شما اینجا هستید
بین الملل » اعلام آمادگی روسیه برای تضمین توافق آمریکا و طالبان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت؛ این کشور آماده است تا به‌عنوان کشور ثالث در زمان انعقاد توافق آمریکا و طالبان حضور داشته باشد و یا در اجرای توافق نقش تضمین‌کننده را ایفا کند.

روسیه در حالی برای تضمین توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان اعلام آمادگی کرده که مذاکرات طرفین در دور نهم برای ایجاد یک توافق سیاسی همچنان ادامه دارد و براساس گزارش‌ها طالبان در این توافق خواستار خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان است و در مقابل نیز واشنگتن از این گروه می‌خواهد تا تضمین دهد که از خاک افغانستان علیه آمریکا استفاده نخواهد شد.

با این حال و در صورتی که «زلمی خلیلزاد» مذاکره کننده ارشد آمریکا برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان با طالبان مشغول مذاکره است دونالد ترامپ مهم‌ترین محور مذاکرات برای طالبان را زیر سؤال برده است.

طالبان از ابتدای آغاز مذاکرات در سال گذشته همواره بر مسئله خروج همه نظامیان آمریکایی از افغانستان پافشاری کرده اما اخیراً رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی گفت که حتی در صورت توافق با طالبان نیز می‌خواهد حضور اطلاعاتی قوی را در افغانستان حفظ کند.

کارنامه آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن قابل اعتماد نیست زیرا در سال‌های اخیر چندین توافقنامه بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و امنیتی با شماری از کشورهای بزرگ دنیا را نقض کرده است که می‌توان از خروج یکجانبه از «برجام» و «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه و چین به‌عنوان نمونه یاد کرد.

برچسب ها : ,

پایگاه خبری احسن نیوز | خبری | تحلیلی| تبیینی| مطالبه گری