شما اینجا هستید
آخرین اخبار » چه کسی رئیس جمهوری آینده اوکراین خواهد شد؟

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: بعد از شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء ریخته شده در صندوق‌ها در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در اوکراین، دیگر قطعی شد که “ولادیمیر زلنسکی” مجری و بازیگر اوکراینی و رهبر حزب «در خدمت مردم» و “پیتر پروشنکو” رئیس جمهوری کنونی این کشور باید در دور دوم انتخابات با یکدیگر رقابت کنند تا سرنوشت رئیس جمهوری آینده اوکراین برای ۵ سال آینده مشخص شود.

بر اساس آخرین اطلاعات کمیته مرکزی انتخابات اوکراین که صبح امروز اعلام شد، “ولادیمیر زلنسکی” ۳۰٫۲۴ درصد و “پیتر پروشنکو” ۱۵٫۹۳ درصد آراء را بدست آورده‌اند و بعد از آنها “یولیا تیموشنکو” رهبر حزب «باتکیوشینا» اوکراین قرار دارد که ۱۳٫۳۹ درصد آراء را از آن خود کرده است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در تاریخ ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

روز گذشته (دوشنبه) وزیر دادگستری اوکراین اعلام کرد که نتیجه دور نخست انتخابات ریاست جمهوری نیازی به تجدید نظر ندارد و تنها در برخی شعبات اخذ رأی به خاطر موارد تخلف گزارش شده، شمارش آراء مجددا انجام می‌گیرد که تاثیری بر نتیجه کلی انتخابات نخواهد داشت.

بسیاری از کارشناسان روسی و اوکراینی، با اشاره به اینکه نتیجه دور نخست انتخابات گویای خسته شدن مردم اوکراین از جنگ و وضعیت اقتصادی موجود در کشور است، تردیدی در پیروزی “زلنسکی” در دور دوم انتخابات ندارند. این نتیجه با توجه به حمایت دو برابر بیشتر رای‌دهندگان اوکراینی از زلنسکی در مقابل پیتر پروشنکو، دور از انتظار هم نخواهد بود. البته در واقع نتیجه دور دوم انتخابات به این بستگی خواهد داشت که سایر مدعیان پست ریاست جمهوری، به‌خصوص “یولیا تیموشنکو” از کدامیک از دو نامزد حمایت کند.

البته لازم به یادآوری است که پاییز سال جاری در اوکراین باید انتخابات پارلمانی برگزار شود و همانطور که بسیاری از سیاستمداران اوکراینی معتقدند، اهمیت آن به مراتب بیشتر از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است.

منبع: تسنیم

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری