شما اینجا هستید
آخرین اخبار » لزوم استفاده از ظرفيت همسايگي در تجارت /ایران، دست پرتوان برادری

به گزارش احسن نیوز روزنامه های مختلف امروز به مطالبی با موضوعات گوناگون پرداختند. در ادامه به اهم مطالب، سرمقاله ها و یادداشتهای مهم روزنامه های صبح کشور می پردازیم.

۱- روزنامه تجارت

این روزنامه صبح روز کشور در یادداشتی در مورد ضرورت توجه به مبادلات تجاری با کشورهای همسایه نوشت:

از هنگامي‌که انسان توانست محصولي توليد کند و ميزان توليد بيش از مصرفش بود، واگذاري آن محصول براي تامين نيازهايش به روشهاي گوناگون را امتحان کرد که تجارت کالا با کالا و اختراع پول توانست اين مبادلات را تسهيل کند. با اختراع ابزارها و ماشين آلات، انسان توانست ميزان توليد را افزايش دهد و نياز داشت توليداتش را به دورترها بفرستد. با شکل گرفتن کشورها و تعيين مرزهاي جغرافيايي و تعريف واحدهاي پولي و البته توانايي جغرافيايي براي توليد يک محصول خاص، تجارت معنا و مفهوم … جديدي پيدا کرد.

۲- روزنامه خراسان

روزنامه خراسان یادداشت روز خود را به موضوع آینده اقتصادی کشور در سال۹۸ اختصاص داد. در بخشی از این یادداشت آمده است:

اقتصاد کشور، سال ۹۷ را با انبوهی از تلاطمات در بازارها، بسیاری از تصمیم های نادرست در سطح سیاست گذاری و وضعیتی سخت برای مردم پشت سر گذاشت. در این شرایط تحلیل های متعددی درباره وضعیت اقتصاد کشور در سال ۹۸ وجود دارد و اصولا از مناظر مختلفی می توان به این موضوع نگریست. برخی با تحلیل متغیرهای اقتصادی، شرایط سیاسی، تحولات تحریمی و روندهای بین المللی به ترسیم چشم انداز اقتصاد می پردازند و از این رهگذر، پیش بینی ها و توصیه هایی نیز ارائه می دهند. طبیعتا وابسته به چهارچوب در نظرگفته شده برای تحلیل و همچنین چگونگی وزن دهی به متغیرهای مختلف، پیش بینی ها و توصیه های سیاستی بسیار متفاوت است؛ برخی همه وقایع را از مسیر بازار نفت، قدرت تحریمی آمریکا و توان تحریم گریزی ایران و اثرات آن بر بازار ارز تحلیل می کنند و برخی به طور کلی عینک سیاسی دارند و هرگونه تحول اقتصادی را به سطحی از مذاکرات سیاسی و تحولات بین المللی گره می زنند.

۳-روزنامه وطن امروز

وطن امروز در مورد رزمایش نیروی هوافضای سپاه در منطقه خلیج فارس نوشت. قسمتی از این یادداشت امروز روزنامه وطن امروز را با هم مرور می کنیم:

ایران با برگزاری «رزمایش الی بیت‌المقدس۱» نشان داد بزرگ‌ترین ناوگان پهپاد بمب‌افکن تهاجمی منطقه را در اختیار دارد. در این رزمایش ده‌ها فروند پهپاد به صورت همزمان به کارگیری شد. نکته برجسته این رزمایش، استفاده همزمان از ۵۰ فروند پهپاد RQ170 ایرانی بود.

۴- روزنامه کیهان

این روزنامه صبح کشور در یادداشتی پیرامون موضوع روابط ایران و عراق نوشت:

واکنش هیئت حاکمه آمریکا به توسعه روابط برادرانه منطقه‌ای ایران را می‌توان در این عبارت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه خلاصه دید: «ایران در تلاش است تا عراق را خراج‌گذار خود کند.» درک آمریکایی‌ها از روابط جذاب جمهوری اسلامی با کشورهایی نظیر عراق دو جنبه دارد؛ یک جنبه آن بیان‌کننده اهمیت بالای روابط منطقه‌ای و میان کشورهای اسلامی است که با سیاست تفرقه‌افکنانه دو قرن اخیر غرب در جهان اسلام منافات دارد.

۵- روزنامه جوان

روزنامه جوان در یادداشت امروز در مورد مقابله با چالش های کشور نوشت. در این یادداشت آمده است:

رهبر معظم انقلاب‌اسلامی در دیدار اخیر اعضای مجلس خبرگان رهبری به تبیین دو رویکرد و روش ممکن در کشور در مواجهه با چالش‌های داخلی و بین‌المللی پرداختند و با طرح ۱۱ مورد به‌عنوان «دوگانه‌های رویکردی» مسیر درست اتخاذ تصمیم و عملکرد مسئولان و نخبگان کشور در برابر پیشامد‌های پیش رو را ترسیم کردند.

۶-روزنامه جمهوری اسلامی

این روزنامه با اشاره به مبارزه با فساد و پیگیری این موضوع مهم نوشت:

انجام چند محاکمه مربوط به اخلال اقتصادی و فساد مالی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر نشان داد یکی از روزنه‌های فساد، باز بودن راه فرار افرادی است که در باندهای فساد و اخلال اقتصادی فعال هستند. در پرونده پتروشیمی که یکی از عمده‌ترین پرونده‌های فساد مالی است دیدیم که فردی مدت زیادی مشغول کارهای خلاف و حتی انتقال پول به خارج بود و سرانجام خود او نیز به خارج فرار کرد و حالا مسئولان قضائی ضمن مذمت از کانادا که عناصر مفسد را در حمایت خود قرار داده، خواهان استرداد آنها هستند. سوال اساسی و مهم در این ماجراها این است که چرا شبکه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور دارای اشراف کامل بر این امور نیستند و عناصر مفسد چرا به راحتی می‌توانند از کشور خارج شوند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری