شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سودان؛ از سه شرط معترضان تا مرگ ۱۶ نفر دردو روز

در پی استعفای «عوض بن عوف» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، معارضان این کشور بر استمرار تحصن خود تا پایان تحقق اهدافشان تأکید کردند.

معارضان برای پایان دادن به تحصن خود سه شرط را تعیین کردند که عبارتند از: «تضمین روند انتقال فوری قدرت به دولت مدنی، لغو تمامی تصمیمات ظالمانه رهبرانی که نماینده ملت نیستند، بازداشت تمامی عناصر نظام سابق که در جنایت علیه ملت دست داشته‌اند».

معارضان همچنین تأکید کردند که این درخواست آنها قابل چانه‌زنی و سازش نیست و انتقال قدرت به دولت مدنی بایستی هر چه زودتر انجام شود.

اعتراض به مدت زمان تعیین شده برای دوره انتقالی

نیروهای واکنش سریع سودان با انتشار بیانیه‌ای خواستار تشکیل شورای انتقالی متشکل از فرماندهان نظامی و دولت مدنی با توافق احزاب و همه طرف‌های جامعه مدنی شد.

در این بیانیه بر تدوین برنامه روشن برای دوره انتقالی به مدت سه تا شش ماه تأکید شده است.

«محمد حمدان حمیدتی» فرمانده نیروهای واکنش سریع روز جمعه (دیروز) پیش از استقبال عوض بن عوف رئیس مستعفی شورای نظامی اعلام کرده بود که در نشست این شورا شرکت نمی‌کند.

کشته شدن ۱۶ نفر از زمان سقوط البشیر

خبرگزاری رویترز گزارش داد که از روز پنجشنبه تا کنون به دنبال سقوط نظام «عمر البشیر» ۱۶ نفر از شهروندان سودانی در نتیجه اصابت گلوله و ازدحام جمعیت در جریان اعتراضات، کشته شده‌اند.

سخنگوی پلیس سودان اعلام کرد که همچنین ساختمان‌های دولتی نیز هدف هجوم معترضان قرار گرفته است.

صدها هزار نفر از معترضات روز جمعه (دیروز) نیز با برگزاری تظاهراتی در خیابان‌های خارطوم از ارتش خواستند تا قدرت را به دولت انتقالی تحویل دهد.

مخالفت انجمن مشاغل سودان با تعیین «عبدالفتاح البرهان»

انجمن مشاغل سودان که از جمله معارضان این کشور است، با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود با تعیین «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی به عنوان جانشین «عوض بن عوف» را اعلام کرد.

در این بیانیه بر کناره‌گیری تمامی عناصر نظام البشیر از قدرت و استمرار تحصن معترضان مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم تأکید شده است.

منبع: فارس

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری