شما اینجا هستید
آخرین اخبار » احتمالا ترکیه از برنامه تولید مشترک اف-۳۵ کنار گذاشته می‌شود

یک مقام آمریکایی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که علی‌رغم چالش‌زا بودن کنار گذاشتن ترکیه از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های نسل جدید F-35، اما واشنگتن برای منصرف کردن ترکیه از خرید سامانه‌های پدافند موشکی روس این گزینه را روی میز دارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» دو منبع آمریکایی مطلع از برنامه تولید این نوع از جنگنده‌ها، می‌گویند که به احتمال زیاد ترکیه را با کشور دیگری جایگزین می‌کنند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا و سفارتخانه ترکیه در واشنگتن از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

یکی از این منابع با بیان اینکه ترکیه حدود ۸۰۰ قطعه از اجزای تشکیل‌دهنده F-35 را تولید می‌کند، توضیح داد که فقط تعداد کمی از آنها منحصرا در این کشور تولید می‌شود پس می‌توانند بخش اعظمی از تولیدات این هشتصد قطعه را به پیمانکارهای دیگری که سابقه تولید قطعات جنگنده را دارند، بسپارند.

وی همچنین افزود علی‌رغم اینکه یافتن جایگزین مناسب برای ترکیه شاید تولید جنگنده‌های F-35 را برای دوره سه ماه با کُندی مواجه کند اما ترکیه چندان شریک بزرگی نیست که کنار گذاشتنش سخت باشد و بسیاری از قطعات تولیدی توسط ترکیه را به راحتی می‌توان در کشورهای دیگر ساخت.

این در حالی است که هفته گذشته نیز یک مقام پنتاگون گفته بود در راستای اقدامات پیشگیرانه، به‌زودی قرارداد فروش این جنگنده‌ها به ترکیه را متوقف می‌کند.

سامانه‌های پدافند موشکی دوربرد S-۴۰۰ ساخت روسیه، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد که می‌توانند اهداف متنوعی شامل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادارگریز را هدف قرار دهند.

شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کرده و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.

دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه S-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.

حدود دو ماه قبل، یک هیأت از کنگره آمریکا با سفر به آنکارا، به ترکیه پیشنهاد داد که اگر سامانه‌های S-۴۰۰ را از روسیه خریداری نکند، آنگاه می‌تواند جنگنده‌های F-۳۵ که پول آنها را نیز پرداخت کرده‌، تحویل بگیرد. وزارت خارجه آمریکا همچنین پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی S-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد.

ترکیه طی قراردادی به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار، ۱۰۰ فروند جنگنده F-۳۵ از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کرده است. این کشور هم‌اکنون مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار را به آمریکا پیش پرداخت کرده است و در تاریخ ۱ تیر، دو فروند از این جنگنده‌ها را طی مراسمی نمادین در پایگاه هوایی «فورت وورث» در تگزاس تحویل گرفت.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری