شما اینجا هستید
اقتصادی » بازار خودروهای دیزلی در ورطه سقوط

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، طبق تحقیقات ریستاد انرژی فروش مدل های خاص دیزل با روی آوردن نروژی ها به تسلا و سایر  سازندگان خودروهای الکتریکی کاهش یافته است.

 نروژ سردمدار استفاده از حمل و نقل الکتریکی است و بالاترین مالکیت سالانه خودروهای الکتریکی را در جهان دارد. بیش از نیمی از خودروهایی که در این کشور طی سال فروخته می شود، کاملاً یا نسبتا برقی هستند. در این بین، بزرگترین بازنده خودروهای دیزلی هستند.

 طبق اطلاعات ریستاد انرژی که یک شرکت مستقل تحقیقات انرژی است، فروش برخی مدل‌های خودروهای دیزلی بیش از ۹۵ درصد طی ۶ سال گذشته کاهش یافته است.

 برای مثال، فروش برترین مدل های دیزلی ولوو، V40، V70 و XC60 ، از ۹۰۰۰ واحدی که در ۲۰۱۳ فروخته شد، به ۴۰۰ خودرو در نیمه اول ۲۰۱۹ رسیده است.

 به طور میانگین، سهم بازار از خودروهای دیزل و بنزینی به ترتیب ۶۰ درصد و ۲۹ درصد در ۲۰۱۳ بود ولی به فقط ۳۲ درصد و ۱۷ درصد در نیمه اول ۲۰۱۹ کاهش یافته است.

آرتیوم تیچن، تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی گفت:«استفاده از خودروهای الکتریکی باعث کاهش فوق العاده فروش خودرو های سنتی بنزینی و دیزلی شده است و بیشترین کاهش در بخش دیزل دیده می شود. خودروهای الکتریکی باعث کاهش فروش خودروهای دیزل مخصوصاً اس یو وی و سیدان شده است که پر مصرف ترین خودروهای شخصی در بازار هستند.

 این تغییر روند فروش باعث شده مصرف دیزل و بنزین در نروژ به صورت سالانه کاهش یابد و از آغاز ۲۰۱۸ به طور میانگین ۲ درصد در هر فصل پایین بیاید.

تیچن اضافه کرد:«تقاضای دیزل در نروژ به خاطر ادامه استفاده از خودروهای تمام الکتریک در خطر است. ولی در کمال تعجب افزایش استفاده از خودروهای الکتریکی باعث کاهش متوسط مصرف بنزین و دیزل در بخش حمل و نقل شده است.  ارتباط بین کاربرد بیشتر خودروهای الکتریکی و تقاضای سوخت در نروژ چندان معقول نیست».

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری