پردازد.

 در یادداشت «نیویورک تایمز» آمده است: «حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه در حالی وارد بغداد شده که در این کشور طی سال‌های اخیر دچار تغییر و تحولات بزرگ و کوچکی شده است. نیویورک تایمز می‌گوید، ایران، برنده واقعی انتخابات پارلمانی سال گذشته در عراق بود: گروه‌های مرتبط با الحشد الشعبی که اکثر آنها با ایران پیوندهایی دارند، به عنوان بازیگران تاثیرگذار در صحنه سیاست عراق سر برآوردند».

«محمود المشهدانی» رئیس پیشین پارلمان عراق و سیاستمدار سُنی مذهب این کشور در پاسخ به سوال این رسانه آمریکایی درباره اینکه چطور ایران توانسته دست برتر را در تحولات عراق کسب کند و آمریکا نتوانسته چنین کاری بکند، گفت: «ایران، دارای دارای جثه کوچک با مغزی بزرگ است و ایالات متحده، جثه‌ای بزرگ با مغزی کوچک دارد».

«عدنان الزرفی» عضو شیعه پارلمان عراق در پاسخ به این سوال تاکید کرد که ایران در حیات سیاسی و نظامی عراق حضور پیدا کرده و اکنون به دنبال تقویت حضور اقتصادی و فرهنگی خود در عراق است اما «آمریکا هیچ حضوری در عراق ندارد و تنها یک حضور نظامی دارد».

نیویورک تایمز با تاکید بر سفرهای مکرر اخیر مقام‌های ایرانی و عراقی به پایتخت‌های یکدیگر می‌نویسد: «در سه ماه اخیر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه و همچنین وزیر نفت ایران به عراق سفر کردند و همه آنها برای گفت‌و‌گو درباره پیوندهای تجاری بالقوه بین دو کشور به عراق رفتند. عراقی‌ها هم به این سفرها پاسخ دادند. برهم صالح رئیس‌جمهور (عراق) به تهران رفت تا درباره نحوه تداوم پیوندهای اقتصادی دو کشور علیرغم وجود تحریم‌های آمریکا صحبت کند».

این روزنامه می‌افزاید: «کمتر از یک هفته قبل بود که محمد الحلبوسی رئیس سُنی پارلمان عراق به تهران رفته بود و درباره منافع متقابل دو کشور صحبت کرد و عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ عراق هم اخیرا برای صحبت درباره طرح‌های باستان شناسی به پایتخت ایران رفته بود».

نیویورک تایمز در گزارش خود مدعی ماهیت فرقه‌گرایانه سیاست خارجی ایران در عراق و توجه بیشتر این کشور به «شیعیان» شده و از نگرانی‌های «سُنی‌های عراقی» از مواضع ایران سخن گفته است.

این روزنامه در بخش دیگری از این یادداشت، بار دیگر به موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران پرداخته و می‌نویسد: «ایران اکنون در تلاش برای گسترش تجارت با عراق است که تا حد زیادی دلیل آن، کم کردن تاثیر تحریم‌های آمریکا است».

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری