شما اینجا هستید
بین الملل » افشای ارسال محموله نظامی استرالیا به عربستان

روزنامه گاردین بامداد جمعه با انتشار تصاویری فاش ساخت که استرالیا همچنان با نادیده گرفتن هشدارهای سازمان های حقوق بشری، به عربستان سعودی تسلیحات نظامی ارسال می کند.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، به رغم آن که دادگاه های بریتانیا صادرات تسلیحات به عربستان را غیرقانونی اعلام کرده اند و مجلس سنای آمریکا نیز به دنبال توقف فروش تسلیحات نظامی به ریاض است، اما در این میان همچنان استرالیا به ارسال تسلیحات به عربستان ادامه می دهد.

گاردین با انتشار برخی تصاویر از محموله های تسلیحاتی استرالیا که در فرودگاه سیدنی گرفته شده اند، نشان می دهد که مقصد این محموله نظامی، عربستان و امارات است.

تصاویر محرمانه که خبرنگار گاردین در استرالیا به دست آورده، نشان می دهد که گیرنده محموله های تسلیحاتی، وزارت کشور عربستان است و شرکت های آمریکایی نیز در فروش تسلیحات نظامی به استرالیا کمک می کنند.

بحران یمن از سال ۲۰۱۵ با تجاوز آشکار سعودی ها به همسایه جنوبی خود آغاز شد و تا کنون ادامه دارد. گزارش های متعدد سازمان ملل متحد نشان می دهد شرایط انسانی در این کشور، بدترین فاجعه در قرن اخیر است و بیم آن می رود که بیماری و قحطی نیز فاجعه انسانی دیگری را رقم بزند.

جنگ چهار ساله یمن باعث آوارگی بیش از سه میلیون نفر شده و با بروز قحطی و بیماری گسترده، به عنوان بدترین بحران انسانی جهان تلقی می‌شود. عربستان سعودی و هم‌پیمانانش، به ارتکاب جرایم جنگی و جنایات متعددی شامل بمباران‌های بی‌حساب متهم شده‌اند.

آمار و ارقام ماه ژوئن (تیرماه) حاکی از آن است که حدود یکصد هزار نفر در این جنگ ناعادلانه کشته شده‌اند.

منبع:تابناک

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری