شما اینجا هستید
اجتماعی » «زمان»؛ ماجرای تصمیمات خطرناک یک خانواده پناهنده

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «زمان» برشی از زندگی مردی است که هفت سال پیش به همراه خانواده‌اش به ترکیه پناهنده شده و برحسب اتفاقاتی غیرمنتظره، مسیرش از همسر و بچه‌هایش جدا شده است. این مستند برای اولین بار در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد. این مستند هم‌اکنون در یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند در چهار بخش کاندید دریافت جایزه است. به همین بهانه با ماریا ماوتی، کارگردان این مستند صحبت کردیم. 

ماریا ماوتی کارگردان مستند «زمان»  درباره این فیلم گفت: قصه فیلم «زمان» درباره پناهندگی است نه مهاجرت؛ چون فکر می‌کنم این دو مساله کاملا متفاوت از هم هستند. پناهندگی مساله‌ای است که همیشه بوده و خواهد بود و تاثیری که من خواستم با فیلم بگذارم این بود که کسانی که می خواهند پناهنده شوند، آگاهانه‌تر تصمیم بگیرند و بدانند چه مسائلی در انتظار آن‌ها و خانواده‌شان خواهد بود.

وی افزود: بسیاری از افراد که تمایل به پناهندگی دارند، از مهم‌ترین قانون این امر که همان ممنوعیت حق اشتغال است، آگاه نیستند و همین باعث سواستفاده‌های زیادی از اشخاص می‌شود چراکه این مسایل ناخواسته آن‌ها را وارد فضاهای جدید و خطرناکی می‌کند. در پی همین امر تصمیماتی می‌گیرند که قابل جبران نیست. برای مثال زمان، شخصیت اصلی این اثر هم دچار همین مشکلات شد و البته بدشانسی‌هایی نیز سر راه او قرار گرفت.

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری