شما اینجا هستید
آخرین اخبار » موشک های غزه و هدف های کور تل آویو

مراکز امنیتی صهیونیستی مدعی شدند، شلیک موشک از غزه در حالی رخ داد که اشتباها و سهوا و توسط تیم های تعمیر و نگه داری، هدف گیری شد. خبری که در کنار تحلیل موشک های شلیک شده به سمت تل اویو حاوی نکات بسیار مهمی است.

۱٫ سکوهای موشکی در نوار غزه وجود دارد که مراکز مهمی در تل آویو و شهرهای مهم و راهبردی رژیم صهیونیستی را هدف قرار گرفته اند. سکوهایی که احتمالا برای نبرد اتی استفاده خواهند شد و برآوردهای جنگ بعدی را سخت تر خواهند کرد. در حمله قبلی صهیونیست ها که دو روز طول کشید، عمده موشکها، راکت ها و خمپاره های مقاومت در نوار غزه به شهرک های اطراف و نوار محیط پیرامونی غزه بود. در چنین شرایطی اگر ماجرای موشک ها و حادثه سهوی آن درست باشد، بایستی رژیم صهیونیستی نسبت به این موضوع نگران باشد. زیرا امکان واقعی بودن و تکرار موشک های فراوان با اهداف مهم وجود دارد.
۲. در پاسخ به موشک های شلیک شده، چند هدف نظامی در جنوب نوار غزه، یک دانشگاه و چند واحد مسکونی توسط صهیونیست ها مورد حمله قرار گرفت. در حالی که هیچ خبری مبنی بر اصابت لانچرها و یا مراکز نگه داری و شلیک موشک منتشر نشده است. اینجا دو سوال پیش می آید، آیا صهیونیست ها با ادعای اشراف اطلاعاتی هنوز از موقعیت موشک هایی که مراکز حساسی را هدف قرار دادند اطلاعی ندارد یا آنکه زدن این لانچر ها میتواند بخش های دیگر نظامی مقاومت را فعال کرده و واکنشی سنگین تر به دنبال داشته باشد. کما اینکه این حملات با واکنش خمپاره ای و موشکی مقاومت همراه بود.

برخلاف ادعای صهیونیست ها، گزارشهای منتشر شده از نوع موشک ها نشان می دهد، این موشک ها موشک های ویژه ای بودند که در جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه نیز بکار گرفته شدند. موشک هایی که حالا بومی است و قدرت نفوذ به گنبد اهنی را دارد. در ماه های اخیر بحث محاصره نوار غزه برای خلع سلاح گروه های مقاومت جدی تر شده با این حال مقاومت توانست ظرف دو روز بیش از ۵۰۰ موشک، خمپاره و راکت به سمت شهرک های صهیونیست نشین شلیک کند و هنوز ذخیره قابل توجهی برای خود نگه دارد.

کارشناسان نبردهای رژیم صهیونیستی معتقدند، نبرد در نوار غزه حتمی است و سال جاری میلادی شاهد این نبرد خواهیم بود. این نبرد یا قبل از انتخابات برای فرار نتانیاهو از شکست یا دستگیری اتفاق می افتد یا پس از انتخابات برای امنیتی سازی فضای این رژیم و جلوگیری از پیروزی حزب رقیب لیکود. در واقع نوعی جمع کردن گروه های راست پشت یک میز و انتخاب مجدد نتانیاهو به پست نخست وزیری است.

جمع بندی کارشناسان اندیشکده نشان میدهد جنگ در غزه خیلی نزدیک است و شلیک موشک ها به تل آویو هشداری برای شهرک نشینان و تصمیم گیران اتاق جنگ است. هرچند از عنوان اشتباه انسانی و سهوی در گزارش ارتش صهیونیستی استفاده شده اما این اشتباه پیامی واضح به تصمیم گیران جنگ احتمالی بود.

منبع: اندیشکده مطالعات جهان اسلام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری