شما اینجا هستید
آخرین اخبار » حقوق بشر در عربستان سعودی تابعی از مناسبات مبتنی بر قدرت

امروزه مقوله حقوق بشر به یک گفتمان مؤثر و غالب در سیاست و روابط بین‌الملل تبدیل‌شده است. تا جایی که اکنون و در قرن حاضر می‌توان ادعا نمود، بزرگ‌ترین اجماع جهانی، اعتقاد راسخ نسبت به حمایت از حقوق بشر است. این موضوع در کنار توسعه، صلح و امنیت به‌عنوان پایه‌های فعالیت و عملکرد سازمان ملل متحد در نظر گرفته‌شده است. تأثیرات متقابل مقوله حقوق بشر و مناسبات قدرت در سطح جهانی امری انکارناپذیر است. از سوی دیگر، درزمینهٔ تأثیرات متقابل حوزه حقوق بشر و حوزه سیاست، می‌توان گفت که حقوق بشر در بسیاری از مقاطع ازجمله فعل‌وانفعالات مربوط به نظارت بین‌المللی حقوق بشر تابعی از مناسبات مبتنی بر قدرت بوده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مسئول اصلى ارتقاى احترام جهانى براى حمايت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسى براى همه افراد شناخته می‌شود. این شورا بايد كليه موارد نقض حقوق بشر در کشورها را بررسى و اقدامات لازم را اتخاذ نمايد. همچنين به‌منظور حركت در کنار دولت‌ها براى كمك به ارتقاى حقوق بشر به ارائه خدمات مشورتى و کمک‌های فنى مبادرت و در اجراى تعهدات حقوق بشرى دولت‌ها آن‌ها را يارى می‌نماید. علاوه بر آن وظيفه تهيه گزارش دوره‌ای از وضعيت حقوق بشرى كشورها به عهده اين نهاد گذارده شده و براى اين منظور سازوكارهاى متعددى در نظر گرفته‌شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌الملی در مورد رعایت حقوق بشر در جهان است. این نهاد در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۱۳۸۴، مصادف با ۱۵ مارس ۲۰۰۶، در مجمع عمومی سازمان ملل با تعداد آرای ۱۷۰ رأی مثبت و ۴ رأی مخالف آمریکا، اسراییل، مارشال و پالائو و همچنین ۳ رأی ممتنع ج.ا.ایران، ونزوئلا و بلاروس به تصویب رسید. این تصویب که با حضور ۴۷ عضو شورا در انتخابات ۱۹ اردیبهشت‌۱۳۸۵ با شرکت ۴۷ کشور رسمیت یافت و در ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ایالات‌متحده آمریکا با متهم ساختن شورا «به اِعمال تبعیض علیه اسرائیل»، از آن خارج‌شده است.

از زمان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه که سازمان سیا نتیجه‌گیری کرده به دستور بن سلمان انجام‌شده است انتقادها از حکومت عربستان به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور افزایش یافت. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که گزارش‌های جدیدی در مورد آزار و اذیت «۱۰ فعال مدافع حقوق بشر» در عربستان دریافت کرده است. به گفته این سازمان این فعالان مدنی شکنجه شده‌اند، ازنظر جنسی مورد سوءاستفاده قرارگرفته‌اند و انواع بدرفتاری‌های دیگر با آن‌ها صورت گرفته است؛ و همچنین دیده بان حقوق بشر هشدار داد، عربستان در دوران ولایت‌عهدی محمد بن سلمان از بسیاری از خطوط قرمز عبور کرده، مقامات سیاسی عربستان آبروی زنان و مردانی را که در این کشور بازداشت شدند مخدوش کرده‌اند و در پرونده قتل جمال خاشقجی، خواستار انجام تحقیقی مستقل زیر نظر سازمان ملل متحد هستیم.

وضعیت حقوق بشر عربستان در ۶ اسفند در نشست چهلم شورای حقوق بشر در ژنو مورد بحث و بررسی قرار گرفت. کارشناسان حقوقی و بین‌المللی سازمان ملل متحد با انتقاد اقدامات آل سعود در بازداشت و شکنجه مخالفان به بهانه مبارزه با تروریسم، خواستار آزادی فوری و بدون شرط تمام فعالان اجتماعی و سیاسی در عربستان شدند و درنهایت قطعنامه‌ ای در انتقاد از وضعیت رعایت حقوق بشر در عربستان به امضای دست‌کم ۳۶ کشور رسید. ۲۸ عضو اتحادیه اروپا ازجمله این کشورها هستند. این نخستین قطعنامه انتقادی شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در عربستان از زمان تأسیس آن در سال ۲۰۰۶ است. در این قطعنامه اعضای امضاکننده از عربستان می‌خواهند تا علاوه بر آزاد کردن فعالان بازداشت‌شده، در تحقیقات سازمان ملل در مورد قتل جمال خاشقجی نیز همکاری کند.

اعضای اتحادیه اروپا در حالی این قطعنامه را امضا کرده‌اند که نمایندگان ۲۸ کشور عضو اتحادیه پس از فشارهای کاخ سفید و لابی عربستان سعودی از قرار دادن نام این کشور در فهرست حامیان مالی تروریسم و پول‌شویی که کمیسیون اروپا پیشنهادش را داده بود خودداری کردند. کمیسیون اروپا به‌عنوان موتور محرکه اتحادیه شناخته می‌شود و بخشی از اتحادیه اروپا است که می‌تواند قوانین جدید پیشنهاد دهد، ولی نقشی در روند تصویب آن‌ها بازی نمی‌کند. کمیسیون اروپا، حدود یک ماه پیش باوجود فشارهای موجود، طرح افزودن عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی ارائه کرده بود که ازنظر این نهاد در مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم ضعیف عمل می‌کنند.

در رابطه با عربستان سعودی می‌توان گفت اتحادیه اروپا به دلیل روابط ویژه‌ای که با این کشور دارد ازجمله تأمین انرژی موردنظر این اتحادیه و همچنین بازار پرسود این کشور برای فروش تسلیحات و جنگ‌افزارهای تولیدشده در برخی کشورهای قدرتمند این اتحادیه و به‌طورکلی بالا بودن روابط در کلیه زمینه‌ها، نقض جدی و مستمر حقوق بشر توسط عربستان از جانب اتحادیه اروپا نادیده گرفته‌شده است به‌گونه‌ای که مسئله حقوق بشر در رابطه این اتحادیه با عربستان سعودی در اولویت قرار ندارد این در حالی است که عربستان سعودی ازجمله کشورهایی است که حقوق بشر به‌طورجدی و مستمر در دوران متعدد در آن نقض شده است. برای مثال، می‌توان به نقض حقوق زنان، حقوق کودکان، حقوق اقلیت‌ها (به‌ویژه شیعیان)، حقوق مهاجران یا حقوق اتباع خارجی (کارگران خارجی مشغول در عربستان سعودی)، آزادی بیان، آزادی مطبوعات اشاره کرد. همچنین این کشور ازجمله مهم‌ترین کشورهایی است که انتخابات سراسری آزاد که نماد دموکراسی و مردم‌سالاری است در آن برگزار نمی‌شود و تمام مقامات کشوری و لشکری بدون توجه به نظر و خواست مردم از جانب خاندان حکومتی انتخاب می‌شوند. سازمان‌های حقوق بشری چه داخلی و چه سازمان‌های بین‌المللی حق فعالیت در عربستان سعودی را ندارند و به آن‌ها مجوز فعالیت داده نمی‌شود. فعالان حقوق بشری نیز در صورت هرگونه اقدام یا فعالیت سریعاً تحت پیگرد قرار می‌گیرند. اگرچه اتحادیه اروپا در پارلمان و کمیسیون اروپا قطعنامه‌هایی را علیه نقض حقوق بشر در عربستان سعودی صادر کرده است اما عملکرد اتحادیه اروپا از حد صدور قطعنامه، بیانیه و گزارش فراتر نرفته است. به‌عبارت‌دیگر، این اعتراض فقط در حد بیان بوده است و اقدامات عملی و جدی در راستای برخورد با نقض حقوق بشر در این کشور صورت نگرفته است.

قطعنامه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز مانند قطعنامه‌های اتحادیه اروپا فاقد ضمانت اجرایی هستند، درنتیجه به نظر می‌رسد قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد عربستان نیز یک اقدام سطحی در رابطه با نقض آشکار حقوق بشر در عربستان سعودی باشد درحالی‌که تنها شورایی که قطعنامه‌های آن تا حدی ضمانت اجرایی داشته‌اند شورای امنیت سازمان ملل است. بردن پرونده‌های دولت‌های ناقض حقوق بشر به شورای امنیت سازمان ملل، شاید راه‌حلی برای این خلأ باشد همچنین تحریم دولت‌های ناقض حقوق بشر و فشارهای بین‌المللی راهکار مناسبی برای حفظ کرامت انسانی و پاسداشت حقوق بشر در جهان است.

منبع: iuvm

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری