شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اسرار ماه شعبان را از این کتاب بخوانید

به مناسبت فرارسیدن ایام شعبان المعظم و با توجه به سلسله مطالب معرفی کتاب در احسن نیوز امروز قصد داریم کتابی با حال و هوای این روزها به شما معرفی کنیم. نام این کتاب اسرار ماه شعبان است. اسرار ماه شعبان در حقیقت کتابی از کتاب های چندگانه ادب حضور است که چندیست وارد بازار شده است. این کتاب ها به طور کلی برای معرفی اعمال السنه چه اعمال عبادی و چه رفتارهای فردی منطبق با ماه های قمری تنظیم شده اند. نگارنده این کتاب استاد محمد تقی فیاض بخش است که سعی نموده با توجه به احادیث و سیره عرفای معاصر و گذشته از سید بن طاووس گرفته تا علامه طباطبایی دستوراتی را برای استفاده عموم از ماه ها و مناسبت های دینی ارائه نماید. کتاب در ۱۱۹ صفحه تنظیم شده و موسسه جلوه نور علوی آن را منتشر نموده است. قسمتی از این نوشته های این کتاب پیرامون صلوات را با هم مرور می کنیم:

در کتب ادعیه، اوقات فراوانی برای ذکر صلوات توصیه شده؛ که به جرئت می‌توان گفت که اغلب اوقات را دربر می‌گیرد. از آنجا که صلوات از اهمّ اذکار است، بهتر است که بیشتر اوقات سالک را پوشش دهد. در بیانات اهل بیت (ع)، اوقات خوشی برای صلوات معین شده که به برخی از اهمّ آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- هنگام شنیدن نام مبارک رسول خدا (ص)؛ که در این صورت، ذکر صلوات واجب است.

۲- در تعقیب نمازهای فریضه.

۳- قبل و بعد از هر دعا، که آن را قرین به اجابت قرار می‌دهد.

۴-هر شب قبل از خواب.

۵- عصر پنجشنبه و شب جمعه، یکصد صلوات توصیه شده است.

۶- روز جمعه افضل ایام هفته است و افضل اعمال در این روز ذکر صلوات است و بهترین وقت صلوات در روز جمعه، بعد از نماز عصر است؛ چنان‌که امام باقر (ع) فرمودند:

«آنگاه که در روز جمعه نماز عصر را گزاردی، بگو:

«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، الْأَوْصِیاءِ الْمَرْضِیینَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِک وَ بَارِک عَلَیهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَکاتِک وَ السَّلَامُ عَلَیهِمْ وَ عَلَی أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ.»

خدایا! درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد، آن جانشینان پسندیدهٔ او، برترین درودهایت را، و از بهترین برکاتت به آنان ارزانی کن، و سلام بر ایشان و بر جان ها و بدن هاشان و رحمت و برکات خدا بر آنان باد.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری