شما اینجا هستید
آخرین اخبار » استاد دانشگاه دوسلدورف: تحریم‌های آمریکا علیه ایران اساس قانونی ندارد/ متوقف کردن کامل صادرات نفت ایران امکان پذیر نیست

“عدنان طباطبائی” از مدرسان دانشگاه دوسلدورف آلمان و اعضای مرکز مطالعاتی کارپو درباره تصمیمات اخیر آمریکا برای گسترش تحریم های نفتی علیه ایران سخن گفت.

کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد معافیت موقت خریداران نفت ایران از اجرای تحریم‌ها تنها ۱۰ روز دیگر به پایان می‌رسدو تمدید نخواهد شد. از این تاریخ به بعد هشت کشوری که تا به حال اجازه داشتند از ایران نفت خریداری کنند هم باید به صف تحریم کنندگان ایران بپیوندند وگرنه مجازات های واشنگتن در این باره شامل حال آن ها هم می شود.

عدنان طباطبائی در گفتگویی با “اس ار اف” سوئیس درباره این اقدام اخیر آمریکا گفت: نفت، حدود ۶۰ درصد صادرات ایران را شامل می شود و گسترش تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به اقتصاد این کشور آسیب می رساند.

وی با اشاره به سیل های اخیر در کشور ما گفت: بنابراین دولت به کمک های مالی برای حمایت از سیل زدگان نیاز دارد و در این شرایط تحریم های جدید بسیار ناخوشایند است.

وی درباره این اظهارات تهران مبنی بر اینکه آمریکا موفق نخواهد شد صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کند نیز گفت: همچنن کارشناسان مستقل بر این عقیده اند که نابودی کامل هر گونه صادرات نفتی از ایران امکان پذیر نیست. ایران به دنبال راه های جدیدی برای فروش نفت خود خواهد بود.

وی در ادامه گفت که تهران ابتدا تلاش خواهد کرد تا به صورت کلامی به این اقدام آمریکا واکنش نشان دهد. مهم تر اما این خواهد بود که آیا این رژیم می تواند یک استراتژی را گسترش دهد تا بتواند همچنین در آینده هم نفت خود را بفروشد. این مسئله هم کم تر محتمل است که ایران تنگه مهم هرمز در خلیج فارس را مسدود کند حتی با وجود اینکه این تهدید را کرده است؛ چرا که این اقدام تهران می تواند به وقوع یک جنگ در منطقه بیانجامد.

این استاد دانشگاه دوسلدورف آلمان در ادامه این مصاحبه در پاسخ به اینکه این اقدام آمریکا مورد انتقاد اتحادیه اروپا قرار گرفته و آیا این امر تاثیری در ایالات متحده خواهد داشت گفت: ما با یک پروژه قدرتی بین المللی از طرف آمریکا مواجه هستیم. تحریم ها علیه ایران اساس و پایه قانونی ندارد و آمریکا به این ترتیب توافق اتمی با ایران مربوط به سال ۲۰۱۵ را نقض کرده است.

وی افزود: از دیدگاه ایالات متحده این رفتارش ممکن است قانونی باشد، بالاخره این کشور توافق اتمی با ایران را لغو کرده است. البته آمریکا با این رفتار خود نه تنها یک توافق بین المللی بلکه همچنین یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

این کارشناس غربی در بخش دیگری از مصاحبه با این رسانه سوئیسی در پاسخ به این پرسش که تشدید تنش ها بین آمریکا و ایران چه تاثیراتی بر منطقه خواهد داشت گفت: مسئله این است که تنش های بین آمریکا و ایران به شدت روی دیگر کشورهای منطقه که می تواند عراق و یا افغانستان باشد تاثیر گذار است. در کشورهایی که هم نیروهای آمریکایی  و هم ایرانی حضور دارند می تواند درگیری هایی رخ دهد.

وی همچنین با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی خود تاکید کرد که این اقدام تاثیرات ناپایدار کننده‌ای در یک منطقه بسیار متزلزل می گذارد. با سیاست های سختگیرانه رئیس جمهور آمریکا این خطر همچنان تشدید می شود.

منبع: تسنیم

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری