شما اینجا هستید
آخرین اخبار » از سرگیری دادگاه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی از اواخر هفته جاری

اوایل سال گذشته بود که براساس استیجازه رهبر معظم انقلاب به قوه قضائیه، رسیدگی به پرونده مفسدان اقتصادی با سرعت بیشتر در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی آغاز شد.

در این میان به پرونده‌های مهمی نظیر سلطان سکه، دومان توکان، پرونده فروش ارزهای دولتی، پرونده گروه هدایتی، متهمان پتروشیمی و متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان در شعبات مختلف دادگاه رسیدگی شد.

* رسیدگی به پرونده متهمان پتروشیمی

یکی از پرونده‌های مهم که رسیدگی به آن از اواخر بهمن ماه سال گذشته شروع شد، پرونده متهمان پتروشیمی بود.

این پرونده مربوط به اتهامات متهمان بین سال‌های ۸۹ تا ۹۲ است که رسیدگی به این پرونده در مرحله دادسرا بیش از ۵ سال به طول انجامیده است و رقم تحصیل مال نامشروع و اخلال چیزی در حدود ۶.۶ میلیارد دلار بود.

به گفته قاضی مسعودی مقام که ریاست این دادگاه را بر عهده داشت، اتهام این افراد اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال نامشروع از طریق ارز حاصل از صادرات به حساب‌های شخصی اعلام شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده پتروشیمی، اسامی متهمان و اتهامات آنها اعلام شد و نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را که مشتمل بر حدود ۷۰۰ صفحه بود به طور خلاصه قرائت کرد. ۱۸ اسفند ماه سال گذشته نیز دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده پتروشیمی برگزار شد و ادامه کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد.

* رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان

در ادامه رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی نیز پرونده متهمان تعاونی البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهار دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در اسفندماه سال گذشته آغاز شد. پیش از این و در جلسه نخست رسیدگی به این پرونده بخش نخست کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد.

سید محمد آقا میری راد نماینده دادستان در پایان دومین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه اعتباری البرز ایرانیان در جمع خبرنگاران به برخی از افراد نور چشمی هشدار داد و گفت: نظر به اینکه تعدادی از افراد با توجه به ارتباطاتی که با متهمان داشتند تسهیلاتی را بدون سود و یا با سود کمتر از ۴ درصد دریافت نمودند لذا تا یک ماه فرصت دارند تا به دادسرای پولی و بانکی تهران مراجعه کنند و نسبت به پرداخت اقدام کنند در غیر این صورت علیه آنها اعلام جرم خواهد شد.

وی افزود: تعداد این افراد ۲۲۰ نفر است که بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان دریافت نموده‌اند.

* رسیدگی به پرونده متهمان گروه هدایتی

پرونده مربوط به گروه هدایتی در ۵ جلسه در سال گذشته توسط قاضی مسعودی مقام مورد رسیدگی قرار گرفت و در این جلسات ضمن قرائت کیفرخواست توسط قهرمانی نماینده دادستان، متهم ردیف اول یعنی حسین هدایتی دولابی و متهم ردیف دوم یعنی موسوی‌نژاد و بقیه متهمان به دفاع از خود پرداختند.

حسین هدایتی دولابی در بخشی از آخرین جلسه دادگاه در سال گذشته گفته بود که من اگر مشهور نبودم نمی‌توانستم از بانک سرمایه و بقیه بانک ها وام بگیرم؟! همه می‌توانند وام بگیرند، من هم گرفتم.

رسیدگی به پرونده های مهم اقتصادی در سال ۹۷ و در هفته آخر سال با برگزاری دو دادگاه به ایستگاه پایانی رسید.

اما نکته مهم این بود که در سال جدید دادگاه در چه زمانی آغاز به کار خواهد کرد زیرا در آخرین جلسات از سوی قضات زمان مشخصی اعلام نشده بود.

حال شنیده شده است که قرار است اواخر هفته جاری دادگاه‌های رسیدگی به مفاسد اقتصادی کلید بخورد.

و اینگونه مشخص شده است که اولین قرعه، به نام متهمان پتروشیمی افتاده و در اواخر هفته جاری این دادگاه برگزار می‌شود.

منبع: فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری