شما اینجا هستید
بین الملل » ارتش چین می‌تواند آمریکا را در منطقه ایندو – پاسیفیک مغلوب کند

نتایج تحقیقی که روز سه‌شنبه منتشر شده نشان می‌هد چین از توان نظامی لازم برای غلبه بر ایالات متحده آمریکا در منطقه ایندوپاسیفیک (هند-آرام) برخوردار است.

«مرکز مطالعات آمریکا»، مستقر در دانشگاه سیدنی استرالیا در این گزارش ادعا کرده این منطقه در برابر حمله فوری چین، به منظور دستیابی به مزیت نظامی یا راهبردی آسیب‌پذیر است.

در این گزارش آمده است: «زرادخانه رو به ازدیاد چین از موشک‌های دقیق و دوربرد، تهدیدی عمده در برابر تقریباً تمام پایگاه‌ها، باندهای فرودگاه، بنادر و تأسیسات نظامی آمریکا، متحدان و شریکانش در منطقه غرب اقیانوس آرام به شمار می‌آید.»

مرکز مطالعات آمریکا علاوه بر این تصریح کرده بعید است ایالات متحده بتواند به اهداف مشخص‌شده در سند راهبرد دفاع ملی دست پیدا کند. این سند، دستورالعملی است که پنتاگون در سال ۲۰۱۸ صادر کرده و در آن خواستار بازگرداندن برتری رقابتی آمریکا در برابر رقیبانی مانند چین و روسیه شده است.

این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند توازن منطقه‌ای قدرت در اقیانوس آرام به نفع چین تغییر کرده است. این گزارش عواملی مانند مدرن‌سازی ارتش چین، کاهش سرمایه‌گذاری آمریکا در بخش نظامی و هزینه جنگ‌های بزرگ در خاورمیانه را عامل این تغییر توازن دانسته است.منبع: خبرگزاری فارس

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری