شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ظرفیت تبادل علم را نادیده نگیریم!

امیر مسروری: سردبیر::

بیاییم با خود فکر کنیم و راهی که کلیسا رفت را تکرار نکنیم. #تاریخ همیشه تکرار می‌شود و متأسفانه عنصر تاریخ بسیار وحشی و غیر قابل گذشت است. غرب‌پرستی آن‌چنان سم است که می‌توان در افرادی چون تقی‌زاده‌ها دید اما آیا کسی سوال کرده است، غرب‌ستیزی پس چی؟

آری تزاحم و تعارض #شرق و #غرب همیشه مفید بود. تزاحمی که به زیست علمی کمک می‌کرد و به نظر نگارنده هر دو را رشد داده است؛ سالیانی است که به دلیل نوع سیاست غرب‌ستیزی در حوزه، ساحتِ اندیشه به خواستگاه رشد نرسیده و مجبور هستیم رونویسی اندیشه‌های گذشتگان را داشته باشیم. به طوری که حتی فیلسوفان آکادمیک ما انتهای دانش‌شان به #ویتگنشتاین و حلقه وین می‌رسد و خیلی هم بروز باشند در میان جدل #پلانتینگا و دنیل دنت صحبت از اندیشه‌های #هیک می‌گویند!

حوزه دور خود برای محفوظ ماندن دیواری کشیده به بزرگی دیوار #تروآ و خشن‌تر از سد #ذوالقرنین. اما این انتهای ماجرا نیست. لختی و کندی همین موضوع موجب شده تا اندیشه‌های نوین در این تزاحم دیده نشود و برای آن‌چه اسمش مقابله با افکار‌ مسموم است، نهیِ فتوایی صادر گردد.

متأسفانه تصور می‌کنیم ما برای ساحت اندیشه هیچ وظیفه‌ای نداریم و در تبادل دانش باید کپی‌وار و دایره‌ای از گذشته بنویسم. در حالی که نه مسائل و نه موضوعات قابل تکرار نیست و نه علم ثابت می‌ماند، همین‌جاست که هر روز چالش‌های جدیدی در ساحت علم وجود را می‌بینیم.

به نظر می‌رسد بزرگترین چالش حوزه‌ی اندیشه‌ایِ حال حاضر کشور قطع ارتباط با غرب است. ای‌کاش مغز افزاران کمی به خود می‌اندیشیدن که برای پاسداشت مقام خود هم که شده شاگردانی را به غرب فرستاده و از علم آن‌ها بیاموزند و عمل به “اطلبوا العلم ولو بالصين” کنند و حداقل از دانشمندان غرب با هر اندیشه‌ای دعوت کنند تا در ساحت نظر و بحث کرسی علمی در #قم بگیرند و بدون دعوت آنان به اسلامِ جامعه المصطفی‌ای از آنان بخواهند دانش غرب را تدریس کنند و یا حداقل از اندیشمندان غرب بخواهند تا شاگردان خود را برای فراگیری دانش و اندیشه شیعه به ایران گسیل کنند. این‌گونه می‌شود که عیار اندیشه و تبادل روشن می‌گردد و مطمئن باشید چه تحصیل یک متاله فیلسوف مسلمان در غرب و چه برپایی کرسی درس علمی یک ملحد یا فیلسوف غرب در قم نه تنها موجب سرافکندگی و آسیب اسلام نمی‌شود بلکه خودآگاه و با علم برای نقد طرفین این اسلام است که دیده شده و به غرب پر از تشنگی و شرق پر از نگاه یک‌سویه می‌رسد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری