شما اینجا هستید
آخرین اخبار » توافق شورای نظامی سودان و مخالفان؛ حاکمیت نظامی منحل می‌شود؟

شورای نظامیان سودانی و مخالفان این کشور در ائتلاف آزادی و تغییر سودان سرانجام موفق به دستیابی به توافق نهایی شدند. دستیابی به این توافق در حالی است که سودان طی شش ماه گذشته صحنه درگیری‌ها و تنش‌های داخلی بوده است؛ تنش‌هایی که اگرچه منجر به عزل عمرالبشیر از قدرت پس از سه دهه شد، اما مخالفان و معترضان را راضی نکرد و سودانی‌ها با ادامه اعتراضات خواستار انتقال کامل قدرت از نظامیان به یک دولت غیرنظامی و مدنی شدند.

حال پس از ماه‌ها درگیری و تنش داخلی، تلویزیون رسمی سودان دستیابی به توافق میان شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر که بزرگترین و مهمترین ائتلاف مخالفان و معترضان است را تائید کرد. درهمین راستا، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان اعلام کرد که توافق به دست آمده با گروه های مخالف را اجرا می کند. وی در سخنان خود تصریح کرد: از طریق امضای این توافق با نیروهای «آزادی و تغییر»، چراغ راه انقلاب شکوهمند را روشن کردیم.

وی افزود: در مرحله ایجاد سودان جدید هستیم که جا برای همه وجود داشته باشد و در آن حقوق شهروندی رعایت و با فساد و مفسدین مبارزه شود. رئیس شورای نظامی سودان همچنین گفت: مشارکت، هدف اعلام شده برای تحقق صلح، آزادی و عدالت است و برای موفقیت این توافق تلاش خواهیم کرد. البرهان اعلام کرد که توافق با نیروهای آزادی و تغییر، هیچ بازنده‌ای نداشت و با عمل به آن و همکاری تنگاتنگ با دیگر احزاب برای اجرا و تحقق آرمان‌های ملت سودان، تلاش خواهیم کرد.

درهمین حال، «محمد حمدان دقلو» معاون رئیس شورای نظامی سودان تاکید کرد: اجرای توافق به دست آمده میان مخالفان و شورای نظامی نیازمند همکاری است. وی در ادامه افزود: این همکاری باید شکل بگیرد تا کشور را به ساحل امنیت برسانیم. دقلو اعلام کرد: توافق به دست آمده به مثابه آغاز مرحله جدیدی از تاریخ سودان است. وی افزود: این مرحله نیازمند توافق و همکاری میان تمام اقشار ملت سودان است. هیچکدام از ما نمی توانیم معجزه کنیم و باید با همکاری هم مشکلات کشور را از میان برداریم.

از سوی دیگر، «احمد ربیع» یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر اعلام کرد که درخواستها برای اجرای نافرمانی مدنی در سودان که قرار بود در تاریخ ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) آغاز شود لغو شده است. وی در ادامه افزود: این اقدام برای مهیا کردن زمینه در راستای اجرای توافق به دست آمده میان مخالفان و شورای نظامی سودان انجام می شود. «خالد عمر» یکی دیگر از رهبران این ائتلاف تاکید کرد که هدف از نافرمانی مدنی تحویل دادن قدرت به یک حکومت مدنی بود و با به دست آمدن این توافق به نظر می رسد هدف مذکور محقق شده است.

اما آنچه که پس از حصول توافق مذکور حائز اهمیت به نظر می رسد، اظهارات رئیس شورای نظامی سودان محسوب می شود؛ جایی که وی از احتمال انحلال شورای نظامی و تحویل قدرت به حکومت مدنی سخن گفت. در همین ارتباط، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان تاکید کرد: بعد از تشکیل شورای حاکمیت، شورای نظامی منحل می شود. وی درادامه افزود: اعضای شورای نظامی ارتباطی با حمله به تحصن کنندگان در برابر ساختمان فرماندهی نظامی ندارند.

البرهان تاکید کرد: کسانی که دستور حمله به شرکت کنندگان در این تحصن را دادند در بازداشت به سر می‌برند. وی افزود: دادستان کل سودان به دلیل آنکه در روند تفهیم اتهام به مقامات نظام سابق این کشور تعلل کرد از سمت خود برکنار شد. درهمین حال، جبهه معارض آزادی و تغییر در سودان با صدور بیانیه ای از اظهارات اخیر رئیس شورای نظامی این کشور استقبال کرد. این جبهه اعلام کرد که از سخنان عبدالفتاح البرهان در خصوص انحلال شورای نظامی پس از تشکیل شورای حاکمیتی در سودان، استقبال می کند.

با تمامی آنچه که گفته شد، اما برخی ناظران و تحلیلگران مسائل سیاسی، پایبندی شورای نظامی در سودان به توافق حاصل شده و همچنین وعده آن برای انحلال این شورا را در هاله ای از ابهام می‌بینند. تحلیلگران بر این باورند که شورای نظامی با تَن دادن به توافق در واقع در حال خرید زمان برای خود به منظور تقویت قدرتش بوده و برخلاف وعده ای که داده است، قصد ندارد به این زودی قدرت را به حکومت مدنی واگذار کند.

توافق میان شورای نظامی سودان و مخالفان آن در شرایطی حاصل شده است که پیشتر این شورا اقداماتی را در راستای افزایش قدرت خود برای سرکوب مخالفان صورت داده بود. در واقع، تلاش های شورای نظامی در آستانه توافق با مخالفان حاکی از عزم آن برای سرکوبگری بیشتر بوده است. درهمین راستا، این شورا برای بقای خود در قدرت اقداماتی را نیز صورت داده است که ازجمله آنها می‌توان به متوسل شدن این شورا به موساد و رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

در همین ارتباط، شرکت کانادایی «دیکنز و مادسون» توافقنامه‌ای به ارزش ۶ میلیون دلار برای بهبود وجهه شورای نظامی سودان با مقامات این شورا امضا کرده است. بی بی سی گزارش داد که این شرکت به مقامات نظامی سودان وعده داده که در برابر دریافت مبلغ مذکور تلاش می‌کند در میان افکار عمومی جهان وجهه شورای نظامی را بهبود بخشد.

در همین ارتباط «ارین بن میناشی» رئیس این شرکت که از قضا افسر سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موسوم به موساد نیز بوده اعلام کرد که آنها می‌کوشند تا به شورای نظامی کمک کنند تا یک دولت مدنی و نخست وزیر شایسته در این کشور بر سر کار آید. مسئولان شرکت کانادایی مذکور اعلام کرده اند که شورای نظامی تلاش دارد تا از سوی دولتهای آمریکا، عربستان و روسیه تأیید شود و این شرکت در مرحله آتی اقدام به حمایت مالی از شورای نظامی و ارسال تجهیزات نظامی برای این شورا خواهد کرد.

ناگفته پیداست که هدف اصلی و اساسی شورای نظامی از متوسل شدن به بیگانگان و در رأس آنها رژیم صهیونیستی، مشروعیت بخشیدن به حکومت خود است. این در حالی است که مردم سودان، حکومت شورای نظامی را به رسمیت نمی‌شناسند و همچنان معتقدند که قدرت باید به یک حکومت مدنیِ برآمدده از آرا مردم سپرده شود. باید دید که آیا توافق حاصل شده میان شورای نظامی و مخالفان می تواند مُهر پایانی بر حکمرانی نظامیان در سودان باشد یا شورای نظامی همچنان قصد دارد بر اریکه قدرت باقی بماند.

منبع: مهر

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری