شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ناآرامی الجزایر و چند نکته مهم

در روزهاي گذشته نا آرامي ها و اعتراضاتي از الجزائر گزارش شده است. با توجه به نزديك شدن انتخابات اين كشور و نامزدي دوباره بوتفليقه براي رسيدن به مقام رياست جمهوري و اينكه وي در بيمارستاني در سوييس بستري بوده و تحت نظر پزشكان است به همين دليل معترضان معتقدند وي به خاطر كهولت سن ديگر توانايي اداره كشور را ندارد. از طرفی طولانی شدن ست ریاست جمهوری توسط بوتفلیقه به این ناآرامی ها افوزد. هرچند عمده اعتراض کنندگان اخوانی هستند، اما گروه های دیگر را نیز در خیابان های الجزایر می توان یافت.

بوتفليقه از گذشته در بين مردم الجزاير به عنوان يك انقلابي شناخته ميشد و مواضعش از ابتداي به قدرت رسيدنش حاكي از اين موضوع است. اما كارشناسان معتقدند وي اخيرا با بالا رفتن سنش به مسئولي محافظه كار تبديل شده است. که بیشتر به اروپایی ها باج میدهد و گاهی حتی برای ماندن در قدرت با لابی ها و مافیاهای داخلی همکاری میکند.

در این بین مواضع اروپایی ها کمی گیج کننده است. اروپايي ها از طرفي مي خواهند الجزائر را دموكراتيزه تر بكنند به ویژه ٥ دوره در مقام رياست جمهوري بوتفليقه در اين كشور دمکراسی را به نوعی به تمسخر گرفته است. در هر حال اروپایی ها هدف دیگری نیز دنبال میکنند. انها میدانند صادرات نفت الجزایر به این قاره چقدر اهمیت دارد و امن ماندن این کشور از لیبی شدن بخش مهمی از شمال افریقا جلوگیری خواهد کرد. از طرف ديگر در صورتي كه اوضاع در اين كشور و در منطقه جنوب اروپا متشنج شود، طبيعتا بستر رشد تروريسم در اين منطقه فراهم شده و در اين صورت امنيت اروپا نيز به خطر خواهد افتاد.بنابراين اروپا ميخواهد به نحوي هم با گروه هاي مخالف و هم با گروه هاي موافق تعامل نموده تا هر نتيجه اي كه حاصل شدمنافع اروپا به خطر نيفتد. اروپا منتظر باج بيشتري از سمت بوتفليقه براي ماندنش در قدرت است. اين باج ميتواند صادرات گاز الجزاير به اروپا باشد. یا تضمینی بیشتر برای مهار مهاجران و بنادر الجزایر در قبال پناهجویان است.

جمع بندی کارشناسان اندیشکده نشان میدهد اعتراضاتي كه در الجزاير در حال وقوع است نميتواند به براندازي حكومت منجر شود. بلكه احتمالا به نحوي انتقال قدرت از سمت بوتفليقه به افرادي از طرفداران و هواداران خودش صورت می گیرد و در این بین بخاطر نوع کنش گری ناموفق جریان اخوان المسلمین در شمال افریقا، بعید است گروه های اجتماعی و موثر الجزایر با آنها همراهی کنند. به ویژه خطر لیبی و موقعیت ضعیف شده اخوان المسلمین در مصر. به نظر می رسد مدت این اعتراضات فصلی و کوتاه مدت است و تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه خواهد داشت و به نحوی نخواهد بود که الجزایر به لیبی دیگر تبدیل کند.

منبع: اندیشکده مطالعات جهان اسلام

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری