شما اینجا هستید
آخرین اخبار » مردی که با لیبرال ها نمی ساخت!

محمد رضا کائینی: نویسنده و پژوهشگر تاریخ::

درباره شهید محمد علی منتظری فراوان می توان نوشت،چه اینکه پرتکاپو بود و تلاشگر و در عرصه های گوناگون سیاسی و مبارزاتی دارای جای پا.با این همه،این قلم در سالگشت او سعی دارد به نکته ای اشاره کند که به عمد و عمدتا از سوی بیت آیت الله منتظری مغفول نگاه داشته می شود،به شرح ذیل:

محمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی،با شناختی که از جریان لیبرال-ملی گرا در دوران مبارزه داشت،بر این اعتقاد بود که رویکردهای آنان نهایتا به ضربه دیدن نظام و حتی سقوط آن خواهد انجامید! هم از این روی در کنش گری سیاسی در باره آنان،قاطع بود وافشاگر و سازش ناپذیر.محمد در آن روزها توهین ها و حملاتی فراوان و دشوار را تحمل می کرد که یکی از جالب ترین و در عین حال عجیب ترین آنها،اوصافی بود که پدرش آیت الله حسینعلی منتظری طی اطلاعیه ای در بیست و هفت شهریور پنجاه و هشت نثار او کرد: “دچار نوعی بیماری عصبی و کوفته گی شدید اعصاب”،”دست زننده به کارهای بی رویه و جنجال آفرین”،”نیازمند کنترل و مهار و معالجه”،”تحریک شده از سوی فرصت طلبان برای دست زدن به کارهای جنجالی و فراهم کننده خوراک برای دشمن”و”نیاز مند معالجه و استراحت”…الخ!

معدل برداشت جامعه از اوصافی که پدر درباره فرزند بیان کرده بود،”دیوانه گی” او بود و از آن پس دادن این صفت به محمد،برهانی قاطع یافت! هر چند اندکی پس از آن،آقای منتظری دیوانه گی محمد را تکذیب کرد،اما دیگر دیر شده بود و توصیفات او درباره فرزندش،بر افکار عمومی تاثیری غیرقابل انکار نهاده بود!

پس از هفتم تیرماه هزار وسیصد و شصت اما،به یکباره فضای ذهنی آقای منتظری و بیت او دگرگون شد! استفاده از نام و تصویر محمد در شمار اصلی ترین تکیه گاههای تبلیغی ایشان قرار گرفت و حتی در دوران حصر و پس از آن نیز،برگزاری مراسم سالگرد برای او از سوی آقای منتظری ترک نمی شد! این رفتار دوگانه برای بسیاری که آغاز و انجام داوری پدر درباره پسر را دیده بودند،اسباب تعجب و مطایبه می نمود!

پ ن اول:نگارنده در این باب،از دوستان محمد خاطراتی فراوان گرد آورده است،اما در این اندک مجال،به همین میزان بسنده کرد.

منبع: صفحه شخصی نویسنده

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری