شما اینجا هستید
بین الملل » ترامپ: اتحادیه اروپا بدتر از چین است

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: در حالیکه تنش تجاری بین آمریکا و متحدان اروپایی این کشور بدنبال طرح ترامپ برای پیشنهاد مالیات های وارداتی جدید علیه واردات خودرو از اتحادیه اروپا ظاهراً تا حدی کاهش یافته، اما به نظر می رسد که احساسات ناخوشایند او درباره این اتحادیه از بین نرفته است.

رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدید از اتحادیه اروپا در یک کنفرانس دانشجویی در آمریکا گفت آنها در تجارت ما را فریب می دهند و ما از آنها با استفاده از قدرت نظامی خود محافظت می کنیم.

ترامپ در جمع حاضران در نشست موسوم به «کنفرانس آمریکا نقطه عطف» گفت: اتحادیه اروپا شکل گرفت تا ما را از لحاظ اقتصادی شکست بدهد و ما با این وجود از طریق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از آنها محافظت می کنیم.

ترامپ اتحادیه اروپا را به نپرداختن سهم خود به دلیل محافظتی که از آمریکا دریافت می کنند، متهم کرد و گفت از اینکه در مقایسه با روسای جمهور سلف خود آنها را وادار کرده یکصد میلیون دلار از سهم خود را بپردازند به خود می بالد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: اتحادیه اروپا موانع تجاری دارد که ورود برخی گروه های خاص از جمله کشاورزان را برای ورود به آن منع می کند.

ترامپ بویژه از آلمان نام برد و این کشور را «بزرگترین متخلف» توصیف کرد.

وی همچنین از آلمان به دلیل هزینه کمتر در بخش های دفاعی و ناتوانی در تحقق اهداف تعیین شده ناتو برای اختصاص دو درصد از بودجه خود برای اهداف دفاعی بشدت انتقاد کرد.

سهم آمریکا در بودجه دفاعی ناتو ۴.۳ درصد است.

ترامپ گفت: آلمان نمی خواهد سهم خود را پرداخت کند. آنها قرار بود دو درصد از سهم خود را پرداخت کنند اما فقط یک درصد می پردازند و من می گویم «باید این سهم را بپردازید».

وی در بیان این موضع خود یادآور شد که در مذاکره با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به او گفته که این سهم را بپردازد.

ترامپ با انتقاد از روسای جمهوری قبل از خود تاکید کرد که چین اکنون میلیاردها دلار پرداخت می کند که به معنای تعرفه های مالیاتی بیشتر است و بدنبال توافق است.

آمریکا بدنبال تصمیم ترامپ برای اعمال مالیات بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای اتحادیه اروپا وارد یک جنگ تعرفه ای با متحدان خود شد.

ترامپ مدعی است این تعرفه ها را به دلیل تهدیدها علیه امنیت ملی اعمال کرده است. اما اعمال تعرفه ها با پیشنهاد مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپافعلاً مسکوت مانده است.

ترامپ همزمان درگیر یک جنگ تجاری با چین است و روابط تجاری با این کشور را غیرعادلانه توصیف کرده و صنایع فناوری این کشور بویژه شرکت «هووای» را به جاسوسی به نفع حزب حاکم چین متهم می کند.

اما «هواوی» و دولت چین چنین اتهاماتی را انکار کرده اند.منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری