شما اینجا هستید
اجتماعی » هشدار آتش‌نشانی درباره نگهداری فندک در خودرو

روزانه هشدار‌های زیادی در خصوص گرمای داخل خودرو‌ها زیر نور آفتاب دست به دست می‌شود و به ویژه یکی از توصیه‌های ایمنی که مورد تاکید قرار می‌گیرد، پرهیز از قراردادن اسپری‌ها، فندک و دیگر وسایلی از این قبیل در درون ماشین‌های پارک شده در آفتاب تابستانی است.

تابستان و گرمای آن می‌تواند حادثه ساز باشد، به این معنا که توجه به شرایط جوی و محیطی در این فصل از اهمیت زیادی برخوردار است تا بتوان حوادث غیرمترقبه و تاثیرگذار را به حداقل رساند. یکی از موارد قابل اهمیت، رعایت شروط عقل در خصوص فیزیک گاز‌ها در گرمای تابستان است.

آن چیز که از فیزیک آتش بر همگان مبرهن است سه رکن اصلی اکسیژن، ماده قابل اشتعال و انرژی فعال سازی اولیه برای ایجاد انفجار و آتش کفایت می‌کند، از این رو توجه به قرار گیری این سه عنصر در کنار هم، می‌تواند از حوادث خطرآفرین پیشگیری کند.

مدتی است که در فضای مجازی، هشدار‌هایی در خصوص گرمای داخل خودرو‌ها زیر نور آفتاب دست به دست می‌شود و به ویژه یکی از توصیه‌های ایمنی که مورد تاکید قرار می‌گیرد پرهیز از قراردادن اسپری‌ها، فندک و دیگر وسایلی از این قبیل است.

به نقل از سخنگو سازمان آتش‌نشانی اصفهان، واضح است که در گرما و تابش مستقیم نور خورشید که گرما تلقی می‌شود، مایعات داخل محفظه‌ها که مواد سوختنی محسوب می‌شوند، گرم شده و در حضور اکسیژن و گرما، امکان انفجار در خودرو وجود دارد.

فرهاد کاوه آهنگران در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: امکان انفجار اسپری‌ها و فندک در مقابل تابش نور مستقیم خورشید وجود دارد، البته اگر ظروف این اجسام از استاندارد کافی برخوردار باشد، احتمال انفجار این اجسام کم است و شخصاً شاهد این صحنه نبودم، اما به تازگی عکسی دال بر رخداد این حادثه در فضای مجازی منتشر شده است.

وی گفت: هرنوع ماده قابل اشتعال نباید در معرض گرما و به خصوص نور خورشید قرار گیرد. البته انفجار اسپری با محفظه استاندارد به ندرت رخ می‌دهد، اما یکی از موارد خطرناک دیگر، علاوه بر این اقلام استفاده از خود اسپری‌های حاوی مواد شمیایی در داخل خودرو است.

رئیس اداره ارتباطات آتش‌نشانی اصفهان ادامه داد: برخی برای براقی سطوح داخل خودرو، خوشبوسازی و ضدعفونی کردن، از اسپری استفاده می‌کنند. مواد داخل این اسپری‌ها به دلیل وجود الکل، قابل اشتعال هستند و حتما باید از گرما دور بمانند.

وی گفت: افراد از اسپری‌ها استفاده می‌کنند و با خروج گاز از محفظه، حجم زیادی از مواد را که از حالت مولکولی مایع به چندصد برابر مولکول گاز شیمیایی قابل اشتعال تبدیل شده‌اند، فضای خودرو را پر می‌کنند و با ایجاد گرما، به عنوان مثال با روشن کردن سیگار، انفجار رخ می‌دهد.

کاوه آهنگران افزود: مخازن گاز در صندوق خودرو‌های دوگانه سوز، از استاندارد کافی برای گرمای تابستان و گرمایی بیشتر برخوردار هستند، اما بعضا در مناطقی، حدود استاندارد رعایت نمی‌شود و به کرات شاهد انفجار و ترکیدن این مخازن هستیم؛ بنابراین جایی برای نگرانی در خصوص مخازن با بدنه و جوش‌های استاندارد تعبیه شده در صندوق‌های خودرو وجود ندارد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری