شما اینجا هستید
اقتصادی » معاون وزیر راه و شهرسازی: ۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

سید محمد پژمان، روز سه شنبه در نشست اعضای ستاد بازآفرینی شهری همدان افزود: بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ محله شامل طرح بازآفرینی شهری در کشور است که گستره آن نزدیک به ۱۴۱ هزار هکتار می‌رسد.

او اظهار کرد: غیر مقاوم بودن این بناها موجب می‌شود با کوچک ترین حادثه ای، خسارات جبران ناپذیر زیادی را متحمل شویم.

پژمان با اشاره به اینکه برای به‌سازی بافت فرسوده، طرح بازآفرینی شهری به طور جدی اجرا می شود، عنوان کرد: در طرح بازآفرینی شهری، به منظور کاهش هزینه ها و با اجرای طرح های حمایتی، پرداخت تسهیلات و حذف هزینه صدور پروانه ساخت، هزینه های بازسازی ساختمان های بافت فرسوده شهری ۲۵ درصد کاهش می یابد.

وی ادامه داد: خطرات زیادی ساکنان مناطق بافت فرسوده را تهدید می کند که باید با یک عزم ملی به دنبال باز آفرینی آن باشیم.

پژمان با اشاره به اینکه باید هر سال ۱۰ درصد از این محلات نوسازی شوند، اضافه کرد: با وجود گذشت ۱۵ سال از آغاز طرح باز آفرینی شهری، هنوز به اهداف خود نرسیده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی: ۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

او با بیان اینکه باید در اجرای طرح های جامع و تفصیلی بازنگری کنیم، اظهار داشت: مطالعات ما از ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متعارف نیست و همین باعث شده که به اهداف خود نرسیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: نخستین تقاضای ما این است که باید با نگاه بازآفرینی، به‌سازی و نوسازی جلو برویم و فراتر از مطالعات کنونی و با دید اقتصادی طرح های در نظر گرفته شده را اجرا کنیم.

وی افزود: کارشناسان باید به ازای هر پلاک، اطلاعات جامع را با دسته بندی دقیق به دست ساکنان این محله ها برسانند.

پژمان با اشاره به اینکه طرح های ارائه شده کنونی اقتصادی نیست، ادامه داد: از امروز به بعد خدمات متفاوتی به این بافت ها با شرح خدمات متفاوت، ارائه می شود.

او بیان کرد: مشاوران باید از امروز تا پایان کار بازآفرینی همکاری کنند و تضمین دهند بازآفرینی بافت فرسوده اقتصادی صورت گیرد تا انگیزه ای برای انجام کار شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مدیران استان و شهرها باید نوید بهبود و افزایش رفاه اجتماعی را در طرح بازآفرینی شهری به ساکنان این محله ها منتقل کنند.

وی اظهار داشت: انبوه سازان اگر سود نکنند در اجرای طرح بازآفرینی اقدام نمی کنند.

پژمان با تاکید بر اینکه ۲ هزار و ۷۰۰ محله در کشور شامل طرح بازآفرینی شهری می شوند، ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای باز آفرینی آن ها نیاز است که با وجود تحریم ها و فشار اقتصادی نمی توانیم این اعتبار را به این بخش اختصاص دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۵۴۳ شهر درگیر طرح بازآفرینی شهری هستند، اضافه کرد: امسال ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی برای این طرح در نظر گرفته شده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تمام اعتبارات طرح بازآفرینی شهری در اختیار مناطق فرسوده قرار می گیرد و ریالی از آن در زمینه ای دیگر خرج نمی شود.

وی با اشاره به اینکه کار بازآفرینی اتفاقی است که محور و مرکزیت اصلی آن را شهرداری ها در اختیار دارند، تاکید کرد: دولت نمی تواند در این بخش به صورت مستقیم ورود کند و از دستگاه های مرتبط می خواهیم وارد متن این کار شوند.

پژمان ادامه داد: با توجه به زندگی دهک های پایین جامعه در این مناطق، باید برای اجرای این طرح همه دستگاه ها ارائه تخفیف های لازم را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه نباید سنگ جلوی پای مردم بیاندازیم، افزود: باید به ساکنان این مناطق میدان بدهیم چرا که ۲۵ درصد جمعیت کشور درگیر مصیبت مناطق فرسوده هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچکس غیر از شهرداری ها نباید دفتر تسهیل گری تاسیس کند و هر دستگاه های اجرایی برای ارایه سرویس به مردم از دفاتر تسهیل‌گر شهرداری ها استفاده کنند.

وی عنوان کرد: خیلی از سکونت گاه های غیر رسمی سند ندارند، اگر اراضی ملی است باید در اختیار ما قرار گیرد و پس از آن سند دار شوند تا تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد.

پژمان تاکید کرد: از کیفیت ساخت و ساز در مناطق فرسوده به هیچ وجه کوتاه نمی آییم و استحکام بنا خط قرمز ما است.

وی با اشاره به اینکه معماری این بناها باید فاخر و قابل عرضه باشد، افزود: رعایت مباحث مهندسی و آیین نامه در ساخت این بنا ها اجرا می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تمام سهمیه قیر سال گذشته توزیع شد و امسال هنوز مقدار آن مشخص نشده و پس از تعیین سهم هر استان قیر مورد نیاز توزیع می شود.منبع: عصرایران

برچسب ها :

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری