شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عربستان و امارات در حماقت از هم سبقت می گیرند

یکی از بحران های حال حاضر جهان اسلام، بحران سودان است. بحرانی که در آن، نارضایتی مردم باعث اعتراضات ۴ ماهه مردم و تغییر دولت شد. بعد از آن بن عوف، وزیر دفاع سابق این کشور رییس دولت نظامی شد. خیلی از کارشناسان معتقدند بن عوف در حقیقت مهره عربستان و امارات است. مهره ای که این دو کشور را در جنگ یمن بسیار کمک کرد. ارتش سودان در حقیقت حاضر شد ارتش خود را به عنوان مزدور وارد این جنگ نموده و در عوض کمک های مالی و حمایت های سیاسی از این دو دولت را جلب نماید. نه تنها این اتفاق نیوفتاد، بلکه در صحنه نبرد باعث شد سودانی ها متحمل شکست ها و تلفات سختی شوند. هزاران سرباز سودانی، در عملیات ضد مردم یمن کشته شدند و این موضوع باعث شده تا مردم یمن به عربستان، امارات و دولت خود بدبین شده و احساس انزجار به آن ها داشته باشند.

از طرفی دلارهای نفتی سعودی و اماراتی سالهاست در منطقه برای تبلیغ وهابیت و تفرقه افکنی بین کشورهای منطقه و جنگ افروزی علیه ایران، عراق، سوریه و نا امن سازی غرب آسیا خرج شده. امارات هم برای اینکه از قافله عقب نماند شروع میکند به رقابت با عربستان. جنون خود بزرگ بینی و قدرت در بن زاید و بن سلمان باعث شده تا مشکلات منطقه را بیشتر نموده و خون مسلمانان بیشتری را در کشورهای مختلف روی زمین بریزند.

بن عوف، مهره ای است که همکاری هایش در جنگ با یمن واضح است. انتخاب شدن وی به مقام اخیر هم حاکی از مقبولیت و حمایت او توسط عربستان و امارات دارد. همین تحلیل ساده بر مردم سودان مشخص شده و باز هم به صاحب منصب شدنش اعتراض کردند. در حقیقت مردم سودان هم دیگر نمی خواهند نظامیان مانند سال های گذشته به آنان حکومت کنند و همین امر باعث تغییر بن عوف و روی کار آمدن البرهان شد. بن عوف شخصی است که طبق اسناد ویکی لیکس، بعد از ۵ سال بازنشستگی در سال ۲۰۱۵ دوباره سر کار آمد تا در صورت نیاز به جای البشیر جایگزین شود. شخصی که به مراتب در ذهن مردم سودان خشن تر است!

عربستان و امارات به نحوی حق حاکیمت کشورها را زیر سوال می برند. اتفاقی که در سودان افتاد این است که امارات و عربستان با نصب مهره های خود می خواهند جای خود را بین مردم منطقه باز کنند. البته البرهان نیز به خاطر همکاری با امارات شخص شناخته شده ای بین مردم بوده و این موضوع دور از چشم مردم نیست.

عربستان و امارات یمی خواهند تا به وسیله آرام کردن اوضاع در سودان، مردم این کشور را با کمک هایی به معیشت و اقتصاد این کشور خوش بین نمایند. احتمال دارد با توجه به حساسیت های موجود بین مردم در مورد حکومت نظامیان بر این کشور، شخص دیگری در لباس غیرنظامی با حمایت عربستان و امارات جایگزین البرهان شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری