شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ماجرای خلع ید از انگلیس در نفت ایران

محمد رضا کائینی : تحلیل گر و پژوهشگر تاریخ در صفحه اینستاگرام خود نوشت::

در یکی از نگاشته های جلال آل احمد دیدم که در توصیف خوزستان آورده بود: ما اگر در محدوده این منطقه زندگی نکنیم،اما لاجرم او همواره در قلمرو ذهن ما حضور خواهد داشت،چه اینکه ایران در سایه خوزستان و نفت آن می پاید!
از آن روز که بساط استخراج طلای سیاه در خوزستان و آبادان پهن گشت،مردم و کارگران بینوای این خطه از این خوان نعمت،نصیبی جز نقمت و زحمت نبرده بودند.شلاق امر و نهی اربابان انگلیسی بر گرده این جماعت محروم فرود می آمد و داستان هایی فراوان می ساخت.اساسا بسیاری از همین سربند،به پنجه کشیدن به روی عمله و اکره عمه الیزابت تحریک شده اند! نمونه اش سید مجتبی نواب صفوی است که در نوجوانی در تاسیسات نفتی آبادان کار می کرد و روزی با دیدن سیلی یک انگلیسی به یک کارگر ایرانی برآشفت و جماعتی را با خود همراه و اعتراض کرد و در پی شوری که آفرید،به تعقیبش برآمدند و او در فرار،ره به نجف وطلبه گی برد و..‌الخ.
از آغازین روزهایی که زمزمه ملی شدن نفت در گرفت،بیش از همه دست و زانوی کارگران و اهالی زجردیده آبادان قوت یافت.پیش از آنکه پای هیاتی برای خلع ید بدان خطه برسد،هم آنان پیشاپیش و در بسیاری از بخش ها،زیر انگلیسی ها را روبیده و راه خروج را نشانشان داده بودند.فقط مانده بود بیرون کردن”دریک” رئیس شرکت نفت ایران انگلیس که هم او در حضور حسین مکی و مهدی بازرگان‌ ناشی گری کرد و از صندلی تحکم برخواست و برای انجام کاری به بیرون از اتاق رفت و بازرگان با اشاره مکی جای او را گرفت و تمام! انگلیس اما امید بسته بود که ایرانیان در کار استخراج و استحصال نفت بمانند که در این فقره هم اشتباه کردند و ایرانیان نشان دادند که در کاری نمی مانند.
وقایعی به سان خلع ید از شرکت نفت-که شصت وهشت سال قبل در چنین روزهایی روی داد-به فراوانی و سهولت در تاریخ رخ نمی دهد.دهها علل و اسباب باید ردیف شود که ملتی چنین بختی داشته باشد و آن را به چشم ببیند و به رغم آنکه ما از این سنخ زیاد داشته ایم،پس از لختی قدر آن را نشناخته ایم و لاجرم به پایان صف بازگشته ایم! هم اینک حکایت همچنان باقی است،با این تفاوت که انگلیس جای خود را به آمریکا داده است.مباد که گذشته را تکرار کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری